رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام کرد تمدید محدودیت های سختگیرانه تا ۲۰ فروردین

به گزارش یسکافه رئیس جمهور در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا، تصریح کرد: حمایت و همکاری مردم اصل است و اگر جمهوری اسلامی ایران تا امروز در مقابله با ویروس خطرناک کرونا موفقیت های خوبی بدست آورده، بخاطر حمایت و همکاری مردم بوده است.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز سه شنبه با تبریک دوازدهم فروردین ماه بعنوان روز جمهوری اسلامی، اظهار داشت: دوران دفاع مقدس، تحریم و شاید شیوع ویروس کرونا، سه امتحان بزرگ الهی برای مردم ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود که در هر سه این آزمون ها، با همراهی و همکاری و حمایت مردم سربلند و پیروز بیرون آمده ایم.
متن سخنان رئیس جمهور به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم
دوازدهم فروردین ماه ۴۱ سال پیش در چنین روزی نظام جمهوری اسلامی ایران با آراء قاطع مردم بعنوان نظام مصوب و دائمی این کشور اعلام گردید و یکی از افتخارات انقلاب اسلامی این بود که ما را به جمهوری اسلامی هدایت کرد و امروز الحمدالله هم جمهوریت و هم اسلامیت بعنوان دو رکن مورد اهمیت نظام و مردم است.
می خواهم از مردم عزیز و بزرگوار کشور تشکر ویژه ای داشته باشم که از آغاز این ابتلاء و مشکل ویروس کرونا، همکاری بسیار خوبی با ستاد ملی کرونا داشته و دارند.
در مراحل مختلف یک فاصله گذاری های اجتماعی را مد نظر قرار دادیم و در هر مرحله ای مردم حمایت کردند. وقتی که گفتیم از شهری می خواهید خارج شوید، حتما باید کنترل و غربالگری شوید و اگر علامتی نداشتید به سفر ادامه دهید والا به مبدأ برگردید، مردم همکاری کردند.
در مرحله دوم گفتیم مردم از استان های خودشان جز موارد ضروری به استان های دیگر سفر نکنند و افراد مسافری که این ایام خارج شدند از موطن شان سریع تر به وطن اصلی شان برگردند، باز هم مردم حمایت کردند و آن وقتی که گفتیم فروشگاه های پرجمعیت و پرتردد تعطیل شود، مردم قبول کردند.
آن مقطعی که دو مرتبه تشدید کردیم و گفتیم جز مغازه ها و فروشگاه های مواد غذایی، بهداشتی و دارویی، بقیه مغازه ها تا بیستم فروردین ماه بسته شود، مردم همچنان همکاری کردند.
حمایت و همکاری مردم اصل است. اگر جمهوری اسلامی ایران تا امروز در مقابله با این ویروس خطرناک کرونا موفقیت های خوبی را به دست آورده به خاطر حمایت مردم بوده بخاطر اینکه مردم برای سلامت خودشان در صحنه بودند.
اگر بگوییم ۳ امتحان بزرگ الهی برای مردم ما پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود. یک امتحان در دوران دفاع مقدس بود، لازم بود همه مردم حمایت کنند جوان های عزیز، سپاه، بسیج، ارتش، نیروی انتظامی همه بیایند در کنار هم و در کنار توطئه جهانی موفق شویم، مردم این کار را کردند.
نه یک روز و دو روز، ۸ سال تمام از استقلال، عزت و نظام خودشان حمایت کردند.
امتحان و آزمایش دوم تحریم بود. یک تحریم طولانی که سال ها بر مردم اعمال شد؛ مخصوصاً در ۱۰ الی ۱۲ سال گذشته و بخصوص تحریم های ۲ سال گذشته که شدیدترین تحریم ها برای مردم ما بود.
مردم ما حمایت کردند و در کنار نظام الحمدالله افتخارات فراوانی را برای کشور آفریدند. شاید این مورد کرونا را بگوییم امتحان سوم – از این امتحانات زیاد بوده در کشور- همه جا مردم پیروز بودند. چون این آزمایش، آزمایش قابل مقایسه با دنیا است.
به راحتی می توانیم مقایسه نماییم. این ابتلاء سختی برای مردم ما بود. روزهای سختی بر مردم ما گذشت. ایام عید بود و مردم می خواستند به سفر بروند و دید بازدید و اماکن متبرکه بروند. برای مردم سخت بود، اما در عین حال وقتی مقایسه می نماییم ملت و کشور خودمان را با کشورهای دیگر، موفقیت هایی که در این حوزه به دست آوردیم، درست است که در خط مقدم پزشکان و پرستاران و کادر درمانی، نیروهای مسلح بودند و همه آمدند ولی کل مردم حمایت کردند.
دیروز در صحبت با استاندار اردبیل از او سوال کردم از مردم درخواست کردیم مسافرت های نوروزی نروند، سال جاری چند درصد کاهش سفر داشتید؟ و وی خاطرنشان کرد تقریباً می توانم بگویم که سفر نوروزی ما صفر بوده است.
این خیلی مهم می باشد. استاندار دیگر می گوید کاهش سفر نوروزی من بالای ۸۰ درصد بوده و یک استاندار دیگر می گوید ۹۴ درصد کاهش سفر نوروزی داشتیم. مردم حمایت و کمک کردند و به صحنه آمدند، امروز آماری که معاونت درمان وزارت بهداشت و درمان در همین جلسه ارائه کرد و یک مقایسه ای بود و این نمودار از سوی سازمان بهداشت جهانی بود و نشان می داد که شرایط ایران در این نمودار در مقایسه با شرایط دیگر کشورهایی که امروز مبتلا هستند، شرایط بهتری است.
این نمودار به ما نشان داده است که مردم آمدند و کمک کردند، اگر حضور و کمک مردم نبود، صدا و سیمای بعنوان صدای ملی آنچه لازم بود برای مردم تبیین کرد و مردم هم استماع و گوش کردند، یعنی هم سمعاً بود و هم طاعتاً بود هم اجرا کردند.
بنابراین، این کار بزرگ و عظیمی بوده که در کشور ما انجام گرفت و می خواهم تشکر و سپاسگزاری کنم. آمار و ارقامی که امروز در جلسه ما وزارت بهداشت و درمان اعلام کرد، آمارهای امیدوارکننده ای هم بود هم نسبت به استان هایی که ورودی بیماران به بیمارستان های ما کمتر و خروجی از بیمارستان بیشتر شده است.
برخی از استان های ما این حالت را دارند. حتی در تهران در بیمارستان امام خمینی(ره) تهران که یکی از بیمارستان های بزرگ کشور ما است، اینجا اعلام گردید که رجوع کننده در ایام اخیر به یک پنجم رسیده است.
این خیلی مسأله مهمی است؛ یعنی مردم شرایط بهداشتی را مراعات کردند و در خانه ماندند و سفر و دید و بازدید را کنار گذاشتند البته در کنارش هم پزشکان ما تلاش زیادی کردند.
دستگاه های رسانه های ما تلاش زیادی کردند و مجموعه اینها دست به دست هم داده و امروز این افتخار را برای ما آفریده که نحوه نموداری که ترسیم می شود در این بیماری در کشورهای غربی و اروپایی با کشور ایران، متفاوت می باشد.
یعنی آن جهش یک بار ای که در این نمودار در کشورهای دیگر می بینیم در کشور ایران نمی بینیم و ملایم تر است. صدا و سیما این نمودار مقایسه ای را برای مردم باز هم تشریح و توضیح دهد. این نشانگر مردم کشور ما با فرهنگ بلندشان و پزشکان و پرستاران ما با ایثار و فداکاری و مدیریت کشور با همه توان اش به صحنه آمده است.
امروز در همین جلسه اعلام گردید که ما در سایه طرح تحول سلامت، بحمدالله شرایط مراقبت های ویژه و آی سی یو و بیمارستان ها، شرایط بسیار بهتری پیدا کرده است.
۸ هزار و ۶۰۰ تخت مراقبت ویژه در کشور داریم اگر اینها نبود، اگر طرح تحول سلامت نبود، به جای ۸ هزار و ۶۰۰، چهار و پنج هزار داشتیم، گرفتار مضیقه و مشکل می شدیم و اعتماد سلب می شد. گاهی امکان دارد ۴ هزار تخت باشد، همان ۴ هزار تخت هم پر شود. همین که می بیند دیگر تخت ندارد و چیز اضافه ای برای احتیاط ندارد، روحیه را تخریب و خراب می کند.
شرایط، شرایط خوبی بوده است. آنچه در سلامت الکترونیک، شروع سال قبل سال ۹۸ اجرا و پیاده شد، امروز آثارش را می بینیم. با این نظام سلامت الکترونیک است که این کار غربالگری صورت می گیرد با مردم در تماس هستند و به مردم اطلاع می دهند شرایط آنها را آگاه هستند، یا تعداد آمبولانسی که در این دولت ۲ برابر شده و این که امروز دست ما را باز گذاشته خدای ناکرده یک کسی اگر بدحال می شود، با آمبولانس به بیمارستان رسانده می شود، البته شرایط عید هم یک مقداری به ما کمک کرد. یعنی معمولاً در روزهای عید تخت های بیمارستانی ما یک مقدار خالی می شود، هم پزشک هایی در روزهای عید نیستند و هم بیمارها هر کاری می خواهند انجام دهند، معمولاً برای شب عید نمی گذارند و در ماه بهمن و اسفند انجام می دهند.
