وزیر بهداشت عنوان کرد شاهد پیک بیماری کرونا در ایام آتی خواهیم بود

به گزارش یسکافه وزیر بهداشت مصوبات پنجمین جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا را اعلام نمود و اظهار داشت: طبق مصوبات جلسه مدارس کل کشور تا دوشنبه تعطیل خواهند بود.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، سعید نمکی در حاشیه برگزاری جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا ضمن سپاسگزاری ویژه از مقام معظم رهبری بابت دلجویی و تفقد از همکاران و قدردانی از کادر درمانی و همه آنها که در اطلاع رسانی به مردم کمک می کنند، اظهار داشت: امروز نشستی را در ستاد ملی مدیریت کرونا داشتیم و تصمیمات خوبی در این جلسه گرفته شده است.
هفته سختی را در پیش داریم

وی ادامه داد: در سراسر کشور بخش های بیمارستانی آماده است و امکانات و تجهیزات لازم را به میدان آورده ایم اما واقعیت این است که هفته سختی را در پیش داریم و با بررسی اپیدمیولوژیک از رصدهای ملی و بین المللی روند را بگونه ای می بینیم که پیک اصلی بیماری در هفته و روزهای آتی است.
وزیر بهداشت با اشاره به اینکه این امر به معنای وحشت مردم نیست و قرار نیست خودمان را ببازیم اظهار نمود: خوشبختانه با هوشمندی مردم و به صحنه آمدن همه دست اندر کاران و خبررسانی همه دستگاهها و اشراف مدیران ما این پیک و خیز آتی بیماری را هم به خوبی کنترل می نماییم.
وی با اشاره به اینکه مردم باید در جریان روند آتی باشند، اظهار داشت: از مردم تمنا می کنم بیشتر همراهی کنند و به ما در کاهش آلودگی کمک کنند و به هر جا موردی را ابلاغ می نماییم تبعیت شود.
نمکی با اشاره به اینکه امروز در ستاد ملی به جمع بندی هایی رسیدیم اظهار داشت: اولا مقرر شد در ترددها سخت گیری نماییم. به قرنطینه شهرها اعتقاد نداریم و آنرا بعنوان روش علمی نمی شناسیم، اما در صدد تشدید کنترل بر ایاب و ذهاب مردمی هستیم که به مسافرت می روند. خواهش ما به حداقل رساندن ترددهاست. اگر هم ضرورتی وجود دارد با اطمینان کافی از اینکه مورد مشکوکی در میان مسافرانشان نیست به سفر بروند.
وزیر بهداشت افزود: در ورودی و خروجی هر کدام از شهرها اگر مورد مشکوکی ببینیم بطور قطع به قرنطینه ۱۴ روزه خواهیم برد. با نیروهای مسلح به جمع بندی رسیدیم، آنها که همواره در کنار ما بودند به همکاری ارزشمندشان ادامه دهند و در ایجاد فضا و تخت های بیمارستانی برای موارد اورژانسی و ظرفیت جدید و ضدعفونی کردن معابر که نیازمند امکانات ویژه هستیم به ما کمک کنند. از کمک نیروهای پزشکی و پرستاری و خدماتی نیروهای مسلح هم بهره مند خواهیم شد.
وی اضافه کرد که مقرر شد برای تمام دانشگاههای علوم پزشکی برای گرفتن نیروهای جدید و دور زدن برخی قوانین دست و پاگیر مجوزی صادر شود تا بتوانند نیروهایی را در مدت کوتاه و برای این پروژه جذب کنند.

اجازه به دستگاه ها برای عرضه مرخصی و دورکاری به کارمندان

نمکی با اشاره به اینکه قرار شد ساعات کار ادارات با تفویض اختیار به ستاد استانی مبارزه با کرونا با نظر استانداران مقامات محلی و با بیان دانشگاه های علوم پزشکی صورت گیرد، افزود: قرار شد استانداران محترم و ستاد استانی حق داشته باشند که در تأخیر دو ساعته یا کوتاه کردن زمان خدمت رسانی، به شرط اینکه خدمات مردم معطل نماند تصمیم گیری کنند. ضمن اینکه قرار شد کارمندانی که گرفتار بیماری های زمینه ای هستند بتوانند از چرخه کار اداری به سمت دورکاری رفته و حضور فیزیکی نداشته باشند.

به قول وزیر بهداشت، همینطور طبق مصوبه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا مقرر شد با تشخیص پزشک معتمد دستگاه ها و سازمان ها بتوانند بگونه ای با مرخصی یا دور کاری، اقدامات مورد نیاز را انجام دهند.
تعطیلی کلیه مدارس کشور و یادگیری از راه دور به دانش آموزان

وی در ارتباط با تعطیلی مدارس هم با اشاره به اینکه شب گذشته تا دیروقت درگیر صحبت با استانداران و مدیران کل آموزش و پرورش استانها بودیم، اظهار داشت: پیش از این قرار بود مدارس استان هایی که در آنها بیماری شناسایی نشده را تعطیل اعلام نکنیم اما با مستنداتی که عرضه شد قرار شد که مدارس کل کشور از این تصمیم تبعیت کنند و فعلاً در سراسر کشور مدارس را تعطیل اعلام نماییم. ضمن اینکه وزارت آموزش و پرورش با کمک صدا و سیما و دیگر دستگاه های مرتبط بتوانند آموزش مجازی و یادگیری از راه دور را برای دانش آموزان فراهم نمایند که مشکلی در ادامه تحصیل آنها وجود نداشته باشد.
مرخصی به زندانیان کم خطر، دارای مشکلات مالی و بیماران مزمن
وی با اشاره به اینکه همینطور قرار شده است تا سامانه راه اندازی شده ۴۰۳۰ را هم به شکل گسترده و تکمیل تر با کمک وزارت ارتباطات تکمیل نماییم اظهار داشت: این اقدام انجام می شود تا مردم بتوانند دسترسی سهل الوصول تری به این سیستم داشته باشند. تصمیم دیگری که اتخاذ شد هم این بود که قرار شد در زندان ها با کمک همکاران ما زندانی های کم خطر، آنهایی که مشکلات مالی دارند و آنهایی که مشکلاتی از قبیل بیماری های مزمن دارند با تشخیص همکاران من و معاونت امور بهداشتی، بعد از اطمینان از بی خطر بودن این افراد از مرخصی استفاده کنند.
ماسک و مواد ضد عفونی به اندازه کافی در دسترس مردم قرار می گیرد
وزیر بهداشت اضافه کرد: تولیدات ماسک و مواد ضد عفونی را در کل کشور تسریع کردیم تا نیاز ما را در بخش دولتی و.. برآورده کند که الان حدودا به این نقطه قابل اطمینان رسیده ایم. خوشبختانه امشب هم مقرر است یک هواپیما حامل ماسک های “ان ۹۵ ” و لباسهایی که به آنها نیاز داریم بارگیری و به ایران برسد. ما ماسک و مواد ضد عفونی را که در اختیار داروخانه ها قرار نمی گرفت را آزاد خواهیم کرد تا با نظارت انجمن داروسازان و سازمان تعزیرات به اندازه کافی در دسترس مردم باشد که در مجموع این تصمیمات مثل قبل باید به نظر رئیس جمهور تقدیم شود که بطور قطع این را تایید خواهند کرد؛ البته این مصوبات را مکتوب خدمت آقای روحانی تقدیم کردم و امیدوارم بعد از ابلاغ بتوانیم به اجرا درآوریم.
نمکی اظهار داشت: در ارتباط با دانشگاه ها تصمیم پریروز ما جاری است و کلاس های دانشگاه ها تا آخر هفته تعطیل می باشد، اساتید و پرسنل حضور خواهند داشت و به شکل مجازی و یادگیری از راه دور امور آموزش و پژوهش دنبال خواهد شد.
برگزاری بازی های فوتبال بدون تماشاچی
وی ادامه داد: کلیه ورزشگاه ها، فضاهای عمومی، اجتماعات و… طبق روال گذشته در طول هفته آینده هم تعطیل خواهد بود و بازی های فوتبال و سایر بازی ها در یک هفته آینده اگر قرار باشد برگزار گردد فقط بدون تماشاچی برگزار می شود.
به قول وزیر بهداشت، این روند را دنبال خواهیم کرد و مواردی مانند اعتکاف از مواردی بوده که بنده با مسئول کشوری هم صحبت کردم و تصمیم برگزاری آنرا نداریم و این را ابلاغ کرده ایم و همینطور مواردی که قبلا اعلام کردیم هم استمرار خواهد داشت.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.