واکنش بهزستی به ادعای بدهی ۱۵ میلیاردی این سازمان به وزارت بهداشت: وزارت بهداشت برای انجام تعهداتش از سازمان های دیگر درخواست پول نکند

یسکافه: بعد از انتقاد سازمان بهزیستی به وزارت بهداشت در خصوص عدم همکاری در پذیرش معتادان متجاهر دارای زخم باز، مسئولان وزارت بهداشت به بدهی ۱۵۰ میلیارد ریالی بهزیستی به این بیمارستان ها در این خصوص اشاره کردند که معاون سازمان بهزیستی نیز در واکنش به این اظهارات اظهار داشت که نه تنها ما بدهی نداریم بلکه وزارت بهداشت نباید برای انجام تعهدات خود از سازمان های دیگر درخواست پول کند.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، بااینکه رسیدگی به پروسه درمان معتادان متجاهر و حل مشکلات مربوط به آنها موضوعی بین دستگاهی است و نهادهای مختلف از سازمان بهزیستی کشور تا پلیس و وزارت بهداشت در این خصوص مسئولیت هایی را به عهده گرفته اند، اما گاهی روند رسیدگی به این افراد لطمه دیده با موانعی رو به رو می شود. هفته گذشته معاون سازمان بهزیستی کشور از محدودیت پذیرش معتادان دارای زخم باز توسط بهزیستی بر طبق پروتکل ها آگاهی داد و در عین حال اظهار داشت که این افراد باید در اختیار وزارت بهداشت قرار بگیرند و وزارت بهداشت بر طبق پروتکل ها و تعهدی که در جلسات ستاد مبارزه با مواد مخدر داده است، باید برای آنها مرکز یا مراکزی را تعیین کند و پس از مدتی که زخم آنها درمان شد، این افراد را تحویل سازمان بهزستی دهد تا اعتیادشان درمان گردد. این درحالیست که بر طبق ادعای نیروی انتظامی که این معتادان را به مراکز ۶ گانه وزارت بهداشت می برد، این مراکز هم معتادان را نمی پذیرند یا ضمانت نامه می خواهند؛ بدین سان بنظر می رسد حلقه مربوط به وزارت بهداشت در این پروسه گم می شود.
این اظهارات واکنش وزارت بهداشت را نیز به همراه داشت. به طوریکه مهدی شادنوش، رئیس مرکز مدیریت پیوند و بیماری های وزارت بهداشت دراین باره به ایسنا اظهار داشت: اعتبارات درمانی این بیماران نزد سازمان بهزیستی است و با وجود اینکه در جلسات گوناگون و به شکل مکرر سازمان بهزیستی تعهد کرده که توافقنامه ای با بیمارستان های ارائه دهنده خدمت به این افراد امضاء کند که هزینه های درمانی آنها را پرداخت کند، اما هنوز این توافقنامه امضاء نشده است.
شادنوش این را هم اظهار داشت که امضای این توافق نامه در شرایطی عقب می افتد که تنها در شهر تهران بالغ بر ۱۵۰ میلیارد ریال اسناد مطالبات بیمارستان ها به سبب نبود تفاهم نامه در این خصوص هنوز پرداخت نشده است.
به دنبال مطرح شدن ادعای بدهی ۱۵ میلیارد تومان بهزیستی به وزارت بهداشت برای درمان بیماری های معتادان متجاهر، مجید رضازاده معاون توسعه درمان و پیشگیری سازمان بهزیستی کشور در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر اینکه سازمان بهزیستی هیچ بدهی در این خصوص ندارد اظهار داشت: وزارت بهداشت هم در قوانین بالادستی خودش، هم در اهداف و ماموریت هایش و هم در بودجه ای که از مجلس می گیرد متولی رسیدگی به سلامت جامعه معرفی شده است و اگر کسی به خدمات سلامت نیازمند باشد، چه کسی از معتادان متجاهری که با بیماری های دیگری دست و پنجه نرم می کنند، اولویت بیشتری دارد؟.
وی با اشاره به اینکه وظیفه وزارت بهداشت است که درمان این افراد را به عهده بگیرد، اضافه کرد: البته ستاد مبارزه با مواد مخدر که مسئول سیاست گذاری و راهبری برنامه های اعتیاد را دارد، بودجه ای را نیز در این خصوص در اختیار دستگاه ها می گذارد. بدین سان قسمتی از بودجه ها را ستاد تامین می کند و تا جایی که در جریان هستم ستاد مبارزه با مواد مخدر هم قبول کرده است که قسمتی از بودجه درمان را برای درمان بیماری های همراه معتادان بپردازد.
معاون توسعه درمان و پیشگیری سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه در مجموع اصل این کار به عهده وزارت بهداشت است و برای کاری که وظیفه اش است نباید از بهزیستی پولی مطالبه کند، اشاره کرد: وقتی مریضی به مراکز درمانی برده می شود و پیش از اینکه بخواهد درمان اعتیادش شروع شود نیاز به خدمات اورژانسی تر داشته دلیل نمی گردد که بهزیستی هزینه خدمات وی را بپردازد چونکه متولی و مسئول اصلی این کار وزارت بهداشت است.
رضازاده در ادامه به بودجه ۲.۵ میلیارد تومانی که قرار بود بابت درمان بیماری های همراه معتادان متجاهر توسط ستاد پرداخت گردد اشاره نمود و اظهار داشت: یکبار ستاد عنوان نمود که این بودجه را به بهزستی می دهد، اما یکبار هم ما خودمان آنجا اعلام کردیم که چرا به بهزیستی این مبلغ را بدهید؟ بلکه این پول را در اختیار وزارت بهداشت قرار دهید.
وی افزود: اما در مورد ادعای بدهی ۱۵ میلیارد تومانی بهزیستی به وزارت بهداشت هم باید بگویم که نه این پول را داریم، نه مقرر است کسی آنرا به ما بدهد و نه درباب آن وظیفه ای داریم. پیشنهاد ما به ستاد هم این است که هر پولی مقرر است برای این کار بدهد را مستقیما به وزارت بهداشت پرداخت کند. اصل حرف ما این است که وزارت بهداشت بابت انجام وظایفش نباید از دستگاه های دیگر پول طلب کند. مثل این است که ما مراکز مشاوره تاسیس نماییم و بگوییم وزارت بهداشت پولش را بدهد! ضمن اینکه در طرح تحول هم وزارت بهداشت بودجه زیادی دارد که اگر مقرر است به افراد نیازمند این پول برسد آیا از معتادان متجاهر نیازمندتر هم کسی وجود دارد؟.

منبع:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.