قیمت واکسن آنفلوآنزا، سفارش مهم سازمان غذا و دارو

به گزارش یسکافه رئیس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو ضمن اعلام قیمت واکسن آنفلوآنزای سه و چهار ظرفیتی امسال، اشاره کرد: حتما واکسن هایی را که در بسته بندی های تکی در جعبه بوده و دارای برچسب اصالت هستند، تهیه کنید.

دکتر علی واشقانی در گفت و گو با ایسنا، با بیان بطور کلی گـروه هـای پرخطـر نیازمنـد دریافـت واکسـن فصلـی آنفلوانزا هستند، اظهار داشت: زنان باردار، افراد بالای ۶۰ سال، کارکنان بخش های بهداشت و درمان خصوصاً افرادی که در تماس مستقیم با بیماران مبتلا به آنفلوانزا قرار دارند، مبتلایان به بیماری های مزمن ریوی و قلبی- عروقی، مبتلایان به بیمارهای مزمن کلیوی، کبدی، عصبی، خونی و اختلالات متابولیک، کودکان بین شش تا ۵۹ ماهه و… سفارش می شود که واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند.

وی با اشاره به اینکه سـایر افـرادی کـه متقاضـی دریافـت واکسـن آنفلوانزا هستند، در صورتی کـه منعی برای دریافت واکسـن نداشـته باشـند، مـی توانند با مشورت پزشک واکسـن را تزریق کنند، اضافه کرد: کودکانی که زیر شش ماه هستند و افرادی که به واکسن آنفلوانزا یا ترکیبات آن واکنش های شدید آلرژیک یا تهدید کننده حیات نشان داده اند، نباید واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند.

واشقانی افزود: واکسن های آنفلوآنزایی که امسال در کشور موجودند به صورت سه ظرفیتی و چهار ظرفیتی هستند که با تشخیص و تجویز پزشک نوع این واکسن ها تعیین و مورد استفاده قرار می گیرند. هر دو این واکسن ها واجد ویروس نوع A که خطرناک ترین نوع ویروس آنفلوآنزاست و عامل بیشترین همه گیری بیماری آنفلوآنزا در دنیا بوده است، هستند و تفاوت نوع سه و چهار ظرفیتی آن، در نوع B ویروس می باشد که نسبت به نوع A از خطر کمتری برخوردار می باشد.

وی با اشاره به اینکه مصرف یکی از واکسن های چهار ظرفیتی سال جاری در کودکان شش ماه تا سه سال مجاز نیست، اظهار داشت: البته واکسن چهار ظرفیتی دیگر و واکسن سه ظرفیتی شامل این محدودیت نیستند که در این زمینه اطلاع رسانی لازم به معاونت غذا و دارو و همین طور معاونت درمان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور و داروخانه ها انجام شده و کادر درمان موظف به رعایت این موارد خواهند بود. برگه راهنما مصرف نیز همراه واکسن موجود است و سفارش می نماییم که پیش از مصرف مورد مطالعه قرار گیرد.

واشقانی با اشاره به اینکه واکسن به صورت بسته بندی تکی در جعبه و به همراه برچسب اصالت تهیه می شود و واکسن های فاقد جعبه و برچسب اصالت مورد تائید نیستند، درباره قیمت واکسن آنفلوآنزا در سال جاری، اظهار داشت: واکسن چهارظرفیتی امسال با قیمت ۴۱ هزار ۵۰۰ تومان عرضه می شود و قیمت نوع سه ظرفیتی واکسن آنفلوآنزا ۳۵ هزار و ۸۰۰ تومان است.

منبع:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.