چگونه در گرمای شدید ایمن بمانیم؟

یسکافه: داده ها نشان می دهند که میانگین دمای زمین سال به سال در حال افزایش بوده است. در واقع کره زمین گرفتار پدیده گرمایش جهانی شده است. پدیده گرمایش جهانی علاوه بر داغ تر شدن هوا و افزایش احتمال مواجهه با گرمای شدید منجر به افزایش رخداد بلایای طبیعی و پدیده های طبیعی غیر قابل کنترلی چون سیل ها، گردبادها و طوفان ها، انفجارات گازها، باران های غیر قابل پیش بینی، رانش زمین، خشکسالی ها و… می شود.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، بالا رفتن درجه حرارت هوا و گرمای بیش از اندازه سبب مختل شدن تبادلات حرارتی بدن با محیط اطراف می شود.
گرمای شدید بدن انسان را در وضعیت نامناسبی قرارداده و حتی ممکنست سبب مرگ شود. در گرمای شدید و رطوبت بالا، روند تبخیر در بدن اشکال می شود. در چنین وضعی بدن انسان برای حفظ دمای طبیعی تحت فشار قرار گرفته و مبتلا به اختلال در عملکرد می شود. طی گرمای شدید، دهیدراسیون( کم آبی) یا بیش از اندازه گرم شدن بدن بسیار راحت صورت می گیرد. چنانچه چنین اتفاقی بیافتد، شما ممکنست گرفتگی عضلانی ناشی از گرما، خستگی و ضعف مفرط ناشی از گرما، گرمازدگی یا حمله گرمایی را تجربه کنید.
گرمازدگی یک فوریت پزشکی است و اگر سریعاً درمان نشود، می تواند سبب لطمه دیدن دائم اندام های داخلی اصلی، یا حتی مرگ شود.
بنابر اعلام دفتر خطر بلایا و حوادث وزارت بهداشت؛ گرمای شدید همین طور می تواند مشکلات پزشکی موجود را بدتر کند. سالمندان، خردسالان و افردای که بیمار هستند یا اضافه وزن دارند چنانچه در معرض گرمای شدید قرار گیرند زودتر از پای در می آیند.

پیشگیری از آثار نامطلوب گرمای شدید
– طبق نقشه خطر خانوار در مقابل بلایا نقاط خطر مربوط به پدیده گرمای شدید در منزل خودرا مشخص کنید (نقاطی که منجر به ورود گرما و خروج هوای خنک از ساختمان شما می شود)و اقدامات ارتقای ایمنی ساختمان در نقاط خطر را انجام دهید: دوجداره کردن شیشه ها، عایق بندی مجاری تهویه، استفاده از بازتابنده هایی مثل آلومینیویم برای پنجره ها بمنظور بازتاباندن نور و گرما به خارج، استفاده از درب های اتوماتیک و حفاظ مناسب بمنظور پیش گیری از خروج هوای خنک، پوشاندن پنجره ها با کمک پرده، کشیدن کرکره ها و نصب سایه بان در ساعات گرم روز را انجام دهید.
_تا آنجا که ممکنست در معرض آفتاب قرار نگیرید و در خانه بمانید. گرم ترین ساعات روز را در خانه و اگر در بیرون از منزل هستید، در مکان های عمومی مانند کتابخانه، دانشگاه، مدرسه، سالن نمایش، پاساژ و مانند آن سپری کنید.
_لباس آزاد و گشاد، سبک و رنگ روشن و از جنس الیاف طبیعی مانند نخ یا کتان بپوشید، طوری که سطح بیشتری از پوست و بدنتان را پوشش دهد.
_ برای محافظت از صورت و سرخود از کلاه لبه دار استفاده کنید.
_ هیچ گاه کودک خودرا به تنهایی در وسیله نقلیه ای که درهایش قفل است، رها نکنید. دمای داخل خودروی پارک شده طی چند دقیقه دو برابر می شود.
_ به مقادیر زیاد آب بنوشید، حتی اگر احساس تشنگی نمی کنید (چنانچه پزشک شما مصرف مایعات را برایتان محدود کرده است، با وی در مورد میزان آب مصرفی در هوای گرم صحبت کنید).
_ از فعالیت و کار شدید مانند ورزش، بازسازی خانه یا باغبانی در هوای گرم بپرهیزید و اگر در گرمای شدید بطور مستمر کار می کنید، از دستگاه های خنک کننده استفاده کنید و محلول ors بنوشید.
_ خودرا با بهره گیری از حوله های خیس، گذاشتن پاها در آب سرد و گرفتن دوش آب خنک و نه سرد، خنک نگه دارید.
_ گردش های تفریحی را لغو کرده یا به عقب بیاندازید. چنانچه مجبور باشید به بیرون بروید، در سایه بمانید و آب زیاد به همراه داشته باشید.

منبع:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.