پیگیری یسکافه ادامه دارد؛ کار رهاسازی فاضلاب در ساوه به شکوائیه محیط زیست ضد فاجعه آفرینان کشید

به گزارش یسکافه ایسنا/مرکزی به دنبال انتشار گزارشی با عنوان ˮاین بار بالاجبار سرطان می کارند!ˮ که در ۲۱ آبان سال جاری بر روی خروجی خبرگزاری ایسنا قرار گرفت، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی نسبت به ˮرهاسازی فاضلاب شهری در جنوب شهر ساوهˮ واکنش نشان داد و از شکایت قضائی ضد فاجعه آفرینان کشاورزی و محیط زیست در این شهرستان اطلاع داد.
ایسنا در این گزارش نوشت: رهاسازی فاضلاب شهری در جنوب شهر ساوه و در منطقه ای معروف به “رودابان” یک فاجعه است. جایی که روان آب ها و فاضلاب شهر ساوه که از آغاز جاده روستای الوسجرد از محدوده شهری خارج و مستقیما وارد اراضی کشاورزی می شوند و فاجعه دیگری در حوزه کشاورزی را به بار می آورند.
این گزارش بازتاب زیادی در سطح کشور به همراه داشت تا جائیکه منجر به واکنش از جانب یکی از اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و برخی مقامات وزارت خانه ای شد و بعد از انتشار این گزارش با پیگیری فرماندار ساوه به منظور پیشگیری از تداوم فاجعه زیست محیطی، با صدور نامه ای تکالیف و وظایف هر دستگاه برای پیشگیری از تداوم این معضل زیست محیطی مشخص شد.
علی میرزایی فرماندار ساوه در این نامه که خطاب به مدیران ادارات در رابطه با این معضل زیست محیطی شامل شهرداری، جهادکشاورزی، دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی، اداره حفاظت محیط زیست، امور منابع آب و شرکت آب و فاضلاب شهرستان نوشته شد، خواهان اقدام عاجل حسب وظایف قانونی برای پیشگیری از این فاجعه زیست محیطی شده است و از مدیرکل محیط زیست استان مرکزی هم خواست تا با بازدید میدانی راهکار برون رفت از این فاجعه را بررسی و گزارشی برای تصمیم گیری در این رابطه به فرمانداری ارسال نماید.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی با اشاره به بازدید خود و تعدادی از فعالان و دوستداران محیط زیست ساوه و هم محیط بانان شهرستان از این منطقه، در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه تمامی شهرهای استان مرکزی با مشکل رهاسازی فاضلاب در محیط زیست مواجهند، اظهار نمود: در یک مقطعی تمامی فاضلاب های شهری اراک به همراه آب برخی قنوات و آب های سطحی وارد رودخانه حاشیه شهر می شدند و مشکلات زیست محیطی را برای کلانشهر اراک بوجود می آورد.
رضا میرزایی اضافه کرد: با تکمیل سیستم فاضلاب شهری و حساسیتی که شهرداری اراک ایجاد کرد هم اکنون رودخانه از ورود فاضلاب و روان آب های سطحی پاک شده و آب سالم و پاکی از رودخانه عبور می کند و منظره زیبایی در فضای رودخانه بوجود آمده است.
وی به وجود صنوف مزاحمی نظیر مکانیکی، تعویض روغنی و… در جوامع شهری اشاره نمود و اضافه کرد: تولید و جاری شدن روغن سوخته و سایر مشتقات فعل و انفعالات مکانیکی ناشی از تعمیر خودرو ها و ماشین آلات یا جاری شدن آب حاصل از شستشوی تعمیرگاه و گاراژ منجر به ترکیب با شبکه آب های سطحی شهری شده و یک ترکیب با آلایندگی بسیار بالا را بوجود می آورد.
وی برخورداری از یک شبکه جمع آوری فاضلاب شهری و هم شبکه جمع آوری آب های سطحی را راهکار مدیریت روان آب ها در هر شهری دانست و اضافه کرد: برپایه قانون، آب و فاضلاب شهری موظف است پساب های خانگی شهری را جمع آوری و بعد از انجام فرایند تصفیه به امور منابع آب برای بهره برداری تحویل دهد. این تکلیف قانونی در مناطقی از شهر ساوه انجام نشده است و نتیجه آن بروز چنین فجایعی در حوزه زیست محیطی این شهرستان است.
این مقام مسئول در اداره کل محیط زیست استان مرکزی اضافه کرد: اجرای کامل سیستم مدیریت پساب های خانگی و جمع آوری فاضلاب شهری باعث خواهد شد که هیچ پساب خانگی وارد شبکه جمع آوری آب های سطحی نشود. متاسفانه در ساوه در مورد مدیریت پساب خانگی اقدامات تکمیلی صورت نگرفته و تنها بخشی از محدوده شهری مجهز به سیستم شبکه جمع آوری پساب خانگی شده و در این خصوص محیط زیست استان مرکزی اخطارهای لازم را به مجموعه آب و فاضلاب شهرستان صادر داده است.
وی در ادامه، متولی مدیریت آب های سطحی و روان آب ها را مجموعه مدیریت شهری دانست و اضافه کرد: شهرداری ها موظف به مدیریت روان آب ها یا آب های سطحی ناشی از بارش باران هستند که بخشی از فاضلابی که در منطقه یاد شده گزارش ایسنا رهاسازی شده است روان آب ها یا آب های سطحی هستند که با پساب خانگی ترکیب و وارد رودابان می شود.
میرزایی از صدور اخطار به شهرداری ساوه در خصوص مدیریت و کنترل آب های سطحی شهری اطلاع داد و اضافه کرد: شهرداری باید روان آب ها را به منطقه ای خارج از محدوده شهری هدایت کند که قابل استفاده برای کشاورزان نبوده و حتی در اراضی کشاورزی هم جاری نشود بلکه باید با اجرای سیستم تصفیه، لجن گیری و جداسازی زباله از آب های سطحی فرآیندی را عملیاتی کند که پساب حاصل از تصفیه، برای آبیاری فضای سبز و موارد دیگری که مجاز به بهره برداری هستند، استفاده گردد.
وی بیان کرد: هم اکنون آب های سطحی در شهر محلات در حوضچه هایی جمع آوری شده و بعد از انجام عملیات تصفیه، پساب حاصل از آنها در گلخانه های شهر مورد استفاده قرار می گیرد.
وی تصریح کرد: بهره برداری از پساب حاصل از تصفیه فاضلاب خانگی و آب های سطحی در نقاطی از استان که با محدودیت منابع آبی متاثر از کاهش میزان بارش ها و نزولات آسمانی مواجهند، بسیار حیاتی می باشد و نقش تعیین کننده ای در تامین نیاز آبی برای مصارف صنعتی و کشاورزی دارد.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در ادامه به تکالیف جهادکشاورزی و آب منطقه ای هم اشاره نمود و اضافه کرد: برپایه قانون، مجموعه جهاد کشاورزی و آب منطقه ای هم مکلف هستند مسیل هایی که محل عبور فاضلاب خانگی و روان آب های سطحی هستند را مدیریت کرده و اجازه ندهند که بهره برداران از فاضلابی که در دشت یا در مجاورت اراضی کشاورزی رهاسازی شده استفاده کنند.
وی به تعیین تکلیف دستگاه های اجرایی توسط قانونگذار اشاره نمود و اضافه کرد: برپایه قانون مدیریت پسماند دانشگاه های علوم پزشکی و جهادکشاورزی هم مکلف هستند که مانع کشت محصولات کشاورزی با استفاده از فاضلاب شده و در صورت اتمام عملیات کشت، تحت عنوان تهدید ضد سلامت عمومی اجازه ندهند محصول به مردم ارائه شود.
میرزایی رهاسازی فاضلاب در اراضی کشاورزی و کشت محصولات با آب آلوده را مصداق بارز تهدید ضد سلامت عمومی دانست و خاطرنشان کرد: هر یک از دستگاه های متولی امر باید به وظایف قانونی خود عمل کنند و انتظار می رود که دستگاههای اجرایی نظیر آب منطقه ای، شرکت آب و فاضلاب، دانشکده علوم پزشکی، جهاد کشاورزی و شهرداری در مورد کوتاهی های صورت گرفته در شهرستان ساوه در خصوص رهاسازی فاضلاب در اراضی کشاورزی و کشت محصولات با آب های آلاینده و خطرناک که به تعبیر صحیح خبرگزاری ایسنا سرطان کاری است، توضیح دهند.
وی با تاکید بر اینکه محیط زیست استان مرکزی در این خصوص با تنظیم شکوائیه ای خطاب به دستگاه قضائی خواهان برخورد قانونی با فاجعه آفرینان در حوزه کشاورزی و سلامت عمومی مردم شده است، تصریح کرد: برپایه ماده ۵۵ قانون شهرداری ها، مجموعه مدیریت شهری مکلف به ایجاد خیابان ها و کوچه ها و میدان ها و باغ های عمومی و مجاری آب و توسعه معابر در حدود قوانین موضوعه است و وظیفه تنظیف و نگاهداری و تسطیح معابر و انهار عمومی و مجاری آب ها و فاضلاب و تنقیه قنوات مربوط به شهر و تأمین آب و روشنایی به وسائل ممکنه را بر عهده دارد.
میرزایی افزود: همینطور برپایه ماده یک قانون تشکیل شرکت های آب و فاضلاب، ایجاد و بهره برداری تأسیسات مربوط به توزیع آب شهری و همینطور جمع آوری و انتقال و تصفیه فاضلاب شهرها در داخل محدوده قانونی شهرهای هر استان به عهده شرکت مستقلی بنام شرکت آب و فاضلاب استان خواهد بود که توسط وزارت نیرو تشکیل خواهد شد.
وی بیان کرد: برپایه تکالیفی که قانون مشخص کرده است شهرداری و شرکت آب و فاضلاب متولی مدیریت پساب خانگی و آب های سطحی را بر عهده دارند و چون این مساله تهدید ضد سلامت عمومی است اداره کل محیط زیست و دانشکده علوم پزشکی مرجع شکایت به دستگاه قضائی است و براین اساس محیط زیست استان بعنوان دستگاه نظارتی حاکمیتی بعد از صدور اخطار لازم به متولیان امر، مبادرت به تنظیم و عرضه شکوائیه به مرجع قضائی کرده است و تا حصوص نتیجه پیگیری خواهد نمود.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، آلودگی های زیست محیطی اثرگذار بر کیفیت محصولات کشاورزی همواره دغدغه متولیان سلامت در تمامی جوامع است و در این میان رهاسازی فاضلاب در زمین های کشاورزی شاید از نگاه مردم و دغدغه مندان حوزه سلامت گناهی نابخشودنی محسوب شود، گناهی که چندی است در مزارع جنوب و جنوب شرق ساوه بوقوع می پیوندد.
فاضلابی که در این منطقه رهاسازی شده و وسوسه روان شدن آن، بعضی از سودجویان این منطقه را ترغیب به کشت یونجه، گندم و جو می کند، حاصل تجمیع روان آب های شهری است که بعد از تجمیع از راه جوی هایی وارد اراضی این منطقه می شوند که درصد آلودگی آن بسیار بالاست.
آنچه هم اکنون در حال اتفاق افتادن است، جریان فاضلابی است که همچنان در بین محصولات کشاورزی جنوب و جنوب شرقی ساوه روان است و مسؤلان همواره در تلاش هستند توپ را به زمین دیگری بیندازند. هر کدام از آنها با توجیهاتی که دارند خویش را مسئول به بار آمدن این فاجعه زیست محیطی نمی دانند و با گذشت افزون بر ۲۰ روز از رسانه ای شدن این فاجعه در کشاورزی ساوه، هنوز هیچ اقدام عملی برای حل این معضل زیست محیطی صورت نگرفته است.
باردیگر تاکید می شود، نتیجه آبیاری محصولات کشاورزی با پساب های صنعتی و فاضلاب، آلوده شدن محصول به فلزات سنگینی نظیر سرب، نیترات، کادمیوم و… است و بخش زیادی از مصرف کنندگان اینگونه محصولات را در معرض مبتلا شدن به سرطان، نازایی، بیماری های ریوی و میکروبی قرار می دهد.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.