مدیرکل دفتر کاهش خطر و بلایا وزارت بهداشت: آب شرب به صورت بطری در اختیار مردم مناطق سیل زده قرار بگیرد

به گزارش یسکافه ایسنا/هرمزگان مشاور معاون بهداشتی وزیر بهداشت و مدیرکل دفتر کاهش خطر و بلایا وزارت بهداشت و درمان و آموزشی پزشکی اظهار داشت: تامین نیازهای بهداشتی مناطق سیل زده در اولویت کارهای نظارتی نیروهای بهداشتی است و باید در این مناطق آب شرب به صورت بطری در اختیار مردم قرار گیرد.

دکتر مطلق روز گذشته(سوم بهمن کته) به همراه معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در مسافرت به مناطق سیل زده شهرستان جاسک، در جمع خبرنگاران اضافه کرد: اقدامات خوب و موثری در حوزه تامین سلامت در این شهرستان جهت سیل زدگان انجام شده است و جای تقدیر و تشکر دارد.

این مقام مسئول بیان کرد: پس از وقوع سیل مشکلات جدیدی پیش روی ما خودنمایی می کند بدین سبب نیاز است که پیش از وقوع معضل راه کارهای احتمالی برنامه ریزی نماییم تا در مواقع ضرورت آمادگی لازم را داشته باشیم.

وی عنوان کرد: با کنترل توزیع آب، غذا و البسه باید هر کمپ یا چادر یک شهردار یا مسئول داشته باشد چون هرگونه ناهماهنگی و مشکلی ممکنست ارائه خدمت را گرفتار لطمه و یا وقفه کند. هدف اصلی ما برگشتن سیل زدگان به روال عادی زندگی اولیه خود می باشد. زمانی ما موفق هستیم که با مشارکت مردم (سپاه – بسیج و گروه های جهادی) کار صورت گیرد.

مطلق نسبت به مخاطرات و بیماری هایی که سیل زدگان را تهدید می کند، اظهار داشت: خطر حیوان گزیدگی و مار گزیدگی سیل زدگان را تهدید می کند که باید اقدامات پیشگیرانه صورت گیرد و درباب بیماری های پوستی در سیل زدگان باید آموزش های لازم به افراد داده شود.

وی اشاره کرد: علاوه بر تمامی افراد مناطق سیل زده که تحت پوشش خدمات بهداشتی هستند گروه های ویژه شامل سه دسته مادران باردار، کودکان زیر پنج سال و سالمندان هم تحت پوشش ویژه خدمات بهداشتی هستند، یک اولویت است.

مطلق با اشاره به اینکه واکسن هپاتیت آ برای نخستین بار در این مناطق برای گروه پرخطر توزیع شده است، اضافه کرد: توزیع و تزریق واکسن آنفلوآنزا جهت زنان حامله پرخطر در این منطقه صورت گرفت و توزیع محیط نمونه گیری جهت تشخیص و غربالگری وبا، سرخک، آنفلوآنزا از دیگر اقدامات صورت گرفته می باشد.

وی برلزوم رعایت نکات بهداشت محیط و به ویژه تامین نیازهای بهداشتی به خصوص توالت و حمام به صورت جداگانه (زنانه – مردانه) در مناطق سیل زده و در مراکز اقامت سیل زدگان اصرار کرد و اظهار داشت: تامین این نیازهای بهداشتی در اولویت کارهای نظارتی نیروهای بهداشتی است و باید در مناطق سیل زده آب شرب به صورت بطری در اختیار مردم قرار گیرد.

مطلق با اشاره به توزیع سم جهت نیاز احتمالی به سم پاشی اشاره کرد: واکسن و سرم ضد هاری جهت گزش های احتمالی در منطقه توزیع شده است تا بتوانیم از خطرات احتمالی پیشگیری نماییم.

همچنین معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان اظهار داشت: در حادثه سیل شهرستان جاسک ۱۴۳ روستا با جمعیت چهل و یک هزار و ۱۶۲ نفر گرفتار آبگرفتگی و خسارت شده است.

دکتر محمود حسین پور درباب خسارت هایی که سیل به مراکز و تجهیزات بهداشتی و درمانی وارد کرده است اظهار داشت: بر طبق ارزیابی های صورت گرفته تا کنون تعداد ۲۱ خانه بهداشت گرفتار لطمه جدی شده است که از این تعداد خانه بهداشت های سدیچ، سورگلم، گرندو، بندبست، جانوری بیشترین خسارت را متحمل شده است و ۲ مرکز خدمات جامع سلامت لیردف و گابریک، ۲ پایگاه اورژانس گرفتار لطمه هایی شده است ولی با تمام خساراتی که وارد شده است با برگزاری یک دستگاه کانکس و ۳ کمپ بهداشت و درمانی خدمات رسانی در حال انجام می باشد.

رییس مرکز بهداشت استان با اشاره به ارزیابی و رصد نحوه ارائه خدمات حوزه سلامت به لطمه دیدگان سیل بیان کرد: برخی اقداماتی که در مناطق لطمه دیده صورت گرفت شامل بیشتر از یک هزار ویزیت توسط پزشک و ماما جهت بیماران دیابتی، قلبی عروقی، فشار خونی، اعزام تیم های بهداشتی درمانی از شهرستان های معین (میناب – رودان – سیریک – مرکز استان)، انتقال ۴ زن حامله توسط بالگرد، ۳ مورد زایمان ایمن در مناطق سیل زده، توزیع ۲۸۱ قوطی شیر خشک، توزیع اقلام پیش گیری از حاملگی و داروهای مورد نیاز بیماران، برگزاری کمپ های موقت اسکان جهت ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در مناطق سیره، حاجی آباد، گرندو و سدیچ، بررسی منابع آب شرب و چاه های فاضلاب، توزیع پشه بند و واکسن، توزیع سرم مار و عقرب و واکسن های روتین به میزان کافی جهت جبران واکسن های لطمه دیده و غیرقابل مصرف و برگزاری یک دستگاه کانکس جهت ارائه خدمات بهداشت و درمان در دوراهی کروچ می باشد.

حسین پور اظهار نمود: در بازدیدهای صورت گرفته از مناطق سیل زده شهرستان جاسک هیچ گونه بیماری واگیر مشاهده نشده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان درباب طرح فلج اطفال اعلام نمود: به سبب هم جواری استان هرمزگان با کشورهای افغانستان و پاکستان طرح تکمیلی واکسیناسیون فلج اطفال در دو نوبت با فاصله یک ماهه اجرا می شود.

وی برای اجرای هر چه بهتر و موثرتر این طرح مهم و ملی عنوان کرد: بمنظور دستیابی به پوشش صد در صدی ایمن سازی کودکان زیر پنج سال باید تمامی دستگاه ها بسیج شوند و طرح به صورت خانه به خانه و توسط تیم های سیار انجام گیرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از تمامی دستگاه ها جهت انجام هر چه بهتر طرح فلج اطفال خواهان همکاری در جهت تامین نیرو و خودرو شد.

منبع:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.