مطالعات نشان می دهد؛ تنها غذا خوردن به سلامت قلب لطمه می رساند

یسکافه: تحقیقات جدید نشان میدهد که غذاخوردن به تنهایی می تواند برای تعدادی از افراد تهدیدی برای سلامت شان باشد و خصوصاً با افزایش ریسک بیماری قلبی در زنان مسن هم راه است.

به گزارش یسکافه به نقل از مهر به نقل از اِوری دی هلث، نتایج یک پژوهش نشان میدهد بانوانی که به تنهایی غذا می خورند، ۲.۵۸ برابر بیشتر در معرض خطر ابتلاء به آنژین قلبی، یکی از علایم بیماری عروق کرونر هستند. آنژین درد یا ناراحتی است که همچون احساس فشار در قفسه سینه حس می شود و ناشی از کمبود خون به قلب است.
به گفته مؤسسه ملی پیری آمریکا، خطر حمله قلبی، سکته مغزی یا بیماری قلبی برای همه- چه مردان و چه زنان- با افزایش سن، خصوصاً برای افراد بالای ۶۵ سال افزایش می یابد.
در مورد زنان، حداقل قسمتی از افزایش ریسک بیماری قلبی که با افزایش سن به وجود می آید، بنظر می رسد به کاهش سطح هورمون استروژن که بعد از یائسگی رخ می دهد، ارتباط داشته باشد. استروژن اثرات مثبت زیادی بر سلامت قلب دارد: کلسترول LDL (بد) را می کاهد، کلسترول HDL (خوب) را بیشتر می کند، رگ های خونی را شل می کند و جریان خون را بیشتر می کند و رادیکال های آزاد را که به عروق خونی لطمه می رسانند، جذب می کند.
محققان این مطالعه از داده های ۵۹۰ زن یائسه ۶۵ ساله و بالاتر از نظرسنجی ملی سلامت و تغذیه کشور کره در سال ۲۰۱۶ استفاده کردند. بعد از تجزیه و تحلیل داده های مربوط به عادات غذایی و خطر قلبی، پژوهشگران به این نتیجه رسیدند زنان مسن تری که به تنهایی غذا می خوردند نه فقط در معرض خطر ابتلاء به بیماری قلبی هستند، بلکه کالری کمتری همچون کربوهیدرات، فیبر، سدیم و پتاسیم در مقایسه با کسانی که با دیگران غذا می خوردند، دریافت نمودند.
محققان معتقدند پزشکان و خانواده ها باید زنان مسن را تشویق کنند تا روابط اجتماعی خودرا حفظ نمایند.
همچنین تنها بودن گاهی اوقات می تواند با افسردگی همراه باشد. بگفته پژوهشگران، وقتی بیماران افسرده می شوند، احتمالاً از نظر رژیم غذایی ناسالم، ورزش نکردن و افزایش مصرف الکل انتخاب های بهداشتی ضعیف تری دارند و همه اینها عواملی هستند که می توانند بر سلامت قلب تأثیر منفی بگذارند.

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *