آندوسکوپی و کولونوسکوپی را در اپیدمی کرونا به تعویق نیندازید

یسکافه: فوق تخصص بیماریهای گوارش و کبد بیمارستان طالقانی با بیان این که  کولونوسکوپی و اندوسکوپی مهمترین راه برای تشخیص بیماری مهمی نظیر سرطان هاست،  به تعویق انداختن این اقدامات تشخیصی در بحران کرونا را باعث صدمات جبران ناپذیری دانست.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، دکتر افسانه شریفیان با اشاره به اینکه دلیلهای انجام آندوسکوپی باتوجه به شرایط و نوع بیماری از فردی به فرد دیگر فرق می کند، اظهار داشت: اندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی از مری، معده و اثنی عشر با هدف تشخیصی و گاهی اوقات درمانی انجام می شود.
بگفته وی یافته های حاصل از انجام اندوسکوپی به پزشک کمک می نماید تا علت، علائم و نشانه های گوارشی مانند تهوع، استفراغ، درد شکمی، مشکلات بلعیدن و خونریزی گوارشی را تشخیص دهد.
دکتر شریفیان کولونوسکوپی را روش دیگری عنوان نمود که برای تشخیص تغییرات و یا موارد غیر عادی در سطح روده بزرگ و رکتوم ( راست روده ) مورد استفاده قرار می گیرد و افزود: کولونوسکوپی بهترین روش برای تشخیص و نمونه برداری از پولیپ ها و بسیاری دیگر از ضایعات درون روده بزرگ است.
وی با تاکید بر ضرورت رعایت آمادگی های لازم برای انجام کولونوسکوپی اظهار داشت: در صورتیکه اقدامات مورد نیاز برای آماده سازی بیمار به درستی صورت گیرد و روده بزرگ کاملاً تمیز شده باشد، کولونوسکوپی با دقت بالا و بطور کامل صورت خواهد گرفت.
دکتر شریفیان با اعلان اینکه بیمار برای کولونوسکوپی باید مقادیر زیادی مایعات زلال و بی رنگ به همراه محلول های مسهل خاص بنوشد و پیاده روی کند، اشاره کرد: در صورت تمیز نبودن روده بزرگ، کولونوسکوپی به خوبی و با دقت انجام نخواهد شد و مشاهده پوشش کولون ممکنست به سبب وجود مواد باقیمانده در روده امکان پذیر نباشد. در نتیجه احتمالاً باید باردیگر تکرار شود.
این عضو هیئت علمی دانشگاه با تاکید بر اجتناب از به تعویق انداختن کولونوسکوپی و اندوسکوپی در بحران کرونا اشاره کرد: متاسفانه در همه گیری بیماری کرونا، بیشتر افراد انجام آندوسکوپی و کولونوسکوپی خودرا به تعویق انداخته اند در حالی که این اقدامات با اهمیت ترین راه برای تشخیص بیماریهای مهمی همچون سرطان هاست و تاخیر در انجام آنها ممکنست به صدمات جبران ناپذیری بیانجامد.
این متخصص سفارش کرد: درصورت نیاز و تشخیص پزشک، آندوسکوپی و کولونوسکوپی خودرا به سبب بحران کرونا به تعویق نیندازید. انجام این پروسیجرها در تشخیص اولیه و زودهنگام خیلی از بیماریها نقش بسیار مهمی دارند.
وی با اشاره به اینکه این اقدامات تشخیصی کمک می نماید که در مراحل اولیه متوجه یماری شویم، به بیماران اشاره کرد: تمامی اقدامات احتیاطی و لازم برای پیش گیری از مبتلاشدن به کرونا در هنگام انجام آندوسکوپی و کولونوسکوپی در بیمارستان طالقانی انجام می شود.
بگفته وی، این اقدامات شامل غربالگری و تشخیص بیماران احتمالی کووید19، استفاده از ماسک، حفظ فاصله اجتماعی، تغییر فرایندها برای به حداقل رساندن تماس و اقدامات ضدعفونی کردن سطوح است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر شریفیان در خاتمه اشاره کرد: سفارش های پزشک خودرا جدی بگیرید. به خصوص اگر بیماری مزمن و زمینه ای دارید و در معرض خطر پیشرفت بیماری خود قرار دارید.

منبع: