سن طلایی برای انجام ارتودنسی

یسکافه: یک متخصص ارتودنسی اظهار داشت: در سنین ۸ تا ۱۲ سال به علت اینکه دندان های دائمی کودکان در حال رویش و فک و صورت در حال رشد است، امکان انجام مداخلات درمانی پیشگیرانه ارتودنسی با هدف هدایت رویش دندان های دائمی و یا اصلاح رشد فکی را داریم؛ این سن، سن طلایی است و خیلی تاکید می گردد تا والدین حواسشان باشد بچه ها را در سن ۸ تا ۱۰ سال برای ویزیت ارتودنسی ببرند.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، ارتودنسی دندان روشی برای بهبود عملکرد، وضعیت و ظاهر دندان ها است. اگر دندان ها به هر علت مانند کوچک بودن فک یا کجی دندان، روی هم افتاده باشند و یا هم تراز نباشند، جویدن یا گاز گرفتن با دشواری صورت می گیرد. همینطور نظافت دندان های روی هم قرارگرفته با سختی زیادی همراه است. علاوه بر این دندان های بافاصله و غیر هم تراز هم از نظر زیبایی و عملکرد هم مشکلات خاص خویش را دارند.

دکتر فاطمه سمیعیزاده – جراح دندانپزشک و متخصص ارتودنسی اظهار داشت: امروزه در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی سیستم های پیچیده درمان ارتودنسی توضیح داده می شود، اما خیلی از مردم هنوز ارتودنسی را نمی شناسند. این امر را می توان از سوالات مخاطبان در فضای مجازی دریافت و باید عنوان نمود هنوز خیلی از مردم نمی دانند ارتودنسی چیست.
وی اضافه کرد: ارتودنسی تنها ردیف کردن دندان های نامرتب نیست. وجه تمایز علم ارتودنسی از بحث دندانپزشکی عمومی این است که ارتودنسی ردیف شدن دندان ها در رابطه صحیح است، رابطه صحیح دندان ها با استخوان فک، با دندان های فک مقابل و با بافت نرم صورت شامل لب ها، بینی و چانه و موارد دیگر است.

این دندانپزشک تصریح کرد: علم ارتودنسی ردیف کردن دندان ها در رابطه صحیح با فک، دندان های فک مقابل و نسج نرم است. شناخت این رابطه صحیح نیاز به مطالعه و علم خویش را دارد؛ چراکه باید دندان را در ابعاد مختلف بررسی کرد. وقتی می خواهیم دندانی را ردیف نماییم باید نحوه ردیف کردن دندان ها را در نظر بگیریم. افرادی که تکنیک ارتودنسی را آموزش می دهند، یک اصل در ذهن شان است که می گویند اگر دیدید شلوغی دندان ها زیاد است، دندان بکشید، اگر دیدید شلوغی دندان ها کم است، بدون کشیدن، دندان ها را ردیف کنید. ولی وقتی علم تخصصی ارتودنسی را می آموزید به مواردی می رسید و می بینید وقتی شلوغی دندان ها زیاد است گاهی نباید دندان کشید و باید دندان ها را به رابطه نرمال نسبت به استخوان برگرداند؛ اگر برای رفع این شلوغی بخواهید دندان بکشید، رابطه دندان با اسکلت را نابود کرده اید.

وی اضافه کرد: ارتودنسی مانند بازی شطرنج است؛ وقتی علم تخصصی آن را ندانید مهره ها را خیلی اتفاقی حرکت می دهید. کسی که علم داشته باشد از ابتدا با استراتژی پیش می رود؛ ضمن اینکه در علم ارتودنسی شما باید بدانید در کجا هستید و به کجا خواهید رسید. متناسب بودن یک چهره نخستین چیزی است که یک دستیار تخصصی ارتودنسی می آموزد.

این متخصص ارتودنسی اظهار داشت: بر همین مبنا ارتودنسی ردیف کردن دندان ها در رابطه صحیح است که این رابطه دریایی از دانش، آنالیزها و دنیایی از نسبت ها و تناسب هاست که کتاب های بی شماری در این رابطه وجود دارد و ما خود هنوز تشنه فراگرفتن این مطالب و نیازمند تکمیل کردن این دانش هستیم تا دانش خویش را از مبحث عظیم سر و گردن و اکلوژن افزایش دهیم؛ چراکه وقتی درمانگر این اطلاعات را نداشته باشد نمی تواند بیمار خویش را درمان کند.

او همینطور اظهار داشت: انواع درمانی در ارتودنسی بسیار زیاد است، گروه های سنی مختلفی داریم که به ما رجوع می کنند و درمان هر گروه مختص به خود است. درمان ارتودنسی از ۸ سال قابل انجام است. در گروه سنی ۸ تا ۱۲ سال از ۸ سالگی دندان های دائمی آغاز به رویش می کنند و تلفیقی از دندان های دائمی و شیری داریم که همین امر مخلوطی از مشکلات را در این سن به وجود می آورد. در سنین ۸ تا ۱۲ سال به علت اینکه دندان های دائمی کودکان در حال رویش است، درمان های رویشی، رشدی و فکی را داریم؛ این سن، سن طلایی است و خیلی تاکید می گردد تا والدین حواس شان باشد بچه ها را در سن ۸ تا ۱۰ سال برای ویزیت ارتودنسی ببرند.
این متخصص ارتودنسی ادامه داد: در این سن با تعداد بی شماری از ناهنجاری ها و مشکلات روبه رو هستیم و ممکن است بچه ها به ظاهر دندان های ردیف داشته باشند و والدین هیچ احساس نیازی نکنند و موردی به چشم والدین نیاید ولی وقتی متخصص ارتودنسی کودک را ویزیت می کند متوجه مشکلات می گردد که ازجمله آن می توان به مشکلات رویشی در دندان های دائمی و یا وضعیت فک ها اشاره نمود که قابل پیشگیری است. درمان در سنین ۸ تا ۱۲ سال با کمک گرفتن از رشد کودک و رویش دندان های کودک است که با کشیدن های به موقع و حساب شده دندان های شیری در این سن می توانیم از نهفته ماندن دندان به صورت دائمی پیشگیری نماییم. ضمنا باید این را در نظر داشت که در گروه سنی ۸ تا ۱۲ سال حرکت دندان ها بهتر انجام می گردد.

وی تصریح کرد: وقتی کودکی که به علت سایز بزرگ تر دندان دائمی نسبت به دندان شیری با کمبود فضا در دهان مواجه می باشد و در زمان مناسب به متخصص رجوع کند، با مداخلات درمانی به موقع می توان رویش دندان های دائمی را هدایت کرد. ولی اگر به موقع انجام نشود گاه دندان های نهفته ای در فک آن ها به علت وجود نداشتن فضا برای رویش، نهفته می مانند و برای بیرون آوردن آن ها بیمار باید متحمل جراحی لثه و درمان های پیچیده ارتودنسی شود که هزینه و زمان بیشتری دارد.

این متخصص ارتودنسی اظهار داشت: گاه اتفاق می افتد که در سنین ۸ تا ۱۲ سال با مشکلات فکی در کودکان مواجه هستیم و اگر در این سنین به موقع به متخصص ارتودنسی رجوع شود، انحراف های فکی با کمک ابزارها و تجهیزات درمانی ارتودنسی قابل اصلاح است؛ درحالی که رجوع به موقع در این سن انجام نشود، پس از آخر رشد باید سراغ درمان های جراحی در اصلاح رابطه فکی رفت.

برچسب ها:, ,

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.