محققان اسکاتلندی می گویند؛ تاثیر رژیم غذایی مدیترانه ای در کاهش ریسک سکته مغزی زنان

یسکافه: تحقیق جدید نشان داده است زنانی که از رژیم غذای مدیترانه ای پیروی می کنند با ریسک کمتر مبتلا شدن به سکته مغزی روبرو هستند.

به گزارش یسکافه به نقل از مهر، رژیم غذایی مدیترانه ای که عموما شامل ماهی، میوه، مغزیجات آجیلی، سبزیجات و لوبیا بوده و از مصرف گوشت و محصولات لبنی در آن اجتناب می شود، دارای فواید متعددی برای حفظ سلامت است.
دکتر «فیو مینت»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه آبردین اسکاتلند، در این باره می گوید: «تغییرات ساده در عادات رژیم غذایی می توانند تاثیرات سودمندی در ارتباط با کاهش سکته مغزی داشته باشند.»
مینت در ادامه اضافه کرد: «برخی اجزای موجود در رژیم غذایی مدیترانه ای بر کاهش ریسک سکته در زنان در مقایسه با مردان تاثیر بیشتری دارد. اما هنوز مشخص نمی باشد چرا ریسک سکته در مردان با پیروی از این رژیم غذایی کمتر نمی گردد.»
محققان در این مطالعه، داده های جمع آوری شده از بیش از ۲۳ هزار مرد و زنان در رده سنی ۴۰ تا ۷۷ سال را بررسی کردند. این شرکت کنندگان به مدت ۱۷ سال تحت نظر بودند.
محققان دریافتند در مجموع پیروی از رژیم غذایی مدیترانه ای، ریسک سکته را تا ۱۷ درصد می کاهد. با تفکیک جنسیت ها مشخص شد کاهش این ریسک در زنان ۲۲ درصد و در مردان ۶ درصد است.
تحقیق قبلی نشان داده است که رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند ریسک بیماری قلبی، دیابت نوع۲، مبتلا شدن به برخی سرطان ها، چاقی و زوال مهارت های فکری را کم کند.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.