به مناسبت روز جهانی دندانپزشکی مطرح شد پیش گیری از بیماری های قلبی و دیابت با رعایت بهداشت دهان از کودکی

به گزارش یسکافه عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ارتقای سطح درمان تمامی موارد مربوط به دهان و دندان را مهر تاییدی بر پیشرفت های قابل توجه این حوزه در کشور دانست و اظهار داشت: پیشرفت های خیره کننده دندانپزشکی در کشور غیرقابل انکار است و هیچ درمانی در دنیا وجود ندارد که تکنولوژی و دانش اساتید و متخصصان داخل کشور از آن بی بهره یا حتی یک گام عقب تر باشد.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، دکتر آرش خجسته همزمان با روز دندانپزشک با اعلان اینکه دهان و دندان بعنوان یکی از مهمترین ارگانهای ورودی بدن از اهمیت بالایی برخوردار است، اضافه کرد: زبان، دندان ها و مخاط داخل گونه اهمیت بالایی در سلامت بدن ایفا می کنند.
وی با اشاره به این که دهان و دندان می تواند بعنوان یک سد دفاعی اولیه خیلی از پاتوژن هایی که وارد بدن می شود را دفع کند، اشاره کرد: دهان و دندان نقش ایمنی ذاتی در بدن دارند.
پیشگیری از بیماری با رعایت بهداشت دهان و دندان
دکتر خجسته با تاکید بر اهمیت رعایت بهداشت، اشاره کرد: رعایت بهداشت دهان و دندان و داشتن دندان هایی سالم می تواند از بروز خیلی از بیماریها پیشگیری کند.
بگفته دانشیار گروه جراحی فک و صورت دانشگاه رعایت بهداشت در سنین کودکی و جوانی می تواند افراد را در مقابل بیماری های قلبی، قندی و دیابت نیز محافظت کند.
وی لزوم بیش از پیش مراقبت دهان و دندان را مورد تاکید قرار داد وگفت: متاسفانه عدم اطلاعات درست از چگونگی مراقبت از دندان ها سبب شده که مردم کشور ما با مشکلات و بیماری های دهان، دندان، لثه و استخوان های داخل دهانی روبرو باشند و این مهم علاوه بر به خطر انداختن سلامت مردم، سیستم بهداشت و درمان را نیز با مشکلات بسیار زیادی مواجه کرده است.
این عضو هیئت علمی دانشگاه پیشگیری را مقدم بر درمان دانست و توضیح داد: رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند از خیلی از مشکلات دهانی جلوگیری کرده و نیاز افراد را به درمان های پیچیده مرتفع کند.
دکتر خجسته اظهار داشت: زمانی که ما یک دندان را از دست می دهیم به تدریج استخوان اطراف فک و دندان ها نیز از بین می روند و طبیعتا این مساله موجب می شود که نه فقط غدد جویدنی آزار ببیند بلکه به سبب کاهش ارتفاع استخوان در دراز مدت فرد نتواند حتی یک پروتز مناسب نیز دریافت کند و در نهایت در ظاهر افراد تاثیر گذار خواهد بود.
وی تصریح کرد: عدم رعایت نکات ساده بهداشت دهان و دندان می تواند منجر به اعمال پیچیده مثل پیوندهای استخوانی، ایمپلنت های دندانی و درمان های سخت شود.
دانشیارگروه جراحی فک و صورت دانشگاه، استفاده درست و مستمر از مسواک و نخ دندان را را ه حل موثری برای کاهش مداخلات پزشکی در حوزه دهان و دندان ذکر کرد و توجه به سفارش های بهداشتی را از طرف مردم خواهان شد.
وی مهمترین راهبردهای کاهش بیماری دهان و دندان از طرف کشورهای پیشرفته و موفق در این عرصه را ارتقا سطح بهداشت ذکر کرد و اظهار داشت: سلامت دندان ها در گرو پیشگیری و رعایت بهداشت است. جوامع پیشرفته هیچ گاه درمان را اولویت قرار نمی دهند.
وی ابراز امیدواری کرد که نامگذاری یک روز در تقویم بعنوان روز دندانپزشک میزان حساسیت مردم بر لزوم رعایت بهداشت و دندان و توجه مسئولان به سیاست گذارای در امتداد ارتقا فرهنگ سازی این حوزه را بیشتر کند.
دانش دندانپزشکی کشور پا به پای دنیا پیشرفت کرده است
دانشیارگروه جراحی فک و صورت دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود با اعلان اینکه در چندین دهه گذشته با گسترش علوم دندانی این حوزه پیشرفت های قابل توجهی داشته است، با اشاره به این که کشور ما نیز در حوزه دندانپزشکی شاهد پیشرفت های شگرفی بوده، اظهار نمود: بدون تردید در حوزه دندانپزشکی و علوم دندانی، دانش اساتید و مراکز تحقیقاتی کشور ما پا به پای دنیا پیشرفت کرده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه با اشاره به پتانسیل های بالقوه کشور در حوزه دهان و دندان، اظهار داشت: ایران می تواند بعنوان یکی از مهمترین قطب های علوم دندانی در منطقه باشد.
روزآمدی تکنولوژی با دندانپزشکی عجین است
وی با بیان این که رشته دندانپزشکی با تکنولوژی های نوین عجین شده است، اضافه کرد: تکنولوژی تاثیر مستقیم بر ارتقا، پیشرفت روزآمد و مداوم این رشته دارد.
دکتر خجسته با بیان این که با اعمال تحریم های ظالمانه قسمتی از مواد اولیه و تجهیزات دندانپزشکی یا در دسترس نیست و یا در بیشتر موارد با قیمت های بسیار بالایی عرضه می شود اظهار داشت: این مهم درمان های دندانپزشکی را با مشکلاتی روبرو کرده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه تلاش پژوهشگران شرکت های دانش بنیان برای افزایش تولیدات مواد و تجهیزات دندانپزشکی با بالاترین کیفیت را مورد تاکید قرار داد و اضافه کرد: چنانچه تحریم ها ادامه یابد و پژوهشگران داخلی نتوانند مواد ادلیه دندانی را با کیفیت بالا و یا مشابه نمونه های خارجی تولید کنند، حوزه دندانپزشکی با مشکلات پیچیده ای روبرو خواهد شد. با بالارفتن قیمت ارز و پایدار بودن تحریم ها یکی از رشته هایی که در آینده گرفتار دغدغه و مشکل خواهد شد رشته دندانپزشکی است.
دانشیارگروه جراحی فک و صورت دانشگاه ابراز امیدواری کرد که با تدابیر مناسب مشکلات و دغدغه جامعه دندانپزشکی کشور کم شود.
وی با اشاره به دغدغه های متخصصان و اساتید دندانپزشکی در امتداد ارتقا آموزش، اشاره کرد: دانشگاههای علوم پزشکی و دانشکده های دندانپزشکی باید مرجع اصلی تصمیم گیری در حوزه علمی و آموزش باشند و اگر چنانچه نقش دانشکده های دندانپزشکی در راهبردها و سیاست گذاری ها کم رنگ شود عمق مسائل علمی کاهش خواهد یافت.
دکتر خجسته در ادامه با بیان این که ممکنست برخی منابع و اطلاعات فضای مجازی فاقد صحت و ارزش علمی باشند اشاره کرد: مردم باید اطلاعات خودرا از منابع رسمی وزارت بهداشت، دانشگاه های علوم پزشکی و یا دانشکده های دندانپزشکی دریافت نمایند.
قرنطینه فرصت مناسب ارتقا دانش
عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به شرایط این روزهای شیوع ویروس کرونا و قرنطینه، لزوم ارتقا آموزش علوم دندانپزشکی را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: قرنطینه فرصت بسیار مناسبی برای دانشجویان به وجود آورده تا بتوانند به صورت مجازی از تکنولوژی های آموزشی روز دنیا بهره ببرند.
وی با بیان این مطلب که استمرار آموزش یکی از اصول اصلی تخصص و مهارت است اشاره کرد: دانشجویان دندانپزشکی باید با بهره گیری از فضای مجازی و بهره مندی از این مدل آموزشی داشته های خودرا تقویت نمایند.
ارائه راهکارهای موثر برای ارتقا سلامت دهان و دندان مردم بوسیله آموزش و یا فرهنگ سازی از دیگر مواردی بود که دکتر خجسته لزوم توجه به آنرا از طرف متولیان و اساتید حوزه دهان و دندان خواهان شد و اظهار داشت: با نگرش درست و دقیق در حوزه های مختلف درمان، بهداشت، آموزش و تحقیق می توانیم این رشته را همیشه روزآمد نماییم و در ادامه دانشجویان کارآمد و با دانش کافی برای ارائه خدمات بهتر به مردم تربیت نماییم.

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.