محققان توصیه می کنند؛ رژیم های گیاهی خطر ناراحتی قلبی، سرطان و مرگ را کاهش می دهند

به گزارش یسکافه، یک بررسی جدید نشان داده است که پیروی از یک رژیم گیاه خواری امکان دارد زندگی طولانی تر و سالم تری برای شما به ارمغان بیاورد.

به گزارش یسکافه به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، محققان گزارش دادند که دوری از مصرف گوشت با کاهش خطر بیماری قلبی، سرطان و مرگ زودهنگام مرتبط می باشد.
پس از بررسی نزدیک به ۵۰ مطالعه روی چنین رژیم هایی که مابین سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۳ انتشار یافت، یک الگوی واضح ظاهر شد: این رژیم ها با خطر کمتر سرطان و بیماری های قلبی در رابطه با تنگی شریان ها مرتبط بودند. نکته قابل توجه اینست که به نظر می آید این رژیم های غذایی خطر ابتلاء به سرطان پروستات و سرطان های دستگاه گوارش مانند سرطان روده بزرگ را می کاهد. رژیم های گیاهخواری هم با کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی مرتبط بود.
علاوه بر این، رژیم های غذایی گیاهی احتمال چاقی، التهاب و کلسترول بد LDL را می کاهد.
«متیو لندری»، یکی از نویسندگان و استادیار بهداشت جمعیت و جلوگیری از بیماری در دانشگاه کالیفرنیا، می گوید: «این تحقیق به صورت کلی نشان داده است که رژیم غذایی مبتنی بر گیاهان می تواند مفید باشد و برداشتن گامهای کوچک در این راه می تواند تفاوت ایجاد نماید.»
او اظهار داشت: «برای مشاهده بعضی از این مزایا، لازم نیست کاملا گیاهخوار شوید. حتی کاهش یک یا دو روز در هفته مصرف محصولات حیوانی می تواند در طول زمان فوایدی داشته باشد.»
لندری اظهار داشت: «در حالی که کاهش مصرف گوشت امکان دارد به پیشگیری از چاقی کمک نماید، مزایای آن فراتر از آن است.»
یکی از علل احتمالی اینست که خیلی از میوه ها و سبزیجات سرشار از مواد مغذی ضدالتهابی و آنتی اکسیدان هستند که می توانند تجمع پلاک در رگ ها را کاهش دهند.
به گفته سازمان جهانی بهداشت، محصولات گوشتی فرآوری شده مانند بیکن یا سالامی هم خطر ابتلاء به سرطان را می افزایند. این سازمان به صورت کلی گوشت قرمز را “یک ماده سرطان زا برای انسان” می داند.
علیرغم یافته های مثبت در بررسی جدید، محققان از سفارش رژیم های غذایی گیاهی به همه خودداری کردند.
نویسندگان همینطور اخطار دادند که رژیم های غذایی گیاهی امکان دارد منجر به کمبود ویتامین B۱۲ شود، اما لندری تصریح کرد که میتوان با مصرف مکمل B۱۲ این مشکل را برطرف کرد.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.