مطالعه جدید نشان می دهد؛ تاثیر شیر سینه در پیش گیری از بیماری سپسیس در نوزادان زودرس

یسکافه: پژوهشگران در مطالعه بر روی موش ها دریافتند وجود مولکولی در شیر سینه مادر از ابتلای نوزاد زودرس به بیماری سپسیس کمک می نماید.

به گزارش یسکافه به نقل از مهر، پژوهشگران دانشگاه واشنگتن و کلینیک مایو آمریکا دریافتند مولکول موجود در شیر سینه موسوم به فاکتور رشد اپیدرمال سبب فعال شدن گیرنده های در سلول های روده نوزاد شده و از ورود باکتری های خطرناک روده به جریان خون، نظیر میکروب های عامل بیماری سپسیس (گندخونی)، ممانعت می کند.
در این مطالعه، پژوهشگران به موش های تازه متولدشده محلولی حاوی باکتری Escherichia coli جداشده از خون بیمار مبتلا به سپسیس دادند. سپس موش ها یا توسط مادر خودشان یا مادر یک بچه موش دیگر که اخیرا متولد شده بود و در نتیجه شیر سینه مادر حاوی مقادیر کمتر فاکتور رشد اپیدرمال بود شیر داده شدند.
«کاترین نوپ»، سرپرست تیم تحقیق، در این زمینه می گوید: «این امکان وجود دارد که بتوان فاکتور رشد اپیدرمال را به شیر مادر شیرده یا فرمولی که دارای مقادیر کمتر این ماده مهم می باشد، افزود.»
وی در ادامه می افزاید: «از آنجائیکه شیر مادری که مدت ها از شیردهی اش می گذرد خیلی برای نوزاد زودرس سودمند نیست، ما معتقدیم امکان افزایش غلظت فاکتور رشد اپیدرمال در شیری که فاقد مقادیر کافی این فاکتور است، وجود دارد.»
برخلاف آنتی بیوتیک ها که تمایل به کشتن هر نوع باکتری ای دارند، شیر سینه حاوی مقادیر بالا فاکتور رشد اپیدرمال است که سبب کشتن باکتری های سودمند یا مضر در روده نمی گردد، اما این نوع باکتری ها را از جریان خون دور نگه می دارد.
به گفته پژوهشگران، این شیوه می تواند راهی برای درمان عفونت باشد.
بیماری سپسیس یا گندخونی، نوعی التهاب است که سراسر بدن را فرامی گیرد و به سبب عفونت ایجاد می شود. بیماری سپسیس حداقل ۷۲ ساعت پس از تولد نوزاد و حداکثر ۶۰ روز پس از تولد در نوزاد بروز می کند و عامل ۲۶ درصد تمام مرگ های نوزادان زودرس است.

منبع:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.