۷ سفارش برای کاهش مصرف پلاستیک در محرم

یسکافه: جایگزینی لیوان های شیشه ای بجای لیوان های پلاستیکی، همراه داشتن لیوان، قاشق و چنگال شخصی و جایگزینی ظرف های چند بار مصرف با ظروف یکبار مصرف توصیه هایی ساده و قابل اجرا برای برگزاری مراسم محرم محیط زیستی است.

به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، ایرانی ها با عنایت به عشق و ارداتی که به امامان معصوم و بزرگان دینی دارند، هر فرصتی را برای ادای نذر مغتنم می شمرند. ماه های محرم و صفر حال و هوای خاصی برای ایرانی ها دارد و علاقه که به امام حسین (ع) دارند موجب می شود که میزان نذورات در این ماه بیشتر از هر زمان دیگری باشد.

در گذشته خیلی از ایرانی ها برای ادای نذرهای خود غالبا از ظروف ملامین، استیل و شیشه ای استفاده می کردند که خوردن غذا در این ظروف هم بسیار لذت بخش بود هم اینکه هیچ صدمه ای برای طبیعت و محیط زیست نداشت و برای نذر چای از استکان های کمر باریک که توان باردیگر به تن عزاداران هدیه می داد، استفاده می شد اما متأسفانه در سال های اخیر با گسترش تولید و تبلیغ ظروف یک بار مصرف، سنت زیبای استفاده از ظروف دائمی و چند بار مصرف رو به فراموشی گذاشته است.

با این حال می توان مسیر غلط گذشته را اصلاح کرد. اساسا هر یک از شهروندان ایرانی که این روزها عزادار حسینی هستند، می توانند نقش تاثیرگذاری در بازگشت به سنت های محیط زیستی گذشته داشته باشند، بخصوص اگر بدانیم که دین اسلام دینی است که به فراخور موضوعات مختلف بر حفظ و حراست از طبیعت تاکید بسیاری داشته است.

از این رو سفارش می شود که برای کاهش مصرف پلاستیک در ماه های عزاداری محرم و صفر و البته حفظ محیط زیست به نکات زیر توجه گردد. این سفارش ها این روزها بوسیله کلیپ هایی توسط سازمان مدیریت پسماند دست به دست می شود که بعضی از آنها به شرح زیر است:

*جایگزینی لیوان های شیشه ای بجای لیوان های پلاستیکی به خصوص در نذری های مربوط به نوشیدنی های گرم

*استفاده از پارچه نویسی بجای بنزهای پلاستیکی

*حذف آب و نوشیدنی های با ظرف پلاستیکی (PET) از سفره های نذری

*استفاده از سفره های پارچه ای یا پلاستیکی پایدار بجای استفاده از سفره یک بار مصرف

*جایگزینی ظرف های چند بار مصرف با ظروف یک بار مصرف

*جایگزینی کیسه های پارچه ای برای نگهداری کفش در هیأت ها

*همراه داشتن لیوان، قاشق و چنگال شخصی بجای استفاده پرتعداد از لیوان، قاشق و چنگال یک بار مصرف

به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، نباید فراموش نماییم که در شرایط حاضر نیز برخی از هموطنان نذری های خودرا در ظروف چند بار مصرف توزیع می کنند که تصاویر دیدنی رقم زده است.

منبع:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.