۵ ویروس تنفسی که از مهر ماه شایع می شود

به گزارش یسکافه متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: به تمامی بیماران کرونایی بهبود یافته سفارش می شود که کماکان از ماسک استفاده کنند و بالا بودن آنتی بادی نباید بهانه ای برای عدم رعایت پروتکل های بهداشتی از جانب بهبودیافتگان باشد.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، دکتر آرمین وزیریان با اعلان اینکه حدود ۵ ویروس تنفسی شایع از مهر ماه به بعد در جامعه آغاز به چرخش می کنند که روش محافظت در مقابل تمامی این ویروس ها استفاده از ماسک معمولی و شست و شوی مرتب دست هاست، اظهار داشت: به عبارت دیگر پوشش ماسک افراد را از مبتلاشدن به انواع ویروس ها شامل ویروس های سرماخوردگی ساده، کرونا ویروس های فصلی، کووید ۱۹ و سایر ویروس های تنفسی ایمن می کند.
این متخصص با اعلان اینکه مهارت و سرعت تشخیص کرونا افزایش یافته، درباره علایم این بیماری توضیح داد: علایم فعلی کرونا همان علایم گذشته است، با ضعف و بیحالی آغاز می شود و مبتلایان در ۵۰ درصد موارد تب دارند. در مواردی که فرد احساس می کند نسبت به گذشته شرایطش تغییر کرده و بیمار شده است، شک ما نسبت به بیماری کرونا قوی می شود.
دکتر وزیریان درباره اثر کرونا بر حافظه افراد، توضیح داد: افراد مسن با هر بیماری ممکنست گرفتار فراموشی و تغییر شرایط ذهنی شوند، بیماری کرونا نیز ویروسی است که در همه جای بدن پخش می شود و باتوجه به شیوع تب در افراد مبتلا، ممکنست گاهی اوقات تغییر وضعیت در حافظه افراد مسن مشاهده شود. البته فعلا شواهدی درباره ایجاد لطمه های ماندگار بر روی حافظه بر اثر مبتلاشدن به کرونا مشاهده نشده است.
وی درباره انتقال کووید ۱۹ بوسیله رابطه جنسی، اظهار نمود: رابطه جنسی، روش معمول انتقال ویروس نیست و آنچه که شانس مبتلاشدن به کرونا را در رابطه جنسی می افزاید نزدیک شدن به یکدیگر است، زمانی می توان گفت رابطه جنسی یکی از راه های اصلی انتقال ویروس می باشد، که ویروس بوسیله مایعات جنسی منتقل شود.
این متخصص در آخر درباره انتقال ویروس کرونا بوسیله غذا توضیح داد: موارد زیادی از انتقال ویروس کرونا بوسیله مواد غذایی به اثبات نرسیده است، روش اصلی که کماکان شواهد علمی بر روی آن متمرکز است، انتقال ویروس بوسیله مجاری تنفسی است.
پایان پیام

منبع: