به مناسبت روز جهانی شیر؛ پنج محصول شیری حاوی کلسیم بالا را بشناسیم

یسکافه: شیر و مشتقات آن به علت قابلیت زیستی شان، منبع خوب کلسیم هستند.

به گزارش یسکافه به نقل از مهر، قابلیت زیستی شیر و مشتقات آن بدین معناست که به آسانی توسط بدن جذب شده و به حفظ توازن کلسیم بدن و سلامت استخوان ها کمک می کنند. در مقایسه با سایر منابع غیرلبنی کلسیم، شیر و مشتقات آن دارای منبع خوب کلسیم هستند. ۱ ژوئن هر سال (۱۱ خرداد) روز جهانی شیر نامیده شده است.
بهترین محصولات شیر که نیاز کلسیم روزانه بدن معادل ۱۰۰۰-۱۲۰۰ mg را تامین می کنند، به شرح زیر هستند.
ماست: یک فنجان ماست ساده حاوی ۴۵۰ mg کلسیم است. در مقابل، ۱۰۰ mg ماست یونانی حاوی کلسیم کمتری است (حدود ۱۱۰ mg). ماست کم چرب دارای ۴۵۰ mg کلسیم است از اینرو منبع بهتر کلسیم تلقی می گردد.
کفیر: این ماده خوراکی حاوی تمامی مواد مغذی مهم نظیر پروتئین، فسفر، ویتامین B۱۲، ویتامین B۲، منیزیم، ویتامینD و حدود ۲۵۰ mg کلسیم است. کفیر در مقایسه با ماست، آنتی بیوتیک قوی تری تلقی می شود، و به هضم و کنترل وزن کمک می نماید. نحوه آماده سازی آن شبیه به ماست است، از اینرو حاوی باکتری های کشت شده زنده است که لاکتوز درون شیر را تجزیه می کند. این ماده خوراکی گزینه بسیار خوبی برای روده و برای افرادی است که تحمل لاکتوز را ندارند.
شیر گاو: یک فنجان ۱۰۰ گرمی شیر گاو حاوی ۱۲۵ mg کلسیم است. شیر گاو با ویتامین D که برای سلامت استخوان ها مفید می باشد، غنی سازی می گردد. کلسیم و ویتامین D همراه باهم از پوکی استخوان پیشگیری می کنند. مصرف شیرگاو ارگانیک سفارش می گردد چراکه فاقد مواد شیمیایی بوده و هضم آن راحت تر است. شیر گاو سرشار از پروتئین هم است.
پنیر: ۱۰۰ گرم پنیر چدار حاوی ۷۲۱ mg کلسیم است. برای افرادی که مشکل عدم تحمل لاکتوز را دارند، پنیر چدار و سوئیسی ارجح است چراکه دارای میزان لاکتوز کمی بوده یا فاقد لاکتوز هستند. پنیر چدار دارای میزان پروتئین و کلسیم با کیفیت بالاتر است از اینرو در مقایسه با سایر محصولات پنیر بهتر است.
پنیر لور (پنیر تازه): ۱۰۰ گرم از پنیر لور حاوی ۸۳ mg کلسیم است. افرادی که دائماً به فکر کنترل وزن خود هستند باید پنیر لور را در بخش رژیم غذایی کلسیم شان بگنجانند.
محصولات غنی از کلسیم زیادی وجود دارند که سرشار از مواد مغذی هم هستند. همانطوریکه پروتئین برای سلامت ماهیچه ها ضروری می باشد، کلسیم هم برای سلامت استخوان ها لازم است.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.