نکاتی درباره اهمیت تزریق واکسن کرونا در بیماران قلبی_عروقی

یسکافه: یک متخصص قلب و عروق توضیحاتی درباره تاثیر مثبت تزریق واکسن کرونا به بیماران قلبی _ عروقی و کاهش خطر مبتلاشدن به انواع شدید کرونا در این افراد ارائه نمود.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، دکتر نغمه ضیایی با تاکید بر اهمیت انجام واکسیناسیون کرونا، اظهار داشت: در مطالعه ای که بتازگی در کشور انجام شده، مشخص شده است که واکسیناسیون کرونا با هر نوع واکسنی توانسته به میزان ۸۸ درصد از مبتلاشدن به کرونای شدید و منجر به بستری در بیمارستان پیشگیری کند که آمار قابل تاملی است.
وی با اعلان اینکه بیماران قلبی_عروقی هم لازم است واکسن تزریق کنند، اظهار نمود: منظورمان بیماران گرفتار ناراحتی عروق قلب، نارسایی قلب، آریتمی یا نامنظمی ضربان قلب، فشارخون، لخته در سیستم شریانی و وریدی است که دیده شده این دسته افراد در معرض خطر فرم های شدیدتر و منجر به بستری کرونا هستند و میزان مرگ و میر در این افراد بالاتر است که واکسیناسیون می تواند عامل بازدارنده ابتلای شدید و مرگ و میر باشد.
این متخصص قلب و عروق افزود: بیماران قلبی عروقی که در فاز حاد تشدید درد یا تنگی نفس قرار دارند بهتر است قبل از تزریق واکسن با پزشک خود مشورت کنند.
وی با اشاره به این که لازم نیست قبل یا پس از تزریق واکسن مصرف داروهای قلبی تغییر کند، اشاره کرد: فرد می تواند مصرف روتین داروهای خودرا ادامه دهد. در مورد داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین و داروهای ضد انعقاد مانند وارفارین ممکنست فرد مقداری کبودی در محل تزریق واکسن داشته باشد که عارضه چندان مهمی نیست و سفارش ای برای قطع این داروها نداریم. البته درباره داروی وارفارین گفته می شود که بهتر است پیش از تزریق واکسن سطح خونی دارو چک شود که در محدوده درمانی خود قرار گرفته باشد.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا ممکنست بیماران قلبی _ عروقی انواع شدید واکنش آلرژیک به واکسن بدهند یا خیر؟، اظهار داشت: هیچ بیماری قلبی عروقی این حالت را ایجاد نمی کند اما طبیعی است یک زمینه معیوب بتواند تحمل علایم را مشکل تر کند ضمن این که ایجاد واکنش آلرژیک شدید در حوزه واکسیناسیون کووید۱۹ یک عارضه نادر است.
بنابراعلام کانال تلگرامی وبدا، ضیایی در آخر درباره این که آیا تزریق واکسن کرونا زمینه ایجاد لخته در سیستم شریانی و وریدی را تشدید می کند یا خیر؟، اظهار داشت: باید بدانیم بروز لخته خون در زمان مبتلاشدن به خود کووید بیش از زمانی است که واکسینه می شویم و با درنظر گرفتن این نسبت باید متقاعد شویم که سود تزریق واکسن از عدم تزریق آن بیشتر است.

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *