مطالعات نشان می دهد؛ تاثیر رژیم غذایی پرفیبر در کمک به درمان دیابت

یسکافه: محققان عنوان می کنند مصرف زیاد فیبرهای رژیمی که سبب تقویت نوعی باکتری روده می شود می تواند به مقابله با دیابت نوع۲ کمک نماید.

به گزارش یسکافه به نقل از مهر، یافته های تحقیقاتی نشان داده است رژیم غذایی با فیبر بالا متنوع می تواند سبب تحریک رشد ۱۵ نوع باکتری روده شود که اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه (SCFA) تولید می کنند. این اسیدهای چرب انرژی سلول های روده را تامین کرده، التهاب را کاهش داده و به کنترل گرسنگی کمک می کنند.
«لیپینگ ژائو»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه راتگرز آمریکا، در این باره می گوید: «مطالعه ما مبنای این احتمال است که فیبرهای موثر بر این گروه از باکتری های روده در نهایت می توانند به بخش اصلی رژیم غذایی و درمان ما تبدیل شوند.»
مصرف فیبرهای مناسب می تواند سبب ایجاد توازن مجدد در میکروبیوم های روده شود؛ میکروبیوم ها، اکوسیستمی از باکتری های دستگاه گوارش هستند که به هضم غذا کمک کرده و برای سلامت انسان مهم هستند.
به گفته محققان، تحریک گروه منتخبی از باکتری های روده بوسیله رژیم غذایی حاوی فیبرهای متنوع منجر به کنترل بهتر گلوکز خون، کاهش بیشتر وزن و میزان چربی های بهتر در افراد مبتلا به دیابت نوع۲ شد.
در این مطالعه، تیم تحقیق گروه میکروب های تولیدکننده SCFA را که مسئول تاثیر مثبت رژیم غذایی با فیبر بالا بر بیماران مبتلا به دیابت نوع۲ است را به طورتصادفی به دو گروه تقسیم کردند.
بعد از ۱۲ هفته، بیماران در رژیم غذایی پرفیبر شاهد کاهش بیشتر میانگین میزان گلوکز خون شان در طول سه ماه بودند.
میزان گلوکز خون این افراد در زمان ناشتا هم سریع تر کاهش یافته و آنها وزن بیشتری از دست دادند.
محققان موفق به شناسایی ۱۵ گروه تولیدکننده SCFA شدند که عمدتاً بوسیله فیبر رژیمی تحریک شده بودند.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.