رییس سازمان غذا و دارو هشدار داد عوارض جبران ناپذیر مصرف مکمل های ورزشی و داروهای تقلبی در طولانی مدت

معاون وزیربهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه مصرف مکمل های ورزشی و داروهای تقلبی و بی کیفیت در طولانی مدت عوارض جبران ناپذیری ایجاد می کند، اظهار داشت: طبق گزارش خیلی از متخصصان غدد و زنان کشور، علت عمده ناباروری، استفاده از فرآورده های بی کیفیت و تقلبی بدن سازان در سنین جوانی است.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا شانه ساز، در نخستین جلسه گردهمایی بر خط (وبینار) در سال ۱۴۰۰ با معاونین غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور برگزار شد، با تاکید براینکه اجرای سامانه تی تک(TTAC) یک تکلیف قانونی می باشد، اظهار داشت: اقلام دارویی و کالاهای سلامت محور در آمریکا حدود ۳ تا ۵ درصد، در اروپا ۵ تا ۷ درصد، در کشورهای در حال توسعه ۱۰ تا ۱۵ درصد و در کشورهای همجوار ایران گاهی تا ۵۰ درصد تقلبی و قاچاق هستند، این در حالیست که در کشور ما بواسطه نظارت های انجام شده این رقم در سطح کشورهای آمریکایی و اروپایی است.
وی با اعلان اینکه سامانه تی تک با هدف ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت کالاهای سلامت محور که اغلب کالاهایی راهبردی هستند، به راه افتاده است، عنوان کرد: سامانه تیتک بر ۲ بحث مقابله با قاچاق به داخل و خروج تولیدات با کیفیت داخلی به خارج از کشور نظارت دارد.
شانه ساز در ادامه اضافه کرد: بهره گیری از مشوق های لازم برای تامین کیفیت و تضمین اصالت کالاها و نیز اهرم های قانونی و قضایی برای مقابله با قاچاق لازم است و هیچ مقاومتی توسط شرکتها پذیرفته نخواهد بود.
وی با اشاره به امکانات مختلف سامانه تی تک اشاره کرد: ثبت و برچسب گذاری اقلام غذایی، آشامیدنی، تجهیزات پزشکی و آرایشی- بهداشتی به سبب اهمیت شان برای سلامت مردم در سامانه TTAC بیش از پیش تسریع شود تا افراد جامعه به آسانی امکان استعلام این اقلام را داشته باشند و از سلامت و صحت این اقلام پیش از مصرف مطمئن شوند.
مصرف منطقی دارو، از سیاست های جدی سازمان غذا و دارو
معاون وزیر بهداشت مصرف منطقی دارو را یکی از سیاست های جدی سازمان غذا و دارو دانست و اظهار داشت: داروخانه ها یکی از سایت های اصلی مصرف اصولی و منطقی داروهاست و نه فقط فروش دارو، بدین سبب باید حضور مسئول فنی داروساز در داروخانه ها برای مراجعین محسوس و قابل دسترس باشد.
وی با اشاره به اینکه در تاسیس داروخانه برای شخص موسس، امتیاز ویژه ای در نظر گرفته ایم، اشاره کرد: عرضه دارو باید تحت نظر مستقیم مسئول فنی و نه نسخه پیچ صورت گیرد. اقلام قابل عرضه در داروخانه ها شامل دارو، فرآورده های آرایشی- بهداشتی، شیرخشک، تجهیزات پزشکی و حتی اقلام مصرفی باید تحت نظارت مستقیم داروساز داروخانه صورت گیرد.
وی از مردم خواست در مراجعه به داروخانه ها تحت هیچ شرایطی دارو را از افرادی غیر از مسئول فنی داروخانه دریافت نکنند و در صورت مشاهده این تخلف، مراتب را به معاونت های غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی محل اطلاع رسانی کنند. معاونت های غذا و دارو نیز موظف به برخورد قانونی با این تخلفات هستند.
شانه ساز وجود ۲۵ دانشکده داروسازی، تربیت تخصص های مختلف داروسازی و تولید اقلام مختلف دارویی کشور را از دستاوردهای سیستم سلامت در سالهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دانست.
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، وی اظهار داشت: نظارت بر واحدهای عرضه شامل داروخانه ها، فروشگاه های آرایشی- بهداشتی و تجهیزات پزشکی با تعداد محدود بازرسان در شان مردم ایران اسلامی نیست و این مردم هستند که با بهره گیری از سامانه تی تک می توانند بعنوان بازرسین سازمان غذا و دارو ناظر بر مصرف کالاهای سلامت محور باشند. همین طور بوسیله برون سپاری باید نظارت ها و تعداد بازرسین ناظر افزایش یافته و شرکت های بازرسی شکل رسمی به خود بگیرند.
وی اشاره کرد: هم اکنون بحث عرضه داروهای طبیعی و گیاهی جدی است. بدین سبب در داروخانه های جدید باید بخش مجزایی جهت عرضه داروهای طبیعی و گیاهی در نظر گرفته شود و در صورت بالا بودن حجم مراجعات، مسئول فنی جداگانه باید این خدمات را عرضه نماید تا به این نیاز مردم هم پاسخ داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.