عادت هایی که پیری را تسریع می کنند

یسکافه: علاوه بر ورزش نکردن عادت های روزمره بسیاری وجود دارند که می توانند روند پیر شدن را به شکل محسوس و قابل توجهی تسریع کنند.

به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، همچون عادت هایی که روند پیر شدن را تسریع می کنند و باید به صورت قطع ازانجام آن ها خودداری کرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– عصبانی شدن: عصبانی بودن نتایج منفیِ بیرونی و درونی را متوجه فرد می کند. مطالعه انجام گرفته در سال ۲۰۱۱ حاکی از ارتباط خشم با افزایش ترشح هورمون های استرس است. زمانیکه میزان ترشح این هورمون ها در یک بازه زمانی طولانی از وضعیت تعادل خود خارج شود فرد را دچار استرس مزمن می کند که می تواند روند فرسوده شدن سلول ها را سرعت داده و احتمال مبتلا شدن به بیماری هایی از قبیل آلزایمر را افزایش دهد.

– خودداری از اجتماعی بودن: درحالیکه نقش فعالیت جسمی در کمک به حفظ سلامت بدن در سنین بالاتر به خوبی مورد تایید قرار گرفته به قول کارشناسان فعالیت های فکری اغلب نادیده گرفته می شوند. افرادی که در تنهایی خود باقی می مانند و منزوی می شوند در برابر زوال عقلی صدمه پذیرتر هستند. تعامل با دیگران نوعی ورزش برای مغز است که می تواند آن را فعال سازد و به فعالیت وادار کند.

– حذف چربی از رژیم غذایی: به قول پزشکان وجود مقدار مشخصی از چربی در رژیم غذایی لازم است. اسیدهای چرب امگا ۳ که برای سلامت قلب مفیدند در روغن ماهی و بعضی از خشکبار یافت می شوند و علاوه بر آنکه برای پوست مفیدند می تواند وضعیت سلامت قلب و مغز را هم بهبود بخشند.

از طرف دیگر، مواد قندی افزودنی به تسریع روند پیر شدن پوست کمک می نماید. علاوه بر این، باید در حد امکان از مصرف غذاهای فراوری شده خودداری کرد یا میزان مصرف آن ها را کاهش داد.

– دیر خوابیدن: هنگام خواب، بدن جهت دفع گلبول های قرمز و سلول های مغز مرده عمل می کند و شرایط را برای جایگزین کردن سلول های جدید خون و مغز فراهم می سازد.

به گزارش مدیکال دیلی، پزشکان داشتن خواب کافی را برای جلوگیری از سیاهی دور چشم، خشک شدن پوست و افزایش چین و چروک سفارش می کنند. همچنین، دیر خوابیدن خطر نارسایی متابولیک و مرگ زود هنگام را بالا می برد.

– استعمال سیگار: سیگار می تواند نشانه هایی از فرسودگی را در بخش های مختلف بدن همچون ریه ها، دندان و پوست نمایان سازد. علاوه براین، افراد غیر سیگاری که در معرض دود سیگار هم قرار دارند با خطر فرسوده شدن بافت های بدن روبرو هستند.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.