محققان می گویند؛ مصرف غذاهای تند برای سلامت مفید می باشد

یسکافه: باوجود طعم تند فلفل، برخی افراد به خاطر عدم تحمل تندی آن کمتر تمایلی به مصرف فلفل دارند، اما برخی هم بر این باورند که باید برای حفظ سلامت این ادویه در رژیم غذایی گنجانده شود.

به گزارش یسکافه به نقل از مهر، به قول محققان تابحال اثبات نشده است که تندی فلفل برای سلامت بد و مضر است. از اینرو مصرف این نوع ادویه را در رژیم غذایی در رابطه با شماری از فواید برای سلامت عنوان می کنند.
حفظ سلامت قلب
مطالعه ای در سال ۲۰۱۷ نشان داده است مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی-عروقی، حملات قلبی و سکته در میان افرادی که فلفل تند مصرف می کنند کمتر است. درحالیکه هنوز این رابطه به اثبات نرسیده است، اما محققان معتقدند ادویه ها در صورت مصرف متعادل، باعث کاهش میزان کلسترول LDL در بدن می شوند.
دکتر «ژیمینگ ژو»، سرپرست تیم تحقیق در مطالعه ای دیگر، در این باره می گوید: «لذت بردن از طعم و مزه ادویه ها باعث کاهش مصرف نمک و فشارخون می گردد که نتیجه آن حفظ سلامت قلب است.»
کالری سوزی بیشتر
طبق نتایج مطالعه محققان دانشگاه پوردو آمریکا، افراد پس از خوردن فلفل قرمز کالری بیشتری سوزانده و اشتهایشان کاسته می شود. این تاثیر بویژه در افرادی که به طورمنظم غذاهای پرادویه استفاده نمی کنند بیشتر است.
اما محققان تاکید می کنند تنها مصرف فلفل باعث کاهش قابل توجه وزن نمی گردد بلکه ترکیب آن در رژیم غذایی سالم و داشتن سبک زندگی پرتحرک منجر به این تاثیر می گردد.
پیشگیری از سرطان
به عقیده محققان «کپسایسین»، ماده موجود در فلفل که عامل تندی آن است، دارای خواص ضدسرطانی است.
به گفته دکتر «گرگوری پلاتنیکوف»، سرپرست تیم تحقیق در کلینیک آلینا مینه سوتا آمریکا، «کپسایسین دارای تاثیراتی مشابه برخی داروهای سرطان بر بدن است.»
با این حال این خاصیت فلفل هنوز از لحاظ پزشکی موردمناقشه است.
تسکین درد
کپسایسین همینطور امکان دارد به کاهش یا تضعیف هر نوع حس درد در بدن کمک نماید. تصور می گردد این مکانیسم با هدف قرار دادن ماده شیمیایی در مغز موسوم به “ماده P” که نقش مهمی در موارد بروز صدمه و جراحت دارد، عمل می کند.
برخی مطالعات هم بیان می کنند که رژیم غذایی حاوی میزان بالاتر کپسایسین با نابودی باکتری های موسوم به H. pylori، تاثیر محافظتی در مقابل زخم ها دارد.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.