علایم ام اس را بیشتر بشناسید

یسکافه: مسئول بیماران خاص معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با اشاره به اینکه تعداد زنان مبتلا به این بیماری دو برابر مردان است، اظهار داشت: ۳۲۰ بیمار مبتلا به ام اس در استان شناسایی شده اند.
مهری فرشاد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اضافه کرد: ام اس جزء بیماری خاص در دنیا مطرح است و این بیماری تا اختتام عمر همراه فرد است؛ با عنایت به اینکه علایم اولیه بیماری ام اس در سنین بین ۲۰ تا ۴۰ سال بروز می کند، با تشخیص زودهنگام این بیماری می توان از عوارض آن پیشگیری کرد.
وی اضافه کرد: کمبود ویتامین D، عوامل محیطی و استرس از فاکتورهای اصلی در مبتلاشدن به بیماری ام اس است.
این مسئول همین طور با اشاره به اینکه بیماران ام اس تحت پوشش حمایت های دانشگاه و بیمه قرار دارند، بیان کرد: داروهای ایرانی بیماران به صورت بلاعوض نمایش می شود و ۹۰ درصد داروهای خارجی تحت پوشش بیمه است و ۱۰ درصد باقی مانده باز ۵۰ درصد توسط معاونت غذا و دارو تخفیف داده شده و مابقی را انجمن پشتیبانی از بیماران مبتلا به ام اس تامین می کند.
سهیلا پیدا، رئیس انجمن بیماران ام اس خراسان شمالی قبل از آن در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرده بود: طلاق از مشکلات مهم زنان مبتلا به ام اس در این استان است. بیشتر بیماران مبتلا به ام اس در این استان به خصوص خانم های مبتلا به این بیماری دارای مشکلات خانوادگی هستند و باید برای آنها چاره ای اندیشیده شود.
وی با اشاره به اینکه بیشتر بیماران تحت پوشش این انجمن را جوان ها تشکیل می دهد، افزود: تعداد زیادی از این بیماران تحصیل کرده هستند اما به شدت با مشکل اشتغال دست و پنجه نرم می کنند.
به گفته پیدا، اغلب این بیماران بیکار هستند و به دنبال شغل می گردند.
وی، هزینه بالای داروها را از دیگر مشکلات بیان و اظهار نمود: با تلاش های انجام شده برخی از بیماران به سمت استفاده از داروهای ایرانی که به صورت بلاعوض توزیع می شود سوق داده شده اند.
رئیس انجمن بیماران ام اس خراسان شمالی در ادامه توضیح داد: بیماری ام.اس (مولیتپل اسکلروزیس) یکی از شایع ترین بیماری های سیستم اعصاب مرکزی (مغز و نخاع) است و در اثر تخریب غلاف میلین ایجاد می شود، البته میلین غلافی است که فیبرهای عصبی را احاطه می کند و در انتقال سریع امواج عصبی نقش مهمی دارد.
وی افزود: در حالت طبیعی با توجه به این غلاف، امواج عصبی به سرعت منتقل شده و سبب توانایی بدن در ایجاد حرکات هماهنگ و موزون می شود اما در بیماری ام.اس این غلاف عصبی به تدریج تخریب می شود و بدین ترتیب امواج عصبی از مغز به خوبی منتقل نمی گردد و علایم مختلف بیماری ام.اس ظاهر می شود.
پیدا اظهار نمود: علایم بیماری ام.اس، بسته به اینکه چه منطقه ای از سیستم اعصاب مرکزی گرفتار شده باشد، بسیار متغیر هستند و این علایم حتی در یک فرد خاص در طول سیر بیماری تغییر می کند؛ اختلالات بینایی شامل تاری دید، دو بینی، حرکات غیرارادی و سریع چشم و به ندرت از دست دادن کامل بینایی، اختلالات تعادل شامل لرزش، عدم تعادل در راه رفتن، سرگیجه، ضعف و کرختی اندام ها، اختلال در حرکات موزون، سفتی عضلات و اختلالات حسی شامل گزگز، سوزش، بی حسی و درد است.
وی اشاره کرد: از دیگر علایم این بیماری اختلال تکلم، تغییر حالت تکلم، کشیدن کلمات و اختلال بلع و خستگی است.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.