نتایج یک پژوهش دانشگاهی نشان داد تاثیر زردچوبه بر داروهای شیمی درمانی

به گزارش یسکافه نتایج مطالعات پژوهشگران نشان داد که کورکومین؛ ترکیب اصلی گیاه زردچوبه می تواند تاثیر داروی شیمی درمانیˮمیتومایسینˮ را افزایش دهد و سلول های سالم را در مقابل عوارض جانبی چنین داروهایی محافظت کند.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، برخی از داروهای شیمی درمانی مانند «میتومایسین» رادیکال های آزاد در بدن تولید می کنند و سبب عوارض جانبی زیادی می شوند. کورکومین؛ ماده اصلی گیاه زردچوبه خواص آنتی اکسیدانی دارد و امکان دارد در صورتیکه به همراه این داروها مصرف شود، سبب کاهش عوارض این دارو شود.
میتومایسین یک ماده ضد تومور و ضد قارچ است که از نوعی باکتری استخراج می گردد. این ماده سبب مرگ سلول های سرطانی می گردد و از آن بعنوان یک داروی شیمی درمانی در سرطان های مختلف استفاده می گردد.
زردچوبه گیاهی است که برخی کشورها مانند ایران و هند از ساقه زیرزمینی یا ریزوم آنها بعنوان ادویه استفاده می نمایند. از دیرباز در طب سنتی از زردچوبه بعنوان درمانی برای بیماری های مختلف استفاده می کردند. مطالعات زیادی تاثیرات ضد التهابی، ضد روماتیسمی، ضد سرطانی، ضد میکروبی و فعالیت های محافظت کننده کبد این ترکیب را تایید نموده اند.
یکی از خصوصیت های مثبت زردچوبه این است که حتی در میزان زیاد هم در بدن سمیت تولید نمی نماید. همین خصوصیت سبب می گردد که این ادویه گزینه خوبی برای پیشگیری و درمان بیماری های مختلف مثل سرطان باشد. به همین خاطر محققان دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دانشگاه علوم پزشکی تهران، تاثیر کورکومین را بر عوارض داروی شیمی درمانی میتومایسین، بررسی کردند.
پژوهشگران برای انجام این تحقیق از سلول های سرطان مثانه در شرایط آزمایشگاهی استفاده کردند و تاثیر میتومایسین را به تنهایی و همزمان با کورکومین بر روی آنها مورد بررسی قرار دادند.
در این پژوهش مشاهده شد که کورکومین سمیت میتومایسین را بیشتر کرد و سبب شد که این دارو حتی در غلظت های پایین هم بیشترین تاثیر را داشته باشد. همینطور کورکومین میزان شکستگی DNA سلول ها را هم کم کرد و این نشان دهنده خاصیت آنتی اکسیدانی بود.
نتایج این پژوهش که در آخرین شماره نشریه نانوپزشکی (Nanomedicine Journal) وابسته به دانشگاه علوم پزشکی مشهد انتشار یافته است، نشان داد که استفاده همزمان کورکومین و میتومایسین موثرتر از درمان تنها با میتومایسین است.
به گفته دکتر بیژن ملائکه نیکویی؛ استاد مرکز تحقیقات نانوفناوری دانشگاه علوم پزشکی مشهد و پژوهشگر ارشد این تحقیق: «خاصیت آنتی اکسیدانی کورکومین می تواند سلول ها را از عوارض جانبی میتومایسین محافظت کند اما برای فهمیدن این تاثیر و مکانیسم های سمیت سلولی کورکومین به تنهایی و همزمان با میتومایسین در درمان سرطان مثانه، مطالعات بیشتری باید انجام گیرد».

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.