چگونه بر خواب آلودگی و بی حالی بهاری غلبه کنیم؟

یسکافه: آیا تابحال گرفتار تغییرات خلقی در تغییر فصل های سال شده اید؟ و یا اینکه احساس کنید با آمدن هر فصل تازه، خسته تر و خواب آلوده تر شده اید؟ مطالعات متعددی در دنیا بر روی این مساله انجام شده که نشان داده است تغییرات آب و هوا و فصول بر روی خلق و خوی افراد موثر است..

به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، چگونگی مدیریت تغییرات جسمی و روحی در فصل بهار موضوعی است که دکتر امین رفیعی پور- متخصص روانشناسی سلامت، عضو هیئت علمی دانشگاه و عضو کمیسیون روانشناسی سلامت سازمان نظام روانشناسی کشور درباره توضیحاتی ارائه و سفارش هایی بیان کرده است.

به گفته این روانشناس، روان و جسم انسان را نمی توان از هم جدا کرد. بدین سبب هر اتفاق و تغییری می تواند بر روی روان و جسم ما تاثیر بگذارد و حتی در سرماخوردگی، تغییر فصول و یک بیماری معمولی هم نمیتوان نقش روان انسان را نادیده گرفت. خیلی از افراد در فصل بهار گرفتار حساسیت هایی می شوند و این می تواند زمینه ای را برای یک افسردگی در افراد ایجاد کند. تغییر فصل سبب نامنظم شدن خواب میشود و این مساله بر روی مغز و انتقال دهنده های عصبی ما تاثیراتی می گذارد. درست است که در فصل تابستان احتمال ایجاد افسردگی در افراد شدیدتر است، اما در فصل بهار هم افسردگی های جدیدی ایجاد می شود خصوصاً برای افرادی که از قبل افسردگی داشتند.

وی با اشاره به اینکه ایجاد افسردگی در اثر تغییر فصول بدین معنا نیست که همه افراد گرفتار افسردگی شوند، اضافه کرد: بلکه آنهایی که زمینه افسردگی دارند با تغییر فصول میزان افسردگی شان بیشتر خواهدشد. برخی تاثیرات فصول بر احساسات افراد جنبه علمی دارند خصوصاً در فصل بهار که میزان ملاتونین کمتر می شود.

رفیعی پور افزود: سفارش ما به این افراد این است که شب ها زودتر بخوابند و بامداد ها زودتر از خواب بیدار شوند. به عبارتی بهداشت خواب باید رعایت شود تا خواب کامل و آرامی داشته باشند. یکی از معضلات اخیر ما شیوع شب زنده داری ها خصوصاً در جوانان است. باید توجه کرد که بهترین زمان خواب شب ۱۱ شب تا ۶ بامداد است. برای اینکه سیستم ایمنی ما نیازمند ترمیم است و این ترمیم، درست در زمان خواب انجام می شود. بدین سبب هرچه قدر زمان خواب ما در ساعت بهتری باشد، گرفتار بیماری های مربوط به سیستم ایمنی نخواهیم شد. سفارش سوم ما ورزش کردن در طول روز خصوصاً ورزش صبحگاهی و همین طور صحبت کردن با یکدیگر است.

وی همین طور اظهار داشت: شروع فصل بهار همزمان با ایام تعطیلات نوروزی است و همین سوژه زمینه ای برای به هم ریختن وضعیت خواب ما است. بنا بر این است که بیماریهای زیادی خصوصاً بیماریهای ایمنی در این فصل شیوع پیدا میکند. همین طور پرخاشگری افراد احتمالاً به سبب نداشتن خواب مناسب می باشد. بدین سبب تنظیم ساعات خواب و البته مدیریت گفتوگو باز میتواند مشکل پرخاشگری افراد را تا حد زیادی حل کند.

دکتر مجیدرضا رجبی روانشناس اجتماعی با اشاره به اینکه واکنش افراد به تغییر فصول متفاوت می باشد، اظهار داشت: افرادی که مبتلا به اختلال عاطفی فصلی هستند طبیعتاً در هر فصلی گرفتار این بحران خواهند شد و کسانی که در فصل بهار گرفتار این بحران میشوند، اساسا از قبل افسردگی داشتند. برای اینکه معمولاً افراد در این فصل به خاطر تغییراتی که در طبعیت ایجاد میشود شادترند، ترشح هورمون ملاتونین کمتر میشود و حتی معمولا در بهار افراد بیشتر ورزش میکنند.

وی اضافه کرد: در حقیقت شدت و حدت افسردگی در فصل ها با هم متفاوت می باشد. به قول سهراب سپهری ما یک غم سیاه و یک غم سبز داریم غم سیاه همان تلخی ها و ناخوشی های زندگی ناشی از اندیشه ها و سختی هاست و غم سبز غمی است که انسان را به تفکر وادار می کند. امکان دارد برخی گرفتار غم سبز شوند که این غم می تواند خیلی با ارزش باشد و عده ای هم گرفتار غم سیاه می شوند.

رجبی که در یک برنامه رادیویی صحبت می کرد، در ادامه صحبت هایش اظهار داشت: نخستین تعامل بشر با محیط اطراف خود برقراری ارتباط بوده است. اگر فرهنگ گفت و گو جاری و ساری شود می تواند در خوب شدن حال افراد موثر باشد. معتقدم خواب شب در سلامتی و خوب شدن حال روحی و جسمی افراد بسیار موثر است و افرادی که خواب خوبی در شب ندارند در طول روز هم نمی توانند به آرامش لازم برسند.

وی اضافه کرد: یکی از راهکارهایی که ما در فصل بهار سفارش می نماییم، استفاده از نور خورشید است. عدم استفاده از نور مستقیم خورشید موجب کمبود ویتامین D در افراد می شود. معمولاً در افسردگی تمایل افراد به غذاهای شیرین بیشتر می شود. بدین سبب ما مصرف غذاهای سالم و ورزش را به شدت سفارش می نماییم. علاوه بر این موارد، رفتار گرم در خانواده و افزایش گفت و گو و محدود کردن ارتباط با افراد افسرده را پیشنهاد می نماییم. باید اهتمام نماییم از فکر کردن به گذشته و آینده خودداری و در لحظه زندگی نماییم. هدفمند بودن در زندگی می تواند ما را از حالت خمودگی خارج کند. طبق تحقیق یونسکو ۹۰ درصد مردم دنیا آرزو دارند ولی هدفمند نیستند.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.