محافظ نامرئی هواپیما برای دوری از کروناویروس بعلاوه تصاویر

یسکافه: یک شرکت هواپیمایی یک طرح مفهومی قابل توجه برای جلوگیری از انتقال کروناویروس در فضای هواپیما عرضه کرده است که چون با بهره گیری از تهویه هوا این کار را انجام می دهد، آنرا محافظ نامرئی می نامند.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، از آنجا که جهان به آرامی در تلاش است تا به ظاهر عادی خود بعد از ظهور بیماری همه گیر کووید-۱۹ برگردد، یک چالش بزرگ، ایمن سازی سفرهای هوایی است. تابحال چندین گزینه مانند قرار دادن مسافران در کابین های جداگانه یا جداسازی مسافران از یکدیگر به وسیله پلاستیک یا شیشه مطرح گردیده است. اما حالا یک شرکت هواپیمایی پیشرو مستقر در سیاتل آمریکا موسوم به “Teague” می گوید پاسخ همه چیز، تهویه است. این شرکت چاره خودرا برای ایمن سازی سفرهای هوایی به وسیله استفاده از نوعی تهویه خاص پیشنهاد داده است.
طرح مفهومی این شرکت “Teague AirShield” نام دارد و این شرکت معتقد می باشد که این چاره ای برای بازگشت و از سرگیری کار در صنعت حمل و نقل هوایی در طول شیوع کروناویروس جدید است.
طراحی “AirShield” به معنای “محافظ هوا” به شکلی است که سرفه و عطسه های هر فرد را فقط به صندلی وی محصور می کند و نمی گذارد قطرات حاصل از سرفه و عطسه فرد به اطراف منتقل شود. سپس هوا بطور مستقیم در این سیستم جدید تصفیه هوای هواپیما جمع آوری و فیلتر می شود.

کوشش برای دستیابی به یک چاره سریع، کارآمد و دارای نصب آسان، مهم ترین چالش سازندگان بود. بنا بر این است که می توان “AirShield” را چاپ سه بعدی کرد و به آسانی روی واحد تهویه مطبوع موجود در هواپیماها نصب کرد.
در طرح پیشنهادی این سیستم آمده است: در نتیجه، هنگامی که مسافر نفس می کشد، سرفه یا عطسه می کند، قطرات بخار آب در فضای اطراف آن مسافر موجود است. پس بلافاصله پیش از اینکه برای ورود به فضای شخصی دیگر مسافران فرصتی پیدا کند، توسط سیستم تهویه به سمت فیلتر و واحد تصفیه HEPA هدایت می شود.

امید است که این محافظ نامرئی بعنوان یک سپر هوایی یا سدی بین هر مسافر کار کند و راحتی خیال را برای مسافران هواپیما به ارمغان بیاورد.
طبق گفته شرکت سازنده، سیستم “AirShield” با بهره گیری از جریان هوای موجود در اطراف مسافر، هوای تازه و تصفیه شده را به تیغه های پخش هوای مهندسی شده منتقل می کند که قادر به کنترل بسیار زیاد پخش قطرات هستند و ارائه خدمات به مسافران و خدمه و بهبود حفاظت و آرامش آنها را به عهده دارند.

بدین سبب بنظر می رسد که رعایت فاصله فیزیکی تنها روش برای سفرهای هوایی ایمن نیست و امیدواریم این سیستم مورد تایید قرار بگیرد تا صنعت هوانوردی باردیگر روی پاهای خود بایستد.

منبع:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.