معاون وزیر بهداشت: اضافه وزن بیشتر از ۵۶ درصد افراد بالای ۱۸ سال کشور

به گزارش یسکافه، معاون بهداشت وزارت بهداشت اظهار داشت: بیشتر از ۵۶ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال کشور دارای شاخص توده بدنی بالای ۳۰ و اضافه وزن و چاقی هستند.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، دکتر حسین فرشیدی در هشتمین کنگره پیشگیری و درمان چاقی اظهار داشت: چاقی یکی از مهم ترین عوامل موثر بر افزایش بیماریزایی، افزایش بار مالی بر نظام سلامت و مرگ و میر است.
وی ضمن اشاره به افزایش متوسط سن جمعیت کشور اضافه کرد: با افزایش امید به زندگی شاهد افزایش سن جمعیت هستیم، اما متاسفانه نسبت جوانان به کل جمعیت کشور کاسته شده است. اگر این جمعیت جوان همراه با اضافه وزن و چاقی باشد آینده خوبی را نمی توان ترسیم کرد. اجرای طرح بسیج ملی تغذیه سالم و تقارن با برگزاری این کنگره را باید به فال نیک گرفت چونکه شعار سال جاری این بسیج ملی، زندگی بهتر با وزن مناسب می باشد.
معاون وزیر بهداشت بر لزوم آموزش و اطلاع رسانی در حوزه کنترل و جلوگیری از چاقی در جامعه تصریح کرد و اظهار داشت: با فرهنگ سازی اجتماعی یا آموزش جلوگیری از چاقی در جامعه می توانیم از حوزه درمان به سمت خودمراقبتی برویم.
وی ضمن اشاره به لزوم تغییر باورهای نادرست در جامعه و آموزش در زمینه چاقی، دیابت، پرفشاری خون، مصرف سبزی و تغذیه سالم، تحرک و فعالیت مناسب اظهار داشت: این آموزش و فرهنگ سازی باید از کودکان و مدارس شروع شود؛ افزایش وزن در کودکان را باید جدی گرفت و از آموزش و پرورش باید شروع نماییم.
به قول وی قرن بیستم با جابه جایی جمعیت از روستاها به شهرها و قرن ۲۱ با فناوری های نوین و فضای مجازی همراه بود که سبب کاهش فعالیت و کم تحرکی شد و پاندمی کرونا هم به آن افزوده شد و افزایش شیوع چاقی و اضافه وزن را به همراه داشت.
معاون بهداشت وزارت بهداشت اضافه کرد: ۷۰ درصد مرگ و میرها در ارتباط با بیماری های غیرواگیر است که مهم ترین آنها بیماری های قلبی و عروقی است و چاقی از ریسک عامل های این بیماری ها به حساب می آید.
دکتر فرشیدی خاطرنشان کرد: برپایه نظر انجمن ها و مطالعات صورت گرفته بیشتر از ۱۹۵ عارضه، چاقی را همراهی می کند و نمی توان بیماری را ذکر کرد که با چاقی ارتباط نداشته باشد که از آن جمله میتوان به فشارخون بالا و دیابت نوع دو اشاره نمود که با چاقی ارتباطی مستقیم داشته و مرگ و میر بالایی هم دارند.
وی اظهار داشت: با تغییر سبک زندگی میتوان از بروز چاقی جلوگیری کرد. به صورت مثال با ۱۵ دقیقه فعالیت بدنی روزانه، کاهش مصرف انرژی و کالری دریافتی میتوان حوادث قلب و عروقی را کم کرد.
وی ضمن اشاره به نسبت عکس شاخص توده بدنی و امید به زندگی اظهار داشت: همه می دانیم که کاهش وزن فرایندی دشوار است اما از آن مهمتر حفظ وزن و پیشگیری از افزایش مجدد آن است. کاهش پنج تا ۱۰ درصدی وزن بدون آثار سوء، می تواند سلامت را به همراه داشته باشد.
برپایه گزارش وبدا، دکتر فرشیدی بر لزوم تغییر نگرش افراد جامعه در مورد پیشگیری و کنترل چاقی تصریح کرد و اظهار داشت: چاقی موضوعی جدی است و اهمیت آن باید به جامعه منتقل شود. تا نگرش افراد جامعه نسبت به چاقی، پرفشاری خون و دیابت تغییر نکند خیلی از برنامه ها و اقداماتی که انجام می دهیم، ابتر خواهد ماند.

منبع:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.