سفارش یک متخصص زنان به دختران جوان برای ذخیره تخمک

به گزارش یسکافه از تهران یک متخصص و جراح زنان، زایمان و نازایی ضمن ابراز نگرانی نسبت به نبود آگاهی درباب کاهش ذخیره تخمک با افزایش سن در دختران اشاره کرد: بالا رفتن سن ازدواج و مراجعه دیرهنگام سبب از دست رفتن زمان طلایی برای حاملگی خانم ها می شود به نحوی که برخی خانم ها وقتی مراجعه می کنند که بسیار دیر شده و دیگر قادر نخواهند بود با تخمک خودشان حامله شوند و باید از تخمک اهدایی استفاده کنند.
دکتر منصوره علیرضایی با تاکید بر مطلب فوق در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اشاره کرد: هر نوزاد دختر با تعداد مشخصی ذخیره تخمک به دنیا می آید که در طول زندگی به تدریج این ذخیره ها کاهش پیدا می کند تا جایی که پس از سن ۳۵ سال تعداد و کیفیت تخمک ها کم و در سنین بالای ۴۰ سال روند کاهش تعداد و کیفیت تخمک تسریع می شود و احتمال باروری بسیار کاهش پیدