مطالعات نشان می دهد؛ میزان ویتامین D در مبتلاشدن به دیابت نقش دارد

یسکافه: دیابت، هر دو نوع 1 و 2، بطور بالقوه تهدیدکننده جان و تغییردهنده شرایط زندگی است که افراد را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می دهد.

به گزارش یسکافه به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی تعداد مبتلایان بین سالهای ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۴ تقریباً چهار برابر شده است، که با افزایش نرخ مرگ ومیر و ناتوانی ناشی از این بیماری مرتبط می باشد.
دکتر «ویکتوریا سالم»، استاد غدد درون ریز در کالج امپریال لندن، در این زمینه می گوید: «ما می دانیم که دیابت نوع ۱ در نیمکره شمالی بسیار شایع تر است و این به طور معمول بدین سبب است که ما نور خورشید کمتری دریافت می نماییم و بدین سبب سطح ویتامین D کمتری داریم. این مسئله در مورد بیماری ام اس هم صادق است.»
وی در ادامه می افزاید: «داده های بسیار خوبی وجود دارد که نشان میدهد کمبود ویتامین D، که سبب راشیتیسم در کودکان می شود، احتمال ابتلاء به دیابت نوع ۱ را در آینده در این کودکان می افزاید. اما به همین ترتیب، افرادی که دوز بالایی از ویتامین D دریافت می کنند، بعداً کمتر به دیابت نوع ۱ مبتلا می شوند.»
دیابت نوع ۲ به طور معمول زمانی تشخیص داده می شود که سطح گلوکز خون بالا باشد. این عارضه در نهایت به سبب حساسیت کم به انسولین در بافت ها ایجاد می شود که موجب می شود بدن نتواند گلوکز را از خون خارج کند.
برای جبران این کمبود، بدن مقدار بیشتری انسولین تولید می کند تا آن زمان که در نهایت سلول های بتا در لوزالمعده تسلیم شوند و فرد مبتلا نتواند انسولین کافی برای انتقال گلوکز به سلول های خود تولید نماید و در نتیجه قند خون بالا می رود. اغلب در این مرحله است که افراد تشخیص دیابت نوع ۲ را دریافت می کنند.
به گفته پژوهشگران، «اگر به بیولوژی اساسی ویتامین D و آنچه در دیابت اتفاق می افتد نگاه کنید، شواهدی وجود دارد که ویتامین D آنچه را که ما حساسیت به انسولین می نامیم، که بخش کلیدی دیابت نوع ۲ است، بهبود می بخشد. همین طور شواهدی در خصوص این که ویتامین D ترشح انسولین را بیشتر می کند، وجود دارد.»
محققان در این مطالعه، ۲۴۲۳ شرکت کننده را به مدت ۲.۵ سال دنبال کردند که نیمی از آنها ۴۰۰۰ واحد بین المللی مکمل ویتامین D در روز مصرف کردند، در صورتیکه نیمی از آنها هیچ مکملی مصرف نکردند.
در اختتام کارآزمایی، نتایج نشان داد افرادی که مکمل ویتامین D مصرف کرده بودند، سطح ویتامین D بیشتری در خون خود داشتند. همین طور احتمال ابتلای آنها به دیابت نوع ۲ در طول مطالعه ۱۲ درصد کمتر بود.
همچنین پژوهشگران میزان ویتامین D در خون از اوایل دوران نوزادی و تا دوران کودکی را مورد بررسی قرار دادند. نتایج نشان داد که داشتن میزان کافی ویتامین D در دوران نوزادی با ۴۱ درصد کاهش خطر خودایمنی، نشانه دیابت نوع ۱، در مقایسه با موارد ناکافی مرتبط می باشد.

منبع:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.