آرامبخشی که اعتیادآور نیست

یسکافه: پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، یک داروی آرامبخش آزمایشی را معرفی کردند که علاوه بر تسکین دادن درد، عوارضی مانند اعتیاد را به دنبال ندارد.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، با رواج بحران اعتیاد در جوامع، یافتن آرامبخش های غیرمخدر، از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد.
پژوهشگران “دانشگاه واشنگتن در سن لوئیس” (WUSTL) دریافته اند داروی غیرمخدری موسوم به “EMA401” می تواند سلول های مورد نظر را خارج از سیستم عصبی هدف قرار دهد.
بعد از مرگ حدود ۶۴ هزار نفر بر اثر مصرف بیش از اندازه مخدرها در سال ۲۰۱۶، “وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا” (HHS)، شرایط را بحرانی اعلام نمود و تنها چاره این مشکل، ابداع یک روش درمانی و داروی جدید بود.
اخیرا، پژوهشگران نشان داده اند که داروی آزمایشی “EMA401″، تاثیر بالایی در از بین بردن درد، به خصوص دردهای دائمی دارد. پژوهشگران دانشگاه واشنگتن در سن لوئیس دریافتند که این دارو، برخلاف آرامبخش های دیگر، سلول های عصبی را هدف قرار نمی دهد.
“د. پ موهاپاترا” (D.P. Mohapatra)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: ما به آرامبخش های خوب، به خصوص آن دسته از داروها که مخدر نیستند، نیاز داریم. دانشمندان می دانند که معمولا، هدف مورد نظر آرامبخش ها، در بین سیستم عصبی قرار دارد. هدف این داروها، سلول های عصبی نیست؛ بلکه سلول های ایمنی موسوم به ” درشت خوار” یا ” ماکروفاژ” (macrophage) هستند.
“موهاپاترا” اضافه کرد: این دارو برخلاف مخدرها، از سد خونی مغزی عبور نمی کند؛ به همین دلیل، اثرات جانبی مضر آن مانند اعتیاد یا امکان سوء استفاده، کمتر است. همچنین، با گسترش محدوده اهداف احتمالی درشت خوارها، ابداع درمان های موثرتر برای دردهای مزمن عصبی ممکن خواهد بود.

پژوهشگران، این کشف جدید را روی سلول های موش ها آزمایش کردند. “آنژیوتانسینوژن” (Angiotensin)، هورمونی است که رگ های خونی را منقبض می کند و باعث درد می گردد. این گروه پژوهشی، آنژیوتانسینوژن را به یک ظرف آزمایشگاهی حاوی سلول های عصبی منتقل کردند؛ اما سیگنال های درد منتقل نشد.
“اندرو شفرد” (Andrew Shepherd)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: هنگامی که درشت خوارها را همراه با سلول های عصبی در ظروف آزمایشگاهی قرار دادیم، آنژیوتانسینوژن با درشت خوارها و درشت خوارها با سلول های عصبی ارتباط برقرار کردند و سپس، سیگنال های درد را انتقال دادند.
بعد از آن، پژوهشگران دریافتند که بعد از کاهش تعداد درشت خوارها، با تزریق آنژیوتانسینوژن به موش زنده، هیچ نشانه ای از درد ظاهر نمی شود؛ اما بعد از بازیافتن دوباره درشت خوارها، درد طبیعی بعد از چند روز خویش را نشان داده است.
این پژوهش، در ” Journal of Neuroscience” به چاپ رسید.

برچسب ها:,

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.