اقامتگاه محک سقفی برای اسکان خانواده های کودکان مبتلا به سرطان

یسکافه: در سال ۱۳۷۵ اقامتگاه ستارخان محک و سپس در سال ۱۳۸۲ اقامتگاه دارآباد به منظور استقرار کودکانی که برای گذراندن مراحل درمان خود از شهرستان به تهران سفر می کنند، با ظرفیت ۶۰ نفر تأسیس شد؛ ظرفیتی که این روزها به ۸۷ نفر رسیده است.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا و بنابر اعلام روابط عمومی موسسه محک، اسکان خانواده های کودکان مبتلا به سرطانی که برای گذراندن مراحل درمان فرزند خود از سایر شهرها و شهرستان های کشور به تهران بازگشت می کنند یکی از دغدغه های مهم محک در ایام سخت درمان سرطان فرزندانش است. بدین جهت در سال ۱۳۷۵ اقامتگاه ستارخان محک و سپس در سال ۱۳۸۲ اقامتگاه دارآباد به منظور استقرار کودکانی که برای گذراندن مراحل درمان خود از شهرستان به تهران سفر می کنند، با ظرفیت ۶۰ نفر تأسیس شد؛ ظرفیتی که این روزها به ۸۷ نفر رسیده است. همین طور با شروع به کار اقامتگاه دارآباد، اقامتگاه ستارخان با هدف ایجاد محیطی مطلوب، آرام و ایزوله برای اقامت کودکان بیمار و همراهانشان بعد از پیوند سلول های بنیادی خونساز در نظر گرفته شد. هدف از راه اندازی این اقامتگاه ها نیز ارتقای کیفیت زندگی کودکان مبتلا به سرطان و خانواده هایشان بوده و هست.
فرنوش خواجویی نژاد – سرپرست اقامتگاه دارآباد محک با اشاره به اینکه این اقامتگاه ۱۶ سال است فعالیت خودرا آغاز کرده، اظهار داشت: اقامتگاه دارآباد با وجود مجاورت با بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان محک تنها مختص بیمارانی که مراحل درمان خودرا در این بیمارستان سپری می کنند نیست. تمامی کودکان مبتلا به سرطان تحت حمایت محک که مراحل درمان خودرا در بیمارستان های دولتی و دانشگاهی دارای بخش خون و آنکولوژی کودکان در شهر تهران سپری می کنند و ساکن این شهر نیستند، شرایط استفاده از این اقامتگاه را دارند. حتی گاهی امکان دارد کودکی به همراه خانواده تنها برای دریافت رادیوتراپی، پت اسکن یا پیوند مغز استخوان به تهران مراجعه نموده باشد و پرونده درمانی خودرا در بیمارستانی در سایر شهرستان ها تشکیل داده باشد؛ در این صورت هم خانواده می تواند از سکونت در اقامتگاه و امکانات موجود در آن بهره مند شود.
سرپرست اقامتگاه دارآباد افزود: اینجا همه در کنار هم غذا می خورند و گاهی مادران به سبب شرایط خاص کودکان و عدم اشتهای آنها می توانند غذای مورد علاقه فرزندان شان را بپزند تا آنها را تشویق به خوردن غذا کنند. در این شرایط مواد غذایی را محک در اختیارشان قرار می دهد تا کودکان بتوانند غذایی را که دوست دارند، با طعم دستپخت آشنای مادرشان بخورند. البته باید اشاره کنم که برگزاری جشن ها و برنامه های شاد نیز قسمتی از فعالیت های اقامتگاه است و مجموع تمام این موارد سبب شده این فضا بیشتر شبیه یک خانه باشد تا بیمارستان.
او همینطور در پاسخ به این پرسش که چرا حضور پدران در اقامتگاه محک کمتر دیده می شود و در صورت نیاز، محک برای حضور آنها در اقامتگاه دارآباد چه تدبیری اندیشیده است، توضیح داد: یکی از اهداف محک حفظ بنیان خانواده و کیفیت زندگی افرادی است که کودک شان با سرطان مبارزه می کند. بنا بر این ما در این مؤسسه، خدمات حمایتی لازم را به کودکان مبتلا به سرطان و مادران شان ارائه می دهیم تا پدران با دغدغه کمتری شغل خودرا ادامه دهند و بتوانند شرایط مناسبی برای رشد دیگر فرزندان خود فراهم آورند. در این صورت خانواده کارکرد خودرا از دست نمی دهد. اما گاهی پدران به دلیلهای مختلف و متناسب با نیاز کودک و همسر خود باید در کنار آنها حضور داشته باشند. در این صورت یک اتاق ۱۰ تخته برای پدرانی که نیازمند حضور در اقامتگاه هستند، وجود دارد.
خواجویی افزود: پشتیبانی از خانواده های کودکان مبتلا به سرطان در ایام سخت، اتفاقی است که در محک رخ می دهد. آنها در کنار دریافت مشاوره های فردی و گروهی، ساخت انواع صنایع دستی را نیز آموزش می بینند. آموزش خیاطی و ساخت زیورآلات به مادران و آموزش ساخت کیف ها و دستبندهای چرمی به پدران از اقدامات آموزشی محک در اقامتگاه است. هدف از این کار در ابتدا افزایش روحیه و امید به زندگی آنهاست و در مرحله بعدی آموزش هنری است که آنها می توانند در زندگی شخصی خود از آن بهره مند شوند.
بنابر اعلام روابط عمومی موسسه خیریه محک، این مؤسسه در سال ۱۳۹۶ و در سومین برنامه راهبردی خود یکپارچه سازی خدمات حمایتی را در دستور کار خود قرار داده است. در این برنامه اسکان خانواده های دارای کودکان مبتلا به سرطان که از شهرستان ها و روستاهای کشور برای گذراندن مراحل درمان فرزندان شان به مراکز استان ها بازگشت می کنند نیز مورد توجه قرار گرفته است. بر این اساس خانواده بزرگ محک مسئولیت پرداخت هزینه های در رابطه با اسکان کودکان مبتلا به سرطان و خانواده هایشان را در مراکز اقامتی این استان ها بر عهده گرفته است. این خانواده بزرگ امیدوار است با همراهی مستمر نیکوکاران و افرادی که دغدغه انسان دوستی در سر می پرورانند، بتواند روز به روز در ارتقای ارائه خدمات درمانی و حمایتی مطابق با استانداردهای جهانی برای تمامی کودکان مبتلا به سرطان این سرزمین توانمندتر شود. به امید بهبودی همه کودکان مبتلا به سرطان.

منبع:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.