تحقیقات نشان می دهد؛ نوشیدن قهوه بر ریتم قلب تاثیر می گذارد

پژوهشگران می گویند نوشیدن قهوه به افراد کمک می نماید تا فعال تر بمانند، اما بطور قابل توجهی سبب کم خوابی می شود.

به گزارش یسکافه به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، درحالیکه به نظر نمی رسد قهوه موجب ریتم های نامنظم در دهلیزهای فوقانی قلب شود، اما یافته های اخیر نشان میدهد می تواند موجب افزایش ضربان در بطن های پایینی شود.
دکتر «گرگوری مارکوس»، سرپرست گروه قلب و عروق دانشگاه کالیفرنیا، می گوید: «مردم باید درک کنند که این نوشیدنی بسیار معمولی واقعاً تأثیرات اساسی بر سلامت ما دارد و این تأثیرات متغیر هستند. این طور نیست که قهوه لزوماً کاملاً خوب یا کاملاً بد باشد. این احتمال وجود دارد که خوب یا بد بودن آن به تلفیقی از عوامل بستگی داشته باشد.»
پزشکان مدت هاست که کافئین را یک خطر بالقوه برای سلامت قلب می دانند، برای اینکه محرکی است که ضربان قلب را بیشتر می کند.
برای این کارآزمایی بالینی، تیم تحقیق ۱۰۰ فردی که عادت به نوشیدن قهوه داشتند را به کار گرفتند و چندین دستگاه را برای ثبت مداوم سلامتی آنها نظیر مانیتور قلب و ردیاب قند خون نصب کردند.
در طی دو هفته، شرکت کنندگان بطور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند: گروهی که هر اندازه ای که دوست داشتند قهوه بنوشند یا آنرا کنار بگذارند.
سپس پژوهشگران تغییرات درون هر فرد و بین افرادی را که در برخورد با قهوه یا بدون قهوه رخ می داد، دنبال کردند.
این مطالعه هیچ مدرکی در خصوص ایجاد ریتم های نامنظم در دهلیزها، حفره های فوقانی قلب، در صورت مصرف قهوه نشان نداد. این خبر خوبی است، برای اینکه یکی از نگرانی های عمده پزشکی در مورد قهوه این است که آیا ممکنست نوشیدن قهوه، ریسک فیبریلاسیون دهلیزی که یک وضعیت بالقوه خطرساز است، را افزایش دهد یا خیر.
مارکوس می گوید: «در روزهایی که شرکت کنندگان بطور تصادفی قهوه مصرف می کردند، افراد حدود ۵۰ درصد انقباضات زودرس بطنی را تجربه می کردند. اساساً تعداد این انقباض ها در کسانی که بیش از یک نوشیدنی قهوه مصرف می کردند، دو برابر بود.»
وی در ادامه افزود که این انقباضات زودرس بطنی رایج بوده و به طور معمول بی ضرر در نظر گرفته می شوند. اما انقباض های بیشتر، یک عامل خطر مستقل برای نارسایی قلبی در طول زمان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *