سرپرست جمعیت هلال احمر: خروج ۳ میلیون مسافر از استان های درگیر کرونا طی ۴ روز

به گزارش یسکافه سرپرست جمعیت هلال احمر خدمات و فعالیتهای این جمعیت را در حوادث و بحران ها بویژه در بحران شیوع کرونا شرح داد.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، دکتر کریم همتی روز اول سال ۹۹ که در یک برنامه تلویزیونی سخن می گفت، خدمات هلال احمر را در بحران کرونا شرح داد.
وی با تبریک فرارسیدن عید باستانی نوروز به هم میهنان، اظهار داشت: این عید را بخصوص به دست اندرکاران بهداشت و درمان که این روزها از جان مایه می گذارند و هر آنچه دارند در طبق اخلاص گذاشته اند تبریک می گویم و دست تک تک آنها را می بوسم. همینطور سال نو را به همکاران گرانقدر خود در هلال احمر و خانواده ۲ میلیونی داوطلبان، جوانان و امدادگران این جمعیت تبریک می گویم و از خداوند می خواهم به عزیزان ما برای تمام زحماتی که می کشند و با تحمل سختی ها و مشقات فراوان، بهترین ساعات را در کنار مردم کشور هستند، بهترین ها را عطا کند.
همتی در ادامه به نحوه آشنایی خود با جمعیت هلال احمر اشاره نمود و اظهار داشت: از سال ۱۳۸۰ وارد هلال احمر شدم تجارب زیادی از آن سال ها دارم شاید بخشی از خصوصیت آن سال ها این بود که دکتر نوربالا –رئیس وقت جمعیت هلال احمر- با استفاده از نیروهای توانمند و جوان، ساختار خوبی را در جمعیت هلال احمر شکل داده بود. آرزو می کنم در دوره جدید بتوانیم با استفاده از تجربیات سابق، نیرو و افراد جوانی که می توانند در کنار مردم باشند و فرصت خدمت در هلال احمر را داشته باشند، تربیت نماییم.
وی ادامه داد: سال های خدمت در هلال احمر برای بنده همراه بود با اتفاقات سختی که جمعیت هلال احمر را درگیر کرده بود مثل زلزله بم، جنگ های عراق و افغانستان و البته بحث اربعین هم در مرز مهران دایر شده بود، همه این حوادث و پشتوانه تجربی که جمعیت هلال احمر در آن سال ها کسب کرده بود به کار آمد و هلال احمر با توانایی بیشتری توانست زلزله کرمانشاه، آذربایجان و حتی سیل ۹۸ را مدیریت کند. این تجارب کمک کرد هلال احمر در کنار مردم باشد.
زلزله بم و حمایت های مردمی
سرپرست جمعیت هلال احمر اظهار داشت: اوج تعامل میان هلال احمر و مردم و تمام سمن ها را در زلزله بم شاهد بودیم هیچکس به شکل شخصی برای کمک به صدمه دیدگان به بم رجوع نمی کرد و مردم تمام کمک های خویش را در اختیار هلال احمر قرار می دادند و اعضای هلال احمر هم کمک ها را به دست نیازمندان و صدمه دیدگان می رساندند. بنا براین اگر مردم هلال احمر را دوست دارند به علت جایگاهی است که این نهاد در حوادث و بحران ها در کمک به مردم به دست آورده است و امیدواریم در دوره جدید بتوانیم با عنایت به تجارب گذشته و تجاربی که از خدمت در وزارت بهداشت کسب کردم، کار بیشتری برای مردم انجام دهیم.

کرونا سیاسی نیست
او همینطور در پاسخ به سوالی در مورد مهمترین سفارش ها در مقابل شایعات، تحلیل ها و نگرانی های موجود در باره خطر بیماری کرونا، اظهار داشت: جمعیت هلال احمر و همه مجموعه سلامت باید به مردم آرامش بدهند، اضطراب اجتماعی را کم کنند و به شایعات که در بحران ها شدت می یابد، توجه نکنند. باید توجه داشته باشیم که کرونا به هیچ عنوان یک مبحث سیاسی نیست و با آن برخورد سیاسی نکنیم. کرونا، یک بیماری ویروسی است که اپیدمیک شده و کل دنیا را در برگرفته و مراودات فرهنگی و اقتصادی می باشد که به گسترش این ویروس کمک می نماید و ما باید کاری نماییم که زنجیره انتقال بیماری را قطع نماییم.

ممکن بود کرونا از هرجای دیگری شروع شود
وی با تاکید بر لزوم پرهیز از توهین به فرهنگ، آداب و سنن ملل دیگر اظهار داشت: اینکه به نوع غذای مردم یک کشور توهین نماییم اصلا پسندیده نیست امکان دارد به خیلی از انواع غذا در ایران هم ایراد وارد باشد ما باید این ویروس را یک بیماری با منشاء چین بدانیم اما انگ زنی در این حوزه مشکلی را حل نمی کند در مورد اینکه چرا از قم آغاز شد هم به همین ترتیب، انگ زنی پسندیده نیست ممکن بود این بیماری از ورامین و پاکدشت و یا حتی شمال کشور شروع شود. قم در شیوع این بیماری، هیچ شرایط خاصی نسبت به سایر استان های کشور، نه بستر ژنتیکی و نه بستر فرهنگی خاصی که منجر به شیوع این ویروس شود، نداشت. ازاین رو لازم است از انگ زنی قومیت ها، ملل و… جلوگیری نماییم و از یک مرجعیتی همچون سخنان رهبر معظم انقلاب پیروی نماییم و یا مرجعی همچون سفارش های وزارت بهداشت را بپدیریم. از این منظر اینکه تمام اختیارات شورای امنیت ملی را در زمینه بیماری کرونا به این دبیرخانه سپرده شد نکته مثبتی بوده است.
دکتر همتی اظهار داشت: مقام معظم رهبری در ظرف ۱۰ تا ۱۵ روز اخیر حتی در پیام نوروزی خودشان به زحمات کادر درمان برای خدمت به مردم عزیز کشور تقدیر و تشکر کردند.
دلیل قرنطینه نشدن قم
او همینطور در مورد وجود شایعاتی در خصوص اطلاع وزارت بهداشت از انتشار کرونا در قم در ایام پیش از ۳۰ بهمن ماه و اینکه چرا قم در این شرایط قرنطینه نشد، اظهار داشت: این شایعه که مقامات وزارت بهداشت می دانستند این ویروس در قم شیوع پیدا کرده اما به علت انتخابات، وجود و شیوع آنرا کتمان کرده اند، درست نیست. دو تا سه روز قبل از انتخابات مجلس و زمانی که بیماری و در نهایت مرگ دو نفر بر اثر مبتلا شدن به کرونا در قم تایید شد، وزیر بهداشت با معاون اول رئیس جمهوری جلسه فوق العاده داشت و سفارش ها و مواردی که باید رعایت شود، متذکر شد. ازاین رو وزارت بهداشت پس از به یقین رسیدن در مورد انتشار کرونا سلامت مردم را در نظر گرفته و مراتب و سفارش های لازم را به اطلاع همگان رساند.
همتی در مورد قرنطینه نشدن شهر قم با وجود انتشار کرونا در این استان اظهار داشت: برای اجرای قرنطینه، شرایط خاص هر کشور را باید در نظر بگیریم. در این خصوص هیچ نسخه واحدی وجود ندارد. باید بسترهای جامعه شناختی خاص هر کشور و ظرفیت های آن کشور را در نظر بگیریم در چین با انتشار کرونا حکومت نظامی اعلام شد، در اروپا که فرهنگ خاصی وجود دارد؛ مردم فرانسه به دنبال شیوع ویروس کرونا، از در منزل خود کنترل می شوند. اما این موارد در کشور ما قابل اجرا نبود. بحث قرنطینه یک بحث علمی است، باید جمیع جهات در نظر گرفته شود. شرایط خاص کشور ما، پیش زمینه ها و مشکلات اقتصادی و مشکلات فرهنگی منجر به این شد که قرنطینه در کشور اجرایی نشود ممکن بود انتشار کرونا مثلا در استان قزوین رخ می داد باز هم هیچ تفاوتی نداشت و قرنطینه اجرا نمی شد و… بهرحال فرهنگ ما، خصوصیت های جامعه شناختی مردم کشور ایران با کشورهای دیگر متفاوت می باشد و نه در مرحله پیشگیری و نه در مرحله درمان نمی توان از نسخه کشور چین یا کشورهای دیگر پیروی کرد. ازاین رو در این خصوص، چگونگی قطع زنجیره انتقال را مد نظر قرار دادیم.

شناسایی ۲۴۰۰ نفر با علایم کرونا در طرح غربالگری
وی به عدم رعایت سفارش های وزارت بهداشت برای جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا در کشور اظهار داشت: در وزارت بهداشت با بیان انتشار ویروس، بلافاصله اقدامات لازم انجام شد و وزیر بهداشت از مردم کشور خواست به علت انتشار کرونا و برای حفظ سلامت خودشان به سفر نروند؛ اما از روز ۲۷ اسفند تا روز گذشته اول فروردین ماه، ۹۷۰ هزار خودرو با ظرفیت حدود ۳ میلیون مسافر از استان های درگیر کرونا خارج شده اند که حدود ۲۴۰۰ نفر از این مسافران دارای علایم بیماری کرونا مثل تب و… بوده اند. کسانی که خرده می گیرند چرا قم را قرنطینه نکردید، به سفارش های وزارت بهداشت هم توجهی نمی کنند در صورتیکه همین ۲۴۰۰ نفر هر کدام می توانند ۳ نفر را درگیر بیماری کنند. خروجی شهرها بسته نشد اما انتظار این بود که مردم مراعات کنند. هم اکنون درخواست ما از هموطنان این است که به سفر نروند تا بتوانیم زنجیره انتقال را قطع نماییم و در نیمه دوم فروردین ماه روزهای آرامتری در پیش داشته باشیم.

چرا ماسک به چین هدیه دادیم؟
او همینطور در مورد انتقادات موجود در زمینه اهدای ماسک از جانب هلال احمر ایران به چین همزمان با بحران انتشار کرونا در این کشور اظهار داشت: نکته مهم این است که ما باید درک نماییم در یک دهکده جهانی زندگی می نماییم مشکلات ما بی ارتباط به مشکلات عراق و افغانستان و یا حتی چین در آن سوی دنیا نیست و همه در یک زنجیره هستیم. یکی از اصول هفتگانه هلال احمر، اصل جهانشمولی است یعنی همین بحث که وقتی چین گرفتار شد ما حدود ۲۰۰ میلیون تومان ماسک اهدا کردیم اما زمانی که شیوع این ویروس در ایران گسترش یافت، کشور چین محموله ای به ارزش حدودی ۱.۳ میلیون دلار به ایران شامل کالا، تجهیزات پزشکی، ماسک و گان پزشکی اهدا کرد. همینطور یک تیم ۵ نفره از متخصصان این کشور برای مشاوره و کمک به کنترل بیماری به ایران آمدند و هنوز مراودات و تعاملات با این تیم ادامه دارد. علاوه بر این، خیلی از کشورهایی که حتی با ما ارتباط سیاسی خیلی خوبی هم ندارند مثل کشور امارات هم اکنون برای کمک به کنترل این بیماری به ایران کمک مالی داشته اند. باید در نظر داشت که هم اکنون وارد یک جنگ شده ایم. تعداد تلفاتی که کرونا در کل دنیا می دهد از جنگ هم بیشتر است. در این شرایط، یک اصل پذیرفته شده این است که به هر کسی در هر جای دنیا که گرفتار شده است، کمک نماییم.

کمبودی وجود ندارد
سرپرست جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه وضع اقتصادی کشور ایران به اندازه اروپا و آمریکا مناسب نمی باشد اما بیماری کرونا برای این کشورها هم مشکلات بی شماری پدید آورده، اضافه کرد: علیرغم مشکلات اقتصادی، اعتماد خوبی میان مردم و مسؤلان در ایران بوجود آمده است. ما با دستان خالی اما با وجود مردم مهربان و گرانقدری که پای کار آمده اند و بسیج تمام امکانات مجموعه نظام، تاخیر در تأمین وسایل و تجهیزات لازم در چند روز ابتدایی انتشار ویروس، برطرف شده و کمبود جدی ای در این عرصه نداریم.

عملکرد هلال احمر در کرونا
وی اقدامات هلال احمر در حوزه مقابله با ویروس کرونا را هم برشمرد و اظهار داشت: هلال احمر روزانه ۱۰ تا ۱۵ هزار ماسک و به همین میزان هم مواد ضدعفونی کننده تولید می کند. همینطور گان های پزشکی با کمک هلال احمر و دیگر دستگاه ها در حال تولید است. البته جمعیت هلال احمر بلافاصله بعد از انتشار کرونا در چین در چند زمینه فعالیت خویش را شروع کرده بود؛ مطالب آموزشی مهم در زمینه جلوگیری از کرونا پیش از شیوع این بیماری در ایران آماده شده و در فضای مجازی در اختیار مردم قرار داده شده بود. این نکات آموزشی ۳۷ میلیون بار تابحال دیده شده است. همینطور با همکاری سازمان نظام پزشکی حدود ۳۷۰ تا ۳۸۰ هزار نفر در یک سامانه آنلاین آموزش های لازم برای جلوگیری از بیماری را فرا گرفته بودند.

غربالگری خروجی ۱۳ استان
وی ادامه داد: هم اکنون غربالگری مسافران خروجی استانها بنا به تصمیم ستاد مدیریت بیماری کرونا به هلال احمر سپرده شده و هلال احمر با استقرار ۴۰۰ پایگاه، مسئول پایش سلامت مسافران در خروجی ۱۳ استان کشور با همکاری نیروی انتظامی، دانشگاه علوم پزشکی و راهداری هاست. هلال احمر همینطور در مبحث نقاهتگاه بیماران مبتلا به کرونا هم ورود کرده و از ۱۰ هزار تخت مورد نیاز برای این بیماران، تأمین ۲۶۰۰ تخت به هلال احمر سپرده شده است علاوه بر این، بیمارستان نورافشار جمعیت هلال احمر را در شهر تهران بعنوان معیین بیمارستان مسیح دانشوری در نظر گرفتیم. سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال احمر نیز، داروی تامی فلو که میزان آن در کشور کاهش یافته و داروی کلترا را که در درمان بیماری کرونا موثر بوده است وارد کرده است. همینطور در تعامل با جمعیت های ملی سایر کشورها، ژاپن بزودی یک میلیون دلار کمک به ایران ارسال می کند. کمک های قابل توجهی هم از جانب ایرانی ها مقیم آمریکا جمع آوری شده و در ایام آینده از راه ترکیه به ایران وارد می شود.. علاوه بر این، فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر و برنامه غذایی سازمان ملل و کشورهایی همچون هنگ کنگ و سنگاپور هم برای ارسال کمک به ایران اعلام آمادگی کرده اند.

آمادگی برای حوادث طبیعی
دکتر همتی تصریح کرد: در کنار انجام مسئولیت های مربوط به کنترل بیماری کرونا، جمعیت هلال احمر از وظیفه ذاتی خود یعنی امدادرسانی غافل نبوده به همین دلیل، هیچکدام از امدادگران ما در بحث کرونا وارد نشدند تا در صورت وقوع حوادث غیر مترقبه همچون سیل که بر مبنای پیشبینی هواشناسی احتمال وقوع آن در بعضی استان ها وجود دارد، بتوانیم مخاطرات را مدیریت کرده و از بروز بحران پیشگیری نماییم.
طبق گزارش سایت هلال احمر، سرپرست جمعیت هلال احمر در انتها ابراز امیدواری کرد که در دوره مدیریت جدید، اعتماد میان هلال احمر و مردم به بالاترین سطح ممکن برسد.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.