نظر وزیر بهداشت درباره ورود داروهای جدید به لیست دارویی کشور

به گزارش یسکافه وزیر بهداشت با بیان این که برای ورود داروهایی جدید به لیست دارویی کشور باید اثربخشی و صرفه اقتصادی آنها را بسنجیم، اظهار داشت: من اجازه نمی دهم که کسی ترمز تولید داخلی دارو در کشور باشد.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در مراسم افتتاح خط تولید نسل سوم پادزهر مار و عقرب و رونمایی از واکسن ضد طاعون نوشخوارکنندگان کوچک اظهار داشت: رئیس انجمن اقتصاد آمریکا در سال ۱۹۶۰ گفته بود که خرج کردن در حوزه آموزش کشورها هزینه نیست، بلکه نوعی سرمایه گذاری است؛ البته به شرطی که اثرات این سرمایه گذاری را ۳ تا ۵ سال بعد بتوانیم در اقتصاد کشورها اندازه گیری نماییم. حال خوشحالم که امروز دانشمندان این مملکت در خلق ثروت ملی نقش آفرینی می کنند.
وی اضافه کرد: در سال ۷۰ که بنده معاون بهداشتی وزارت بهداشت بودم، واکسن هپاتیت را به پروتکل واکسیناسیون کشور اضافه کردیم، در آن زمان فقط شرکت های رازی و پاستور در این عرصه فعالیت می کردند.
وی با بیان این که بیشتر از ۹۰ سال است که ما در منطقه، واکسن سازی می نماییم، افزود: در زمانی که می خواستیم واکسن سازی را توسعه دهیم، آمریکایی ها شیطنت می کردند و می گفتند کشوری که بتواند واکسن بسازد می تواند بمب میکروبی درست کند، به همین بهانه یک قیمت پایینی را برای واکسن ها در دنیا ایجاد کردند تا تولید واکسن در کشور برای ما صرفه نداشته باشد و بعد که وابسته به واکسن تولیدی آنها شدیم، قیمت را بالا ببرند.
نمکی اضافه کرد: من در آن زمان ۲۰ کشور منطقه را دعوت و بحث واکسن سازی را پیگیری کردیم. در آن زمان با سرمایه بزرگی به نام پرفسور میرشمسی در بازدید از انستیتو رازی آشنا شدم که هنوز در رازی با روش نیمه صنعتی سرم مار و عقرب تولید می کردند. در آن زمان مرحوم میرشمسی به من گفت حتی پول خوارک اسب هایمان هم درنیامد. من در آن زمان ریسک کردم و برخلاف مقررات قیمت هایشان را ۹ برابر بالا برده و ۹ میلیون دلار از ارز بهداشت را به پروفسور میرشمسی دادم تا تولید برایشان بصرفد. پس از این هم پنج بورس به نام پروفسور میرشمسی ایجاد کردیم تا دانشجویان را برای آموزش در حوزه واکسن سازی اعزام نماییم. اما متأسفانه انستیتو رازی آن راهی که دلم می خواست نپیمود.
همواره با رانت مخالف بوده امنمکی تصریح کرد: من همواره حامی تولید بودم و همیشه با رانت واردات درافتادم. البته با رانت تولید هم اگر سلامت مردم به خطر بیفتد درخواهم افتاد. من همیشه با رانت در می افتادم.
وزیر بهداشت با بیان این که در همان دهه های ۷۰ ما ۴۰ میلیون دوز واکسن نیاز داشتیم، اظهار داشت: یک واکسن سازی در هند را پیدا کردیم و توانستیم نیازمان را برطرف نماییم. در آن زمان خجالت کشیدم چرا ما با سابقه ۱۰۰ ساله در واکسن سازی باید از یک شرکت واکسن سازی با سابقه ۱۵ ساله واکسن مورد نیازمان را تأمین نماییم. امروز هم که برای واکسن روتاویروس و پونوموکوک کار می نماییم باز هم هندی ها و کوبایی ها به کمک می آیند. ازاین رو افتخار آمیز است که هم اکنون واکسن سازی در بخش خصوصی راه می اندازیم. بعنوان وزیر بهداشت این سند افتخار را در تاریخ مملکت ستودنی می بینیم.
حمایت از سازندگان واکسن ها و ضد سم هانمکی در ادامه صحبت های خود درباره واکسن طاعون نوشخوارگان کوچک اظهار داشت: طاعون نوشخوارگان کوچک طی دو تا سه سال قبل بزرگترین صدمه را به حیات وحش ما زده است. سازمان دامپزشکی هم اعلام نموده بود که نتوانستیم واکسن آنرا دریافت نماییم. حال باید پرسید چرا شرکت رازی آنرا نساخته است. من تولید این واکسن را در شرکت دانش بنیان ارج می نهم و دست همه کسانی که به عرصه پراهمیت ساخت واکسن و ضد سم ها ورود کردند را می بوسم ما اساساً از آنها حمایت می نماییم.
چگونگی ورود داروهای جدید به لیست دارویی کشوروزیر بهداشت در پاسخ به مطالبه شرکت های دانش بنیان در خصوص تسهیل ورود داروهای تولیدی جدید به لیست دارویی کشور، اظهار داشت: در هیچ کجای دنیا هر دارویی را به راحتی وارد لیست دارویی شان نمی کنند، اگر بخواهند دارویی را وارد فهرست کنند، آنرا به راحتی تحت پوشش بیمه قرار نمی دهند؛ بلکه بازدهی اقتصادی آن و جیب شان را نگاه می کنند. من بعنوان وزیر بهداشت باید با ارزان ترین و مؤثرترین شیوه ممکن سلامت را اداره کنم.
نمی توانیم بیشتر از کوپن مان خرج کنیمنمکی افزود: هم اکنون سهم حوزه سلامت از تولید ناخالص ملی بالای ۹ است. اما باز هم سهم محدودی داریم و نمی توانیم بیشتر از کوپن مان خرج نماییم. و باید نظام سلامت را با کیفیت اداره نماییم. در این راستا برای ورود داروهایی جدید به لیست دارویی کشور باید حتما دقت نماییم و ببینیم که این دارو چقدر اثربخشی دارد و چقدر با جیب ما سازگار است.
اجازه نمی دهم کسی ترمز تولید داخل باشدوی تصریح کرد: در عین حال شما باید از وزیر بهداشت انتظار داشته باشید که نظام بروکراتیک را تسهیل کند. من به هیچ کس اجازه نمی دهم که ترمز تولید داخل باشد. در عین حال اجازه ورود داروهایی مشابه تولیدات شما را هم نمی دهم. ساختار باید بگونه ای باشد که در نظام بروکراتیک سازمان غذا و دارو ترمزی برای تولید کنندگان نداشته باشیم.
نمکی تصریح کرد: بنده به دکتر پیرصالحی هم ابلاغ کرده ام که راه را به صورت یکسان و مشابه برای همه تولید کنندگان باز کند. اما انتظار نداشته باشید که هر دارویی که تولید کردید راه ورودش به نظام دولتی و بیمه ای را باز کنیم؛ چون که حتما باید صرفه اقتصادی آنرا بررسی نموده و اثربخشی اش را بسنجیم.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، نمکی در حاشیه این مراسم با حضور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: سازمان غذا و دارو همواره کارشناسان پاکیزه و دانشمندی داشته است، اما در بعضی برهه ها از جانب تولید کنندگان شکواییه ها و گزارش هایی داشتیم در خصوص اینکه مراحل و فرایند صدور برخی پروانه ها طولانی تر از حد مورد انتظار است و گاهی اوقات فیلترهایی بوجود آمده و منجر به ناراحتی تولیدکنندگان می شود.
وی اضافه کرد: واردات دارو بیش از اندازه مورد انتظار است و این مورد تولیدکننده دارو را مغموم می کند. ما در حال اصلاح این رویه ها هستیم؛ به طوریکه همه را مکلف کرده ایم که اولا واردات داروهای مشابه تولید داخل متوقف شود، مراحل صدور پروانه ها را تسریع نماییم و استانداردها را برای حفظ سلامت شهروندان در تولید داخلی تقویت کنیم؛ به طوریکه اگر محصول تولید داخل کیفیت لازم را نداشت قویا با آن برخورد شود.
نمکی با اشاره به اینکه در این عرصه ها بیشتر از ۵۰ درصد کار را انجام داده ایم، اظهار داشت: از روزی که بنده به وزارت بهداشت آمدم، واردات نزدیک به ۱۰۰ قلم داروی مشابه تولید داخل با آهنگی ملایم متوقف گردید.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.