محققان کانادایی توصیه می کنند؛ بهبود علائم افسردگی با مصرف پروبیوتیک ها

یسکافه: به قول محققان، مصرف منظم پروبیوتیک ها که به خاطر فایده برای سیستم گوارشی معروف هستند احیانا باعث تسکین علائم افسردگی هم می شوند.

به گزارش یسکافه به نقل از مهر، یافته های محققان دانشگاه مک مستر کانادا نشان داده است افراد مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر (IBS) پس از مصرف پروبیوتیک خاص در مقایسه با گروه افراد مبتلا به IBS که دارونما مصرف کرده بودند دو برابر شاهد بهبود بیشتر علائم افسردگی همزمان با این بیماری بودند.
سندروم روده تحریک پذیر بر روده بزرگ تاثیر گذاشته و بیماران دچار دل درد و تغییر در عادات اجابت مزاج نظیر اسهال و یبوست می شوند. معمولا این افراد دچار اضطراب مزمن یا افسردگی هم هستند.
«پرمیسل برکیک»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «این مطالعه نشان داده است مصرف یک نوع پروبیوتیک خاص می تواند باعث بهبود علائم روده و همینطور مشکلات روانی در بیماران مبتلا به IBS شود.»
همچنین این مطالعه نشان داده است محیط باکتریایی روده ها ارتباط مستقیمی با مغز دارد و باکتری ها بر رفتار تاثیر می گذارند. در این مطالعه، محققان ۴۴ فرد بزرگسال مبتلا به IBS را که مبتلا به اضطراب یا افسردگی خفیف تا متوسط هم بودند تحت مطالعه قرار دادند.
این افراد به مدت ۱۰ هفته تحت مطالعه بودند بطوریکه نیمی از آنها روزانه پروبیوتیک Bifidobacterium longum NCC۳۰۰۱ و نیمی دیگر دارونما مصرف می کردند.
در هفته ششم، ۱۴ نفر از ۲۲ بیمار، یا ۶۴ درصد بیماران مصرف کننده پروبیوتیک شاهد کاهش علائم افسردگی بودند. درحالیکه در هفت نفر از ۲۲ بیمار مصرف کننده دارونما (یا ۳۲ درصد) علائم افسردگی کاهش یافته بود.

برچسب ها:, ,

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.