عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا اعلام کرد سفارش های ضدکرونایی برای مدارس

عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا با تاکید بر لزوم رعایت پروتکلهای بهداشتی و توجه به علامت دار شدن احتمالی دانش آموزان در وضعیت حضور در مدارس، اظهار داشت: از مردم درخواست می کنم که اگر واکسیناسیون شان را تکمیل نکرده یا دز سوم را تزریق نکرده اند، مراجعه نموده و واکسیناسیون شان را تکمیل کنند.

دکتر حق ازلی در گفت و گو با ایسنا، درباره وضعیت کرونا در کشور، اظهار داشت: پس از تعطیلات نوروزی باتوجه به شرایط مسافرت ها و… در استان هایی که تراکم سفر زیاد بود، تعدادی افزایش مراجعه کننده در زمینه کرونا گزارش شد، اما بطور کلی تعداد افرادی که در کل کشور مبتلا شدند، وضعیت نزولی دارد و تعداد مرگ ومیر هم کم شده است. در عین حال از آنجا که روند به سمت نرمال سازی ارتباطات اجتماعی یا بازگشایی مدارس حرکت می کند، رعایت بهداشت فردی و پروتکلهای بهداشتی بسیار مهم و کمک کننده است. در عین حال آگاهی دانش آموزان و والدین در زمینه بیماری و توجه به علایم بسیار حائز اهمیت می باشد.

وی اضافه کرد: در وضعیت فعلی باید واکسیناسیون جدی گرفته شود؛ برای اینکه یکی از با اهمیت ترین عواملی که ثابت شده در کنترل بیماری کووید ۱۹ موثر است، انجام واکسیناسیون مقابل کرونا و رعایت پروتکلهای بهداشتی است. به همین دلیل از همه مردم درخواست می کنم که کسانی که واکسیناسیون شان را تکمیل نکرده اند یا دز سوم را تزریق نکرده اند، مراجعه نموده و واکسیناسیون شان را تکمیل کنند. برخی کشورها حتی تزریق دز چهارم را هم آغاز نموده اند.
توصیه های ضدکرونایی برای مدارس
حق ازلی با تاکید بر لزوم رعایت پروتکلهای بهداشتی و استفاده از ماسک در مدارس باتوجه به بازگشایی های انجام شده، افزود: رعایت پروتکلهای بهداشتی در مدارس بسیار مهم می باشد. بعنوان مثال استفاده از ماسک بسیار مهم می باشد. همین طور اولیای مدارس و فرزندان باید نسبت به بروز علایم در دانش آموزان حساس باشند و اگر احساس کردند که علائمی وجود دارد، حتما از ورود فرزندشان به مدرسه اجتناب کنند. مربیان مدارس حتما توجه داشته باشند که هر روز یک غربالگری اولیه در مدارس صورت گیرد و طبیعتا اگر امکان انجام واکسیناسیون برای کودکان هم در طول این مدت وجود داشته باشد و صورت گیرد، شرایط مناسب تر خواهد بود.

وی اشاره کرد: از مردم و همه افرادی که فرزندان شان به مدرسه می روند، خواهش می کنم که اگر کوچکترین شکی داشتند که فرزندان شان تب دارند یا بی حال هستند، حتما از فرستادن آنها به مدرسه اجتناب کنند. اولیای مدرسه هم حتما در این موارد دقت کنند که ضمن آموزش رعایت پروتکلهای بهداشتی به دانش آموزان، حتما مراقب علامت دار شدن بچه ها باشند و اگر دانش آموزی علامت دار بود، او را از جمع خارج کنند. اگر مشاهده نمودند که تعداد زیادی در یک کلاس علایم دارند یا مبتلا شدند، حتما آموزش آن کلاس را بصورت غیر حضوری ادامه دهند.
پیش بینی درباره پیک های آتی کرونا
وی درباره احتمال ورود به پیک هفتم کرونا در کشور باتوجه به ایجاد سویه های جدید کرونا در دنیا، اظهار داشت: باتوجه به این که تعداد زیادی واکسن در کشور تزریق شده و بیش از ۲۶ میلیون نفر هم واکسن دز سوم را تزریق کرده اند، مانند همه جای دنیا احتمال این که پیک های شدیدی مانند پیک پنجم و ششم داشته باشیم، ضعیف می شود، اما در هر صورت این احتمال که میزانی از افزایش بیماری بصورت پیک های کوچک وجود داشته باشد، هست.
جهش های جدید کرونا و کاهش رعایت پروتکلهای بهداشتی
حق ازلی درباره سویه XE امیکرون نیز اظهار داشت: طبیعتا هر سوشی که تغییر ژنتیکی می کند، می تواند در کل دنیا ایجاد بیماری کند. بنظر می رسد سوشی که ایجاد شده، احتمال انتقالش بیشتر است. البته هنوز اطلاعات زیادی از شدت بیماری زایی آن وجود ندارد، اما بنظر می رسد که احتمال انتقال در این سوش بیشتر است. بدین سبب مراقبت های فردی، رعایت پروتکلهای بهداشتی و استفاده از ماسک را باید بصورت جدی تر رعایت کنیم؛ موضوعی که متاسفانه طی چند هفته گذشته مقداری کم شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.