محققان پی بردند؛ مصرف روزانه مولتی ویتامین باعث بهبود حافظه می شود

به گزارش یسکافه، یک مطالعه جدید نشان داده است که مصرف روزانه مولتی ویتامین می تواند ساعت شناختی پیری را بیشتر از سه سال به عقب بازگرداند.

به گزارش یسکافه به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، یک مطالعه جدید گزارش می دهد که از دست دادن حافظه در رابطه با افزایش سن امکان دارد حداقل در کوتاه مدت با مصرف روزانه مولتی ویتامین بهبود یابد.
محققان دریافتند که یک سال مصرف مولتی ویتامین ها اثری مشابه با برگرداندن ساعت شناختی پیری به بیشتر از سه سال قبل دارد.
محققان مشاهده نمودند افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی که مولتی ویتامین مصرف می کردند بیشترین بهبود را در حافظه داشتند.
هنوز معلوم نیست که کدام ویتامین های موجود در مولتی ویتامین ها به تقویت حافظه کمک کرده اند، که احتیاج به تحقیقات بیشتر را نشان داده است.
برای این مطالعه، ۳۵۶۲ سالمند به صورت تصادفی به دو گروه تقسیم شدند. گروه اول یک مولتی ویتامین روزانه به مدت سه سال مصرف کردند. گروه دوم دارونما مصرف کردند.
هر سال، خاطرات شرکت کنندگان از راه آزمون های عصبی روان شناختی آنلاین ارزیابی می شد. محققان در درجه اول به اندازه گیری قدرت حافظه دوره ای یا یادآوری فوری افراد علاقه مند بودند.
پس از ۱ سال مصرف مولتی ویتامین ها، شرکت کنندگان در مطالعه بهبود کمی را در حافظه تجربه کردند که در مقایسه با گروه کنترل معادل ۳.۱ سال به عقب برگشتن بود.
نویسندگان این مطالعه دریافتند که مهم ترین بهبود حافظه در افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی رخ داد. دلیل این امر مشخص نمی باشد.
دکتر «جوآن منسون»، عضو تیم تحقیق از دانشگاه هاروارد، می گوید: «مولتی ویتامین روزانه امکان دارد ایده خوبی باشد. یافته های ما نشان داده است که مکمل های مولتی ویتامین بعنوان یک رویکرد ایمن، در دسترس و مقرون به صرفه برای حفاظت از سلامت شناختی در سالمندان نویدبخش است.»
وی خاطرنشان می کند: «مولتی ویتامین ها و سایر مکمل های غذایی نباید بعنوان جایگزینی برای یک رژیم غذایی سالم یا سبک زندگی سالم تلقی شوند، حتی اگر بعنوان یک رویکرد مکمل استفاده شوند.»

منبع:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.