مهر خبر می دهد نظر مشورتی فرهنگستان علوم پزشکی درباره روزه داری در روزهای کرونا

یسکافه: فرهنگستان پزشکی باتوجه به شیوع ویروس کرونا و فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، طی نامه مشورتی به دفتر مراجع تقلید، شرایط روزه داری در این ایام را تشریح نمود.
به گزارش یسکافه به نقل از مهر، فرهنگستان علوم پزشکی باتوجه به شیوع ویروس کرونا و فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، طی نامه ای خطاب به دفاتر آیات عظام و برخی مسئولین مربوطه نظریه پزشکی روزه داری در شرایط بحران کرونا را تشریح نمود. متن این نامه به شرح زیر است: «سلام علیکم با احترام، موضوع روزه داری در بحران ویروس کرونا در جلسه ای با حضور اساتید متدین دانشگاه ها از تخصص ها و فوق تخصص های مختلف و با مشارکت حجت الاسلام فلاح زاده رئیس مؤسسه موضوع شناسی فقهی در محل فرهنگستان علوم پزشکی مورد بحث قرار گرفت و جمع بندی نظرات بعد از مشورت با وزیر محترم بهداشت و بعضی از مسئولین محترم ستاد مبارزه با کرونا و تأیید آنان به پیوست جهت استحضار و هر گونه اقدام مقتضی تقدیم می شود.
روزه داری ماه مبارک رمضان یکی از ارکان پنجگانه اسلام است که با قصد قربت و بندگی آفریدگار برای تکامل انسان فریضه واجب برای تمام مسلمانان است. امسال علاوه بر بیماران و مسافرینی که از روزه داری معذورند، باتوجه به بحران ویروس کرونا موضوعات خاصی در مورد سلامت انسان در روزه داری ماه مبارک رمضان مطرح می شوند که پرداختن به آنها برای امت اسلامی کشور عزیزمان ضروری می باشد.
لازم به ذکر است تبعیت محض از سفارش های ستاد مبارزه با بیماری کرونا لازم و ضروری می باشد. پزشکان متفق القول هستند که نخوردن غذا بطور متناوب مانند روزه داری اسلامی نه فقط عارضه ای در افراد سالم ایجاد نمی کند بلکه سبب تقویت ایمنی بدن، کاهش پاسخ های التهابی زیان بار و بهبود واکنش بدن در موارد استرس می شود پس کلیه افراد سالم کمتر از ۶۵ سال با رعایت موارد زیر می توانند روزه بگیرند:
۱- رعایت کلیه سفارش های بهداشتی بمنظور پیش گیری از ابتلاء به ویروس کرونا مانند رعایت فاصله های اجتماعی، شستشوی مکرر دست ها، پرهیز از نزدیک شدن به بیماران کرونایی
۲- نوشیدن ۸ الی ۱۰ لیوان آب در فاصله افطار تا سحر
۳- استفاده از نیولایزر و یا جوشاندن آب در ظروف در باز بمنظور مرطوب نگهداشتن نسبی محیط منزل
۴- کاهش مصرف چای و قهوه و مواد شیرین و افزایش مصرف سبزیجات و میوه جات در فاصله افطار تا سحر
۵-پ پرهیز از محیط های گرم و خشک
در افراد سالمند (۶۵ سال و بیشتر) عوامل مساعدکننده ابتلاء به بیماری کرونا خصوصاً دیابت قندی، افزایش فشار خون، چاقی مفرط، بیماری های قلبی و عروقی، سرطان و بیماری های مزمن ریوی شایع می باشند و درصد قابل توجهی از سالمندان به سبب کمی مراقبت های سلامت، از وجود این بیماری ها در خود ناآگاه اند. از جانب دیگر برمبنای شناخت کنونی ما از ویروس کرونا بنظر می رسد که افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای نظیر فشار خون بالا، بیماری های قلبی، سرطان و یا دیابت بیش از دیگران در معرض ابتلای شدید به این ویروس هستند. نظر به اینکه در افراد مسن ابتلاء به این ویروس ممکنست موجب نوع شدید بیماری شود پس با احتمال ضرر برای آنها، سفارش می شود در صورتیکه دسترسی به پزشک ندارند علاوه بر رعایت سفارش های بهداشتی بمنظور پیش گیری از ابتلاء به ویروس کرونا آنهایی که مطمئن نیستند روزه برای آنها ضرر ندارد احتیاطا از انجام این فریضه الهی پرهیز نموده و آنرا بعد از اطمینان از اتمام همه گیری این بیماری قضا نمایند، مگر اینکه با نظر پزشک متخصص اطمینان از بی ضرر بودن روزه برای آنها حاصل شود.
افراد گرفتار لاغری بسیار شدید و چاقی مفرط نیز در فاصله گذاری ها و رعایت سفارش های بهداشتی احتیاط بیشتری نمایند. بیماری دیابت عامل مساعدکننده عمده برای ابتلاء به ویروس کرونا است و پس سفارش می شود فقط آن گروه بیماران دیابتی مبادرت به روزه داری نمایند که سن کمتر از ۶۵ سال داشته و تحت درمان و مراقبت نزدیک پزشک باشند (با رژیم غذایی با متفورمین، آکاربوز، گلوتازون و گروه گلیپتین ها (DDP-۴) بوده قند خون ناشتای کمتر از ۱۴۰ میلی گرم در سی لیتر و یا هموگلوبولین A۱c کمتر از ۷ دارند) آموزش پذیر و متعهد به پایش قند خون هستند و اصول حفاظتی و پیشگیری سفارش شده ستاد بحران کرونای کشوری را به دقت رعایت می نمایند.
بیماران گرفتار فشار خون در صورتی روزه بگیرند که فشار خون آنها در کنترل مطلوب یعنی فشار بالا (سیستولیک) کمتر از ۱۴۰ میلیمتر جیوه و فشار پایین (دیاستولیک) کمتر از ۸۰ میلیمتر جیوه باشد.
بیمارانی که پیوند اعضا شده اند نباید روزه بگیرند روزه گرفتن برای بیماران پیوند قرنیه بلامانع است.
در بیمارانی که مبتلا به سایر بیماری ها هستند و قبلاً روزه داری برای آنها منعی نداشته است روزه د رأی در شرایط بحران ویروس کرونا متفاوت از سال های دیگر نیست و در موارد خاص با نظر پزشک متخصص اقدام نمایند.
در مورد بیمارانی که مبتلا به ویروس کرونا شده و بهبود یافته اند سفارش می شود حداقل تا ۶ هفته مبادرت به روزه داری نکنند.
سید علیرضا مرندی
رئیس فرهنگستان علوم پزشکی»

منبع:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.