روایتی از کسب درآمد با فروش پلاسمای خون

«هم کار خیر، هم کمی درآمد. فقط با یک ساعت زمان در هفته می توانید در هر نوبت مبلغی بین ۱۰۵ تا ۲۰۰ هزار تومان درآمد داشته باشید.» این پیام، دعوتی برای اهدای پلاسمای خون است که این روزها روی دیوارهای برخی از خیابان های شهر چسبانده اند.

آدرس روی دیوار را برمی دارم و راه می افتم. آفتاب ظهر تند است و اطراف یکی از مراکز اهدای پلاسما، پرنده پر نمی زند. یکی از کارمندان مرکز به سایه درختی پناه برده و هر رهگذری را که می بیند حرف اهدای پلاسما را پیش می کشد: «درباره اهدای پلاسما تا حالا چیزی شنیدید؟ می خواین براتون توضیح بدم؟ چند دقیقه بیشتر وقتتونو نمی گیرم، هم آزمایشاش رایگانه، هم هزینه رفت و آمد رو میدن، تازه کار خیر هم می کنید».

توضیحاتش را تکمیل و به داخل مجموعه هدایتم می کند. نگهبان جلوی در کارت شناسایی ام را می خواهد، نگاهی به کارت می کند و اسمم را وارد فهرست مقابلش می کند و کنار آن عدد ۱۲ را می نویسد:

یعنی از بامداد فقط ۱۲ نفر برای اهدا اومدن؟

نه خانم، این یه فهرست دیگه ست. شما برو انتهای راهرو دستاتو بشور و بیا.

ماسکی از پشت میزش بیرون می آورد و می خواهد جایگزین ماسک قبلی ام کنم. کارت شناسایی ام را پس می دهد و می خواهد از دستگاهی که کنارش است، شماره بگیرم و به طبقه دیگری هدایتم می کند. در طبقه بعدی باید برای بار دوم اسمم را وارد فهرست جدیدی کنم. صندلی های سالن انتظار خالی است به جز یک صندلی. باجه های پاسخگویی خالی اند و شماره ام را سریع می خوانند. باردیگر کارت شناسایی ام را می خواهند و فرمی جلوی رویم می گذارند تا پر کنم. اطلاعاتی که می خواهند آنقدر جزئی است که باید فرم را با دقت پر کرد. از آخرین سفر خارجی در یک سال قبل گرفته تا داشتن رابطه جنسی. پس از آن از چهره ام عکس می گیرد و برگه ای با مشخصات خودم را پرینت می گیرد و با فرم هایی که پر کرده ام داخل یک پوشه می گذارد و تحویلم می دهد. رگ دست هایم را برای نمونه گیری هم چک می کند و می خواهد برای رفتن به اتاق پزشک صبر کنم.

پزشکان مجموعه در سه اتاق نشسته اند و همه اتاق ها هم رجوع کننده دارد. نوبت به من می رسد، پزشک نگاهی به فرم می اندازد و می خواهد روی ترازو بایستم. افرادی که وزنشان زیر ۵۲ کیلو باشد نمی توانند پلاسما اهدا کنند و این مورد درباره من هم صدق می کند. از پزشک، دلیل خلوتی مجموعه را هم می پرسم اما جوابی نمی دهد.

مراکز زیادی پلاسمای خون افراد را دریافت می کنند؛ از کرج گرفته تا یافت آباد و مرکز تهران که به نظر می آید متقاضیان اهدا هم کم نیستند و برخی به صورت خانوادگی و تا ۵۰۰ بار هم اهدا کرده اند اما شواهد نشان داده است شیوع کرونا بازار اهدای پلاسما را هم کساد کرده است.
تبلیغ اهدای پلاسما در ازای ۲۰۰ هزار تومان

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.