نتایج یک تحقیق جدید؛ مواد خوراکی دوستدار سلامت قلب را بشناسید

یسکافه: بررسی های جدید نشان داده است رژیم غذایی سرشار از میوه، سبزیجات، لوبیا و دانه ها همچنان بهترین شیوه حفظ سلامت قلب هستند.

به گزارش یسکافه به نقل از مهر، یافته ها نشان داده است چربی های اُمگا۳ و حبوباتی نظیر لوبیا، عدس و نخود از مواد خوراکی بسیار پرفایده برای قلب هستند. چای و قهوه هم گزینه های خوبی هستند باآنکه باید بدون قند و خامه مصرف شوند. همینطور از مصرف لبنیات پرچرب هم باید اجتناب شود.
سایر مواد خوراکی مفید برای قلب شامل جلبک دریایی و مواد خوراکی تخمیرشده هستند.
دکتر «اندرو فریمن»، سرپرست تیم تحقیق از موسسه ملی سلامت قلب در دنور کانادا، در این باره می گوید: «مطالعات نشان داده است رژیم غذایی گیاهی بدون مواد قندی افزودنی یا غذاهای فرآوری شده، به مراتب برای سلامت قلب مفیدتر هستند.»
وی بر مصرف مواد خوراکی کامل بیش از مکمل های غذایی تاکید دارد. به قول وی، «مکمل ها تنها یک ماده مغذی تفکیک شده هستند که دارای فواید مواد غذایی طبیعی نیستند.»
محققان در مطالعه فعلی به بررسی تاثیر برخی مواد خوراکی بر سلامت پرداختند. بعنوان مثال آنها دریافتند عدس می تواند باعث کاهش فشارخون، قندخون و کلسترول بد LDL شود.
به همین ترتیب، اسیدهای چرب اُمگا۳ حاصل از ماهی، یا منابع گیاهی آن نظیر دانه کتان و مغزیجات آجیلی می توانند به کاهش ریسک بیماری قلبی کمک کنند.
در مورد لبنیات وضع کمی پیچیده است. شماری از مطالعات نشان می دهند که محصولات لبنی پرچرب که سرشار از چربی اشباع شده هستند، می توانند باعث افزایش کلسترول بد LDL شوند. از جانب دیگر عنوان می گردد محصولات لبنی کم چرب و غیرشیرین می توانند گزینه های سالمی باشند.
تیم فریمن دریافته است قهوه و چای باعث افزایش فشارخون یا تحریک ضربان قلب نمی شوند. برخی مطالعات نشان داده اند که افراد قهوه دوست کمتر با ریسک بیماری قلبی روبرو هستند.
تیم تحقیق اجتناب از مصرف دو چیز را سفارش می کند: مواد قندی افزودنی و نوشابه های انرژی زا.
نوشابه های انرژی زا حاوی دوز بالا کافئین و ترکیبات کافئین دار هستند. برخی اسناد و شواهد نشان داده است که نوشابه های انرژی زا باعث افزایش فشارخون یا افزاش احتمال لختگی خون می شوند.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.