خود شرایط عید به ما کمک کرد، هم در کسب و کار فشار آوردیم و این قدم سخت را برداشتیم، بخاطر اینکه کسب و کارها خیلی پس از شب عید از روز اول فروردین رونق ندارد معمولاً رونق ها برای ماه اسفند و اواخر اسفند است. اینها به ما کمک کرد و در مجموع کار بسیار بزرگ و عظیمی انجام گرفت.
نکته ای امروز در جلسه گفته شد جای بسیار تقدیر دارد. گفتند همه اساتید قدیمی و بزرگ دانشگاه – البته اشاره کردند به دانشگاه تهران و همه دانشگاه ها در سرتاسر کشور هم همین طور است – خودشان آمدند، به بیمارستان رفتند کنار پزشکان و پرستاران به جهت اینکه روحیه بدهند و در کنارشان قرار بگیرند. این خیلی پرارزش است. این نشان داده است همان آثاری که مردم ما در سایه فرهنگ بلند اسلام، ایران و انقلاب اسلامی، الحمدالله به این درجه رشد رسیدند و همه در کنار هم هستند و فعالیت می نمایند.
نکته جالبی در جلسه امروز عنوان شد که این بیماری هنوز یک درمان و داروی درمان کننده ندارد و حتی گفته شد آنچه گفته می شود بعضی از داروها درمان این بیماری است، درست نیست.
اینجا اعلام گردید این تبلیغات هم تبلیغات درستی نیست و گفتند اساس دارو و درمان این ویروس مراقبت است. این مراقبت در منزل، بیمارستان و این مراقبت خوب است که در بیمارستان ها انجام می گیرد و آمار نشان داده است فوتی های ما کاهش پیدا کرده و این همان مراقبت ارزشمند ای است که در سرتاسر کشور انجام می شود.
چند نکته است که باید خدمت مردم عزیز عرض کنم نخستین آن درمورد فردا است. فردا معروف به ” ۱۳ به در” و روز طبیعت است. مردم ما عادت داشتند و سنت شان بوده که از خانه خارج می شدند و می رفتند در صحرا، بیابان، پارک ها و جنگل هایی که در اطراف شهرها است و تا پس از ظهر اینجاها بودند. سال جاری شرایط خاصی داریم، مردم در این مدت کمک و حمایت کردند و پشتوانه بخش سلامت کشور ما بودند.
درخواست ما از مردم این است که فردا هم لطف کنند، مراعات کنند، البته بوستان ها و پارک ها بسته است اما در عین حال مردم توجه نمایند در خانه بمانند و این سنت را بگذارند برای یک موقع و روز دیگری که از این بحران و مسأله عبور می نماییم و این هم مورد توجه مردم باشد که برای ما بسیار مهم می باشد.
چند نکته در جلسه مصوب شد که بسیار مهم می باشد، نخستین آن اینکه اگر کسی فهمید تست کرونا او مثبت است و حتمی شد به این ویروس مبتلا شده، حتما اجبار است که خودش را قرنطینه کند. اگر حالش بد است به صورت طبیعی به بیمارستان می رود و اگر حالش خوب است باز هم خودش را قرنطینه کند. یعنی نه اینکه بگوید حالم خوب است و مشکلی ندارم و بیرون می آیم. بله خود شما مشکلی نداری، امکان دارد ۸۰ درصد مردم اینگونه باشند، پیش بیاید برایشان به این بیماری مبتلا شوند و علامتی هم نداشته باشند، اما در عین حال می تواند ناقل باشد و به دیگری سرایت کند ازاین رو توجه نمایند خودشان را در قرنطینه نگه دارند، اگر در خانه خودشان می توانند و امکانات لازم را دارند، یک اتاق می توانند اختصاص دهند، در خانه، در خانه خودشان بمانند، اگر ندارند و اگر حالشان بد است حتما در بیمارستان و اگر حالشان خوب است در نقاهتگاهی که در شهر است بروند و خودشان را معرفی کنند و آنجا استراحت کنند برای مدت ۱۰ الی ۱۵ روز بعنوان قرنطینه و اگر کسی این کار را نکند یعنی پس از اینکه به او اعلام کنند که تست تو مثبت است و دارای این بیماری هستی و او مراعات نکند و در یک جمع برود این بعنوان کسی که مرتکب خلاف شده و مقررات کشور را نقض کرده و به دیگران ضرر زده، مشمول قانون می شود و مجازات می شود و با او برخورد می شود، اگر دولت فهمید، دستگاه های اجرایی، نیروی انتظامی و ضابطین ما فهمیدند این فرد تخلف کرده، با او برخورد می شود و این در قوه قضائیه هم می تواند مورد محاکمه قرار بگیرد. این را حتما همه باید مراعات کنند.
تسهیلاتی هم اگر مردم می خواهند و اگر خانه شان آمادگی ندارد برای این قرنطینه نقاهتگاه ها است در خدمت شان هستیم که مردم به آنجا بروند.
مسأله دوم اینکه امروز مصوب کردیم که همه آنجایی که تست را می گیرند یا بیمارستان ها که از نظر بالینی متوجه می شوند که طرف شرایط مبتلا شدن دارد و به این ویروس مبتلا شده است، باید به یکی از اعضای نزدیک خانواده اش اطلاع دهند.
یعنی یک فرد است که باید به خانمش اطلاع دهند و خانم است که باید به شوهر و پدرش اطلاع دهند، به یک فرد نزدیک خانواده اطلاع دهند به جهت اینکه خانواده آگاه باشد، این فرد عضو خانواده چگونه است و دیگران را مبتلا نکند، دوم اینکه به محل کارش اطلاع دهند اگر طرف کارمند و کارگری است و جایی مشغول فعالیت است به رئیس آن بخش و به آن وزارتخانه اطلاع دهند. البته بگوییم محرمانه است یا نیست، محرمانه جزو مواردی است و بیماری چیزی است که نباید اعلام گردد به دیگران ولی این مورد خاص چون موردی است که دیگران را مبتلا می کند این را هم مصوب کردیم که اطلاع دهند و این کار انجام بگیرد.
مورد دیگری که مردم ما باید بدانند و بسیار مهم می باشد برای پس از ۲۰ فروردین چه پروتکلی باید اجرا شود. امروز تصویب کردیم یعنی قبلاً مصوب کردیم که این محدودیت های سختگیرانه تا ۱۵ باشد و امروز همه به این نتیجه رسیدیم این را تأیید نماییم تا ۲۰ فروردین ادامه دهیم با اینکه هنوز آمار و ارقام و تحلیل دست ما نرسیده و بنا شد این آمار و ارقام و تحلیل وزارت بهداشت تا ۱۴ فروردین به ما دهد. اما در عین حال تا ۲۰ فروردین تمدید کردیم اما اینکه پس از ۲۰ فروردین چگونه باشد هر کار و بخشی، بنا شد وزارت بهداشت و درمان و هم وزارت کشور ظرف امروز و فردا آماده کنند و هر زمانی آماده شد جلسه را بگذاریم.
به هر ترتیب بامداد یکشنبه جلسه داریم ولی اگر زودتر هم آماده شد می توانیم اطلاع دهیم و جلسه را زودتر بگذاریم چون مهم می باشد هم برای صدا و سیما و هم برای مردم مهم می باشد، هم برای آموزش و پرورش، آموزش عالی، والدین و جوان های عزیز مهم می باشد که چه جوری و کی سرکار بروند، ان شاء الله بتوانیم اوایل هفته آینده شنبه و یکشنبه مشخص و اعلام نماییم و بر اساس آن ادامه پیدا کند و اجرا شود.
نکته آخر اینکه بحثی عنوان شد در جلسه که مردم خوب است آگاه باشند. بنا شد روی این مورد هم کار شود و وزارت کشور خبر دهد و با استان ها تماس بگیرند و آن اینکه امروز شرایط استان های ما یکسان نیست برخی از استان ها شرایط شان نسبتاً خوب است، بعضی ها خوب و بعضی ها مشکل دارند. این ۳۱ استان عین هم نیستند.
۲۳ استان وضع شان نسبتاً خوب است و شرایطی دارند که شرایط قابل قبولی است. یک عده ای مبتلا، درمان و بستری می شوند اما عدد پایینی است. آیا ۲ تصمیم بگیریم. یعنی تصمیم بگیریم برای استان هایی که شرایط اش بهتر است آنها زودتر فعالیتهای اقتصادی و آموزشی شان را زودتر شروع کنند ۲، ۳ استانی که شرایط شان یک مقدار متفاوت می باشد آنها با تأخیر چند روزه انجام بگیرد یا نه یک کاسه تصمیم بگیریم و یک جا اعلام گردد، این هم بنا شد که ان شاء الله امروز و فردا مورد بررسی قرار بگیرد و ما نسبت به آن تصمیم گیری نماییم.
باز هم از مردم تشکر و سپاسگزاری کرده و سفارش می کنم به همه پروتکل های بهداشتی توجه نمایند. این سختی ها گرچه مشکلاتی را برای بعضی ها در زندگی درست کرده اما سختگیری هایی بوده که برای جامعه و سلامت لازم بوده و ان شاء الله با پلیس و نیروی انتظامی و بسیج و همه نیروهایی که در دروازه های خروجی شهرها هستند، همکاری شود تا ان شاء الله از این مرحله با کمک همدیگر و با عنایت خداوند بزرگ عبور نماییم.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.