وزیربهداشت در مجمع جهانی سلامت: تحریم های آمریکا تلفات زیادی را در حوزه سلامت جهانی باعث شد

به گزارش یسکافه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان در هفتاد و پنجمین مجمع جهانی سلامت با اعتراض به تحریم های آمریکا ضد کشورها اظهار داشت: تحریم های بانکی و مالی یکطرفه آمریکا تلفات بسیاری را در حوزه سلامت جهانی سبب شده است.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی در ادامه سخنان خود در این مجمع جهانی که در ژنو برگزار شد، اضافه کرد: سازمان جهانی بهداشت بعنوان یک سازمان تخصصی بین المللی متشکل از کشورهای عضو، نباید سیاسی شده و یا تحت تأثیر سیاست قرار گیرد.
وی تصریح کرد: سازمان جهانی بهداشت می بایستی به ایفای نقش تسهیلگرانه خود در دسترسی عادلانه به واکسن، تولید داخلی آن و خود اتکایی منطقه ای در این خصوص ادامه دهد.
وزیر بهداشت این را هم اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در زمانیکه به شدت تحت تأثیر همه گیری کووید ۱۹ قرار گرفته و دسترسی به واکسنها و تجهیزات پزشکی محدود بود و اقدامات قهری یک جانبه آمریکا باعث افزایش تاثیرات کووید ۱۹ شده بود، تصمیم به تولید داخلی واکسنها گرفت که این تصمیم راهبردی سبب دسترسی عادلانه به واکسنها شد و آمادگی و پاسخگویی به فوریتهای حاضر و آینده را بهبود بخشید.
برپایه گزارش وبدا، متن کامل سخنرانی دکتر بهرام عین اللهی ” وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی “در هفتاد و پنجمین مجمع جهانی سلامت به این شرح است:

«بسم الله الرحمن الرحیم
رئیس محترم
عالیجنابان
خانم ها و آقایان

با دبیر کل محترم سازمان جهانی بهداشت موافقم که صلح پیش شرط سلامت است. هر گاه که جنگ اتفاق می افتد، گرسنگی و بیماری به دنبال آن خواهد آمد.
اما جنگ فقط با تفنگ و گلوله صورت نمی گیرد. جنگهای اقتصادی و مالی به سلامت آسیبهای بیشتری می زنند. تحریم های بانکی و مالی یکطرفه آمریکا تلفات زیادی را در حوزه سلامت جهانی سبب شده است.
پاندمی کووید ۱۹ نشان داد که چگونه سیستم های سلامت در فوریت های جهانی صدمه پذیر هستند. ما در سومین سال حاد ترین بحران سلامت در یک قرن اخیر هستیم.
یکی از درسهای مهم از این همه گیری، پی بردن به اهمیت سیستم های سلامت تاب آور است. همه گیری و چالشهای متعاقب آن نه تنها یک تهدید برای سلامت، بلکه تهدیدی برای صلح و امنیت به حساب می آید.
در این راستا، سازمان جهانی بهداشت برآنست که سلامت همه مردم، پایه و اساس صلح و امنیت در جامعه است. براین اساس، قطعنامه های مجمع عمومی سازمان جهانی بهداشت، به نقش سلامت در ارتقای صلح بعنوان مهم ترین عامل برای دستیابی به سلامت برای همه مردم اشاره دارد.
حاکمیت در حوزه سلامت جهانی، پیچیده و غیر متمرکز است و نتوانسته است دسترسی عادلانه به واکسنها و نیازهای پزشکی دیگر را تأمین نماید. در این خصوص ما تاکید داریم که نابرابری در دسترسی به واکسنها می تواند از راه تولید داخلی واکسنها حل و فصل شود.
سازمان جهانی بهداشت می بایستی به ایفای نقش تسهیلگرانه خود در دسترسی عادلانه به واکسن، تولید داخلی آن و خود اتکایی منطقه ای در این خصوص ادامه دهد. ما برای تقویت تولید داخلی واکسن، دسترسی به آن و داروهای باکیفیت، ایمن و مقرون به صرفه و محصولات دیگر سلامت تلاش خواهیم کرد.
همکاران گرامی
جمهوری اسلامی ایران در زمانیکه به شدت تحت تأثیر همه گیری کووید ۱۹ قرار گرفته و دسترسی به واکسنها و تجهیزات پزشکی محدود بود و اقدامات قهری یک جانبه آمریکا باعث افزایش تاثیرات کووید ۱۹ گردیده بود، تصمیم به تولید داخلی واکسنها گرفت که این تصمیم راهبردی سبب دسترسی عادلانه به واکسنها گردید و آمادگی و پاسخگویی به فوریتهای حاضر و آینده را بهبود بخشید.
طی این مدت، بزرگترین فرآیند انجام واکسیناسیون طی تاریخ در جهان اجرا شد، اما هنوز بسیاری ازکشورهای با درآمدهای متوسط و کم موفق به انجام این کار نشده اند.
آقای رئیس،
سازمان جهانی بهداشت بعنوان یک سازمان تخصصی بین المللی متشکل از کشورهای عضو، نباید سیاسی شده و یا تحت تأثیر سیاست قرار گیرد. مایلم تاکید نمایم که ایران با هر گونه تغییر شتاب زده در “مقررات بین المللی سلامت ۲۰۰۵ ” مخالف بوده و آنرا رد می کند. ما معتقدیم که هر گونه اصلاح رویه ای باید پس از بررسی دقیق پیشنهادات انجام گیرد.
آقای رئیس،
هر چند ما در خیلی از مناطق، شاهد روندهای نزولی و پایدار هستیم، اما درسی که این پاندمی به ما داد این بود که هیچ منطقه، هیچ کشوری و هیچ جامعه ای امن نیست، مگر این که همه ما ایمنی داشته باشیم.
از توجه شما سپاسگزارم.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *