تاثیر سوء آلودگی هوا بر سلامت روان کودکان

یسکافه: متخصصان اعتقاد دارند که تاثیرات آلودگی هوا بر روان کودکان به حدی است که حتی می تواند در آنها منجر به گرایش به خودکشی شود.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، نتایج یک مطالعه که اخیرا انجام گرفته نشان داده است قرار گرفتن در معرض هوای آلوده می تواند در بروز اختلالات روانی در کودکان موثر باشد. همین طور آنچه که این یافته ها را نگران کننده می سازد این است که حتی قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا برای مدت زمان کوتاه نیز می تواند به اضطراب و خطر مبادرت به خودکشی در آنها منجر شود.
محققان آمریکایی اظهار داشتند: این نخستین بار است که در مطالعه ای رابطه بین سطح آلودگی هوا در فضاهای بیرونی و افزایش ریسک اختلالات روانی همچون اضطراب و مبادرت به خودکشی در کودکان مورد بررسی قرار گرفته است.
سایت مدیکال دیلی نوشت: در این مطالعه مشخص شد کودکان یک تا دو روز بعد از آنکه در معرض هوای آلوده قرار می گیرند تغییراتی را در سلامت روان خود تجربه می کنند. همین طور عوامل استرس زا در محیط اطراف می تواند در افزایش ریسک اختلالات روانی نقش داشته باشند. همین طور دو مطالعه دیگری که بتازگی در مورد تاثیرات آلودگی هوا بر کودکان انجام گرفته یافته های بدست آمده را تایید می کند.
در یکی از این دو مطالعه آمده است: کودکان بعد از آنکه در معرض سطح بالایی از هوای آلوده قرار گیرند گرفتار اضطراب می شوند. در مغز این کودکان میزان بالایی از میواینوزیتول وجود دارد که نشانه واکنش عصبی التهابی به آلودگی هواست.
همچنین نتایج مطالعه دیگر نشان می دهد: آلودگی هوا ناشی از وسایل نقلیه بر سلامت روانی کودکان در دوران اولیه زندگی و بعد از آن تاثیر می گذارد.
به علاوه سایت ان دی تی وی در مطلبی به راهکارهای حفاظت از کودکان در مقابل آلودگی هوا اشاره نمود که شامل موارد زیر است:
– خودداری از رفت و آمد کودکان در محیط های بیرونی در زمان تشدید آلودگی هوا
– گردنگیر کودکان به استفاده از ماسک قبل از بیرون رفتن
– گردنگیر کودکان به مصرف میزان کافی مایعات
– افزودن خوراکی های سرشار از ویتامین C به رژیم غذایی کودکان
– پاکسازی فضای داخلی از هر گونه آلودگی

منبع:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.