درمان برخی اختلالات عصب شناختی با رفع اختلالات خواب

یسکافه: نتایج پژوهش پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شیراز نشان میدهد که با درمان اختلال خواب می توان طیف گسترده ای از اختلالات عصب شناختی را پیشگیری کرد.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، محمد نامی، مجری طرح با اعلان اینکه این مطالعات با عنوان “ارزیابی تبعات اختلال تنفسی انسدادی خواب بر نقشه مغزی و کارکردهای عصبی شناختی درافراد مبتلا” اجرایی شده است، اظهار داشت: اختلال تنفسی انسدادی خواب روی نقشه مغزی و کارکردهای عصب- شناختی تبعات جدی دارد و برمبنای آخرین طبقه بندی ها تا حدود ۹۰ نوع اختلال خواب وجود دارد و اختلال خواب همیشه تبعات مهمی روی سلامتی افراد برجای می گذارد، بدین جهت موضوع پیچیدگی های خواب باید بیش از پیش درطب پیشگیری مورد توجه قرار گیرد.
وی با اشاره به چالش های ناشی از نادیده گرفتن طیف اختلالات خواب، بر اهمیت پرداختن هرچه بیشتر به پژوهش های بین رشته ای و چند تخصصی در این عرصه اصرار کرد و اضافه کرد: باتوجه به خصوصیت بین رشته ای حوزه مطالعات و پزشکی خواب و با تمرکز بر نقش مغز درسلامت خواب، پژوهشی با عنوان «سندرم آپنه انسدادی خواب، تغییرات ریز ساختاری خواب و عواقب عصب-شناختی» به اجرا در آمد.
نامی یکی از مهمترین اهداف این پژوهش را بررسی ارتباط احتمالی بین ریز ساختارهای خواب (الگوهای چرخشی متناوب در الکتروانسفالوگرافی خواب) و اختلالات شناختی در بیماران مبتلا به آپنه انسدادی خواب قبل و پس از درمان مناسب با فشار مثبت مداوم یا سی پپ دانست و تصریح کرد: بر این اساس در این پژوهش با بهره گیری از روش شبکه عصبی در داده های خواب در افراد «آپنه خواب» به مدل محاسباتی برای توضیح انتقال ناگهانی در نوار مغز حین خواب در بیماران آپنه خواب دست یافتیم.
مدیرگروه علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز همین طور بیان کرد: این پژوهش توانست با تکمیل بانک داده الکتروانسفالوگرافی و سایر پارامترهای زیستی خواب در جمعیت سالم و گرفتار آپنه انسدادی خواب اثر درمان سی پپ بر اشکالات تنفسی خواب و عملکردهای شناختی در بیماران گرفتار آپنه انسدادی خواب را تا حدی تعیین کند.
بگفته وی، تعیین تبعات عصب شناختی آپنه انسدادی خواب و پیشنهاد الگوی ارزیابی و بازتوانی شناختی برپایه کارایی درمان در این بیماران از دیگر اقدامات انجام شده در این طرح بود.
نامی با اشاره به روند این پروژه اظهار داشت: افراد گرفتار وقفه تنفسی موقت حین خواب در ابتدا عموما خروپف می کنند یا گرفتار محدودیت در جریان تنفسی (هیپوپنه) می شوند. هر رویداد وقفه تنفسی با آپنه انسدادی خواب ۱۰ ثانیه یا بیشتر طول می کشد که به دنبال آن ۳ تا ۴ درصد افت در اشباع اکسیژن در خون رخ می دهد و این مساله نواحی کلیدی مغز را در طول خواب با چالش اکسیژن رسانی مواجه می کند.
وی با اشاره به اثرات مخرب رویدادهای تنفسی حین خواب بر مغز، عنوان کرد: خطر بروز سکته مغزی در افرادی که آپنه خواب دارند تا ۳ برابر بیشتر و درعین حال تاثیرات شناختی آپنه روی مغز مساله ای قابل توجه است.
مدیرگروه علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اینکه وقفه های تنفسی خواب روی توجه، تمرکز، حافظه، یادگیری، قضاوت، حل مسئله و عدم کنترل هیجان و سایر علایم شناختی تاثیر می گذارد، اظهار داشت: دراین پروژه تاثیرات عصب شناختی که اختلال آپنه خواب بر مغز می گذارد، مورد بررسی قرار گرفت.

برمبنای اعلام معاونت علمی ریاست جمهوری، نامی با اعلان اینکه بر پایه مطالعات میدانی برآورد متخصصان این است که حدودا ۴میلیون نفر در کشور گرفتار آپنه شدید و متوسط خواب هستند، اظهار داشت: باتوجه به شیوع این مشکل در جامعه که بین ۵ تا ۲۰ درصد افراد را درگیر می کند، نیاز به همکاری بین رشته ای و انجام پروژه های پژوهشی این چنینی بیشتر از همیشه احساس می شد.

منبع:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.