چند نکته درباره خواب

به گزارش یسکافه از اول تیر در نیمکره شمالی کره زمین روزها باز هم کوتاه و شب ها بلند می شوند اما دلیلی برای نگرانی نیست چون عوامل دیگری وجود دارند که خواب راحت را تضمین می کنند.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، برخی افراد شب ها فقط چهار یا پنج ساعت می خوابند و با این وجود سرحال از خواب بیدار می شوند. اما آیا واقعا این مقدار از خواب سالم است؟ خیر. بدن ما برای ترمیم خود به استراحت طولانی تری نیاز دارد.

چرا باید بخوابیم؟
بنابر گزارشی به نقل از دویچه وله، انسان ها به صورت متوسط یک سوم از عمر خویش را می خوابند. آیا وقت خویش را تلف کرده اند؟ به هیچ وجه. واقعیت این است که به هنگام خواب در بدن ما اتفاقات زیادی می افتد؛ هر چند که ما از آن بی خبریم.
در چرخه خواب دو مرحله خواب عمیق و رؤیابینی به صورت مرتب هر ۹۰ دقیقه عوض می شوند. در مرحله خواب عمیق بدن ما فعالانه در حال کار کردن است، درست مثل یک کامپیوتر که در خفا در حال به روز کردن برنامه های خود است.
اتاق خواب باید جایی برای خواب باشد نه جایی برای کامپیوتر و تلویزیونبدن ما در این مرحله هورمون های رشد را برای بازسازی ترشح می کند و مشغول فعال کردن سیستم ایمنی خود است تا سلول های دفاعی ما بتوانند در زمانی کوتاه با ویروس ها و باکتری ها مقابله کنند. بنابراین است که بیماران به خواب بیشتری نیاز دارند.
اما در مرحله رؤیابینی، مغز ما با خاموش کردن حافظه کوتاه مدت مشغول پردازش وقایع روز می شود. در این مرحله است که ما رؤیا می بینیم؛ رؤیاهایی که گاهی آنقدر عجیب و غریب اند که هیچ ربطی میان آنها و زندگی روزانه و خصوصی مان نمی توانیم پیدا نماییم. احیانا در این مرحله بخش هایی از مغز که کم تر به کار می آیند فعال می شوند. پس بدون خواب، هم بدن و هم مغز ما این فرصت استثنایی برای انجام فعالیت های ضروری و مورد نیازشان را از دست می دهند.

به چند ساعت خواب در روز نیاز داریم؟
این که انسان به چند ساعت خواب نیاز دارد به سن او بستگی دارد. بنیاد ملی خواب آمریکا نیاز نوزادان به خواب را در طول شبانه روز بین ۱۴ تا ۱۷ ساعت تعریف کرده است. بچه های دبستانی هم به ۹ تا ۱۱ ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند.
اما نیاز بزرگسالان به خواب شبانه بین هفت تا ۹ ساعت است و این میزان نمی تواند کم تر از شش ساعت شود. تعداد کمی هم هستند که به حداکثر ۱۰ ساعت خواب شبانه نیاز دارند. احیانا این ها خوابی ناآرام دارند به نحوی که بدنشان نمی تواند در هشت ساعت خویش را به اندازه کافی ترمیم کند.
پژوهشگران دانشگاه کمبریج انگلیس در مورد این گونه افراد می گویند، آن هایی که به بیشتر از هشت ساعت خواب شبانه نیازمندند بیشتر از سایر افراد در معرض سکته قرار می گیرند.

اگر نخوابیم چه می شود؟
دانشمندان در تحقیقات خود در مورد خواب، عده ای داوطلب را بارها برای دوره های حداکثر ۱۰ روزه بیدار نگه داشته اند و فهمیده اند که هر چه مدت بی خوابی طولانی تر شود مشکلات انسان هم بیشتر می شود.
در این صورت دمای بدن پایین می افتد، تمرکز و دریافت انسان کم می شود و توانایی های شناختی و حرکتی در بعضی یا در تمامی قسمت ها از دست می رود، به صورتی که وقتی دومین شب بی خوابی فرا می رسد توانایی فرد برای انجام واکنش و کنترل بدنش را می توان با کسی مقایسه کرد که ۸۵/ ۰ پرومیل الکل در خون خود دارد.
محققان در این مورد که آیا بی خوابی بلند مدت منجر به مرگ می شود اتفاق نظر ندارند. پاسخ به این سوال به تعبیر علت مرگ بستگی پیدا می کند. مثلا در بعضی موارد نادر اینسومنیا (اختلال بی خوابی) بیشتر از شش تا ۳۰ ماه بی خوابی به مرگ منجر می شود. در این موارد علت مستقیم مرگ را از کار افتادن ارگان های بدن می دانند.

عوامل مزاحم برای خواب
تلفن همراه خویش را اگر امکان دارد مدتی طولانی پیش از خواب خاموش کنید و اگر می شود از آن اصلا در اتاق خواب استفاده نکنید. نور آبی صفحه آن به شدت جلوی خواب را می گیرد.
بدون خواب، هم بدن و هم مغز ما این فرصت استثنایی برای انجام فعالیت های ضروری و مورد نیازشان را از دست می دهندچشم های ما با دیدن این نور این پیام را به مغز می فرستند که باید بیدار بمانی.
بعد ملاتونین، هورمون تنظیم کننده چرخه شبانه روزی خواب که ضامن خواب آرام است کم تر تولید می شود. بعلاوه، توجه به ایمیل ها یا شبکه های اجتماعی ذهن را فعال نگه می دارد و مانع خواب می شود.
مصرف الکل و کافئین هم جلوی خواب راحت را می گیرد. برای همین است که تا شش ساعت پیش از خواب نباید قهوه خورد. سر و صدا و نور هم مانع خوابی آرام می شود.

عوامل خوب برای خواب
علاوه بر این موارد، اتاق خواب باید جایی برای خواب باشد نه جایی برای کامپیوتر و تلویزیون.
آن کس که همیشه سر ساعت معینی می خوابد معمولا سریع تر به خواب می رود. بالش و تشک هم باید مناسب بوده و وضعیت راحتی را برای سر و بدن به وجود بیاورد.
به علاوه، زمانی که اتاق خواب آرام و تاریک و دمای آن بین ۱۵ تا ۱۸ درجه سانتی گراد است بهترین شرایط برای خوابی عمیق و آرام پدید آمده است.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.