مشکلات تنفسی در بهبود یافتگان کووید- ۱۹ ماندگار است؟

به گزارش یسکافه یک متخصص داخلی و فوق تخصص ریه اظهار داشت: بسیاری نگرانند که پس از بهبودی از بیماری کووید- ۱۹، ریه آنها کوچک و یا حجم آن کم شود این در حالیست که در خیلی از موارد بهبود یافتگان مشکلی از نظر تنفسی به صورت ماندگار پیدا نمی کنند.

به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، دکتر سیروس شعبانی درباره نگرانی از تاثیرات کروناویروس روی ریه پس از بهبودی مبتلایان به کووید-۱۹ اظهار داشت: زمانی که یک نفر بهبود پیدا می کند تاثیر زیادی از ویروس کووید- ۱۹ روی ریه او باقی نمی ماند. ویروس کووید- ۱۹ به صورت ماندگار روی ریه تاثیری ندارد. باید توجه کرد که در بیش از ۹۰ درصد موارد، زمانی که فردی به کووید- ۱۹ مبتلا می شود و درگیری ریوی هم پیدا می کند، پس از بهبودی اثری از کرونا روی ریه این فرد باقی نمی ماند.

وی با اعلان اینکه کرونا ویروسی است که ما شناخت زیادی نسبت به آن نداریم، اظهارکرد: هنوز خیلی از قسمت های بیماری زایی این ویروس را نمی شناسیم و بنا بر این نمی توان به صورت ۱۰۰ درصدی به مردم اطمینان داد که نگرانی درباب آن نداشته باشند اما می توان گفت کسانی که به کووید- ۱۹ مبتلا شدند و بعد بهبود پیدا کردند، نباید از اینکه بیماری پس از بهبود هم روی ریه آنها تاثیر دارد، نگرانی داشته باشند.

شعبانی با تاکید بر این مساله که عملکرد ریه در سی تی اسکن قابل مشاهده می باشد، اظهار داشت: به صورت حاد، زمانی که فردی درگیری ریوی پیدا می کند، در سی تی اسکن به خوبی عملکرد ریه وی و میزان درگیری ریه درباب مبتلاشدن به کووید- ۱۹ مشخص می شود.

بنابر اعلام روابط عمومی سامانه ۴۰۳۰ وزارت بهداشت، این متخصص داخلی و فوق تخصص ریه درباره نحوه حمله کرونا ویروس به سلول های ریه، اظهار نمود: میزان بیماری زایی این ویروس در همه جهات مشخص نشده است اما بطور کلی روی سلول های ریه نوعی گیرنده داریم که این ویروس به این گیرنده ها (ACE۲) متصل می شود و روی سلول هایی که به آنها لنفوسیت متصل و وارد سلول شده، ایجاد التهاب و بیماری می کند.

منبع:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.