انتقاد از برخی محدودیت ها در نسخه نویسی متخصصان داخلی

یسکافه: رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران همزمان با شروع به کار سی امین کنگره علمی سالیانه این انجمن از برخی محدودیت ها در تجویزها و نسخه نویسی برای این پزشکان انتقاد نمود.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، دکتر ایرج خسرونیا با اشاره به اینکه بیمار با هزار امید به پزشک متخصص داخلی بازگشت می کند و انتظار دارد متخصص داخلی درد او را تشخیص داده و درمان کند، اضافه کرد: به وفور شنیده شده “طب داخلی، مادر طب است” و باید در تشخیص و درمان مقدم بر سایر رشته ها باشد، اما متاسفانه اینطور نیست.
وی اظهار داشت: برای تشخیص دقیق بعضی بیماری ها لازم است از امکانات پاراکلینیک مانند “سی تی اسکن” و “ام آر آی” تجویز نماییم، ولی نسخه کردن توسط متخصص داخلی محدود شده است و اگر هم به تشخیص برسیم بعضی داروها را نمی توانیم برای بیماران تجویز نماییم. جای تعجب دارد که در هیچ کتاب و یا مرجع پزشکی این محدودیت ها نوشته نشده است.
رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران با اشاره به اینکه طبق کوریکولوم آموزشی، رزیدنت هایی که مایلند پس از فارغ التحصیلی در رشته گوارش فعالیت کنند، باید چند بار به اطاق آندوسکوپی رفته و در حضور اساتید آندوسکوپی، دستگاه گوارش را فرا بگیرند، اضافه کرد: متاسفانه در بعضی مراکز آموزشی مخالفان به این قوانین اهمیت نداده و رزیدنت داخلی را راه نمی دهند. سازمان های بیمه گر هم از این آب گل آلود بهره برده و از پرداخت هزینه آندوسکوپی انجام شده توسط متخصص داخلی جلوگیری می کنند.
خسرونیا اظهار داشت: خوشبختانه در ماه های اخیر گوش شنوایی پیدا شده همصدا با ما خواستار برچیدن این بازی ها است؛ هدف این دستورات و سفارش ها فقط علمی نیست بلکه برداشت های مالی آنرا تقویت می کند و این اشتهای پول جمع کردن سیرایی ندارد.
بنابر اعلام روابط عمومی جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، وی افزود: مشکل دیگر مسئله تعرفه است و متأسفانه کسانی در مورد تعرفه پزشکی تصمیم می گیرند که هیچ تجربه مطب داری یا اداره بیمارستان ندارند و فکر می کنند همه پزشکان همان پنج درصد پزشک پر مریض صاحب ویلاهای بالای شهر و شمال کشور هستند.
خسرونیا با اشاره به اینکه با این اوضاع اقتصادی و تعرفه های ناعادلانه طی سال های اخیر گروه زیادی عطای پزشکی را به لقای آن بخشیده، طبابت را رها کرده اند، اضافه کرد: اکثریت جامعه پزشکی را متخصین داخلی، عفونی، اطفال و پزشکان عمومی تشکیل داده و خیلی از جراحان کشور مجبور هستند جهت امرار معاش با سن بالا در بیمارستان و درمانگاه کشیک شب دهند.
وی اظهار داشت: تورم، قیمت اجناس، اجاره مطب، حقوق پرسنل، مالیات و… چند برابر شده است. در چنین شرایطی چطور می شود تصور کرد که افزایش ۱۰ درصدی تعرفه کمک خواهدنمود.
رئیس سی امین کنگره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران اشاره کرد: بیشترین ضرر را بیمارستان های دولتی و خصوصی خواهند دید، بدهی آنها افزایش پیدا می کند؛ اگر مقرر است مطابق تورم ویزیت تعیین شود آیا تورم ۱۰ درصد است؟ افزایش نرخ اجاره ملک، گرانی قیمت مواد غذایی و… ۱۰ درصد بوده است؟
سی امین کنگره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران با حضور ۱۵۰۰ نفر در بیشتر از ۱۰ رشته تخصصی، سوم تا ششم اردیبهشت ۹۷ در مرکز همایش های رازی تهران برگزار می گردد.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.