علایم کرونا به مشکلات گوارشی، عصبی و مغزی تغییر کرده است

به گزارش یسکافه البرز رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز اظهار داشت: در موج اول بیشتر افراد بالای ۶۰ سال درگیر می شدند و علایم آن بیشتر تب، بی حالی، ضعف و مشکلات تنفسی بود ولی در موج دوم تعداد مبتلایان جوان و نوجوان با سرعت درحال افزایش است و علائم نیز به مشکلات گوارشی، عصبی و مغزی تغییر کرده است.

حسین کریم روز یکشنبه ۲۲ تیرماه در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه موج دوم کرونا که جامعه را درگیر کرده سنگین تر و متفاوت تر از موج اول است، اظهار نمود: در موج اول شیوع این ویروس که از اوایل اسفندماه شروع شد توانستیم در بازه دو ماهه تا حدی زیادی کرونا را مهار نماییم.

به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، وی افزود: متاسفانه طی سه هفته اخیر با از سرگیری مجدد فعالیت ها و بازگشایی واحدهای صنفی و نرمال سازی امور و کاهش حساسیت مردم شاهد تغییر شرایط قبلی و افزایش ناگهانی تعداد بیماران کرونایی بستری شده در بیمارستان های استان هستیم.

وی اضافه کرد: متاسفانه هم اکنون خیلی از مردم هشدارها مبتنی بر عادی نبودن شرایط را جدی نمی گیرند که همین سرعت در شیوع این بیماری را افزایش داده است.

وی توضیح داد: با آغاز موج دوم کرونا وضعیت خیلی از استانها همچون خوزستان که در موج اول سفید بود به سرعت قرمز و خطرناک شد.

این مسئول افزود: استان البرز هم اکنون در شرایط هشدار قرار دارد و اگر مردم رعایت نکنند در چشم به هم زدنی به مرحله قرمز می رسیم.

وی با اشاره به برخی تفاوت های موج اول با دوم کرونا توضیح داد: در موج اول بیشتر افراد بالای ۶۰ سال درگیر می شدند و علایم آن بیشتر تب، بی حالی، ضعف و مشکلات تنفسی بود ولی در موج دوم تعداد مبتلایان جوان و نوجوان با سرعت درحال افزایش است و علائم نیز به مشکلات گوارشی، عصبی و مغزی تغییر کرده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز اظهار داشت: طی چند روز گذشته یک نوجوان ۱۳ ساله بر اثر مبتلاشدن به این ویروس جان خودرا از دست داده که این به آن معناست که فرضیه های قبلی نسبت به اینکه این ویروس کودکان و نوجوانان را درگیر نمی کند درست نبوده است.

کریم افزود: با کنترل موج اول کرونا به روزهایی رسیده بودیم که تعداد بیماران بستری شده به کمتر از ۷۰ نفر رسیده بوده ولی طی سه هفته اخیر ۵۳۰ تخت بیمارستانی استان با بیماران کرونایی اشغال شده است و این نشان دهنده سرعت بالای شیوع و مبتلاشدن به این بیماری است.

وی اضافه کرد: در مجموع هزار تخت بیمارستانی برای بیماران کرونایی در استان تدارک دیده شده که بیش از نیمی از آنها پر شده و بدیهی است اگر رعایت نکنیم به زودی همه هزار تخت پر می شود و آن زمان است که به وضعیت بحرانی می رسیم.

وی افزود: با سرعتی که شیوع ویروس کرونا پیدا کرده واقعا مشخص نیست تخت های خالی باقی مانده در چه بازه زمانی پر شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز اظهار داشت: هم اکنون بیشتر تخت های بیمارستان های امام علی(ع)، کوثر و امام حسین(ع) به بیماران کرونایی اختصاص داده شده تا بتوانیم به سرعت به بیماران خدمات مطلوبی ارائه دهیم.

این مسئول توضیح داد: علاوه بر این، دستور ایجاد بیمارستان صحرایی و تجهیز نقاهتگاه های البرز هم صادر شده تا در صورت سرریز بیماران کرونایی بتوانیم در این فضاها به آنها خدمات ارائه دهیم.

منبع:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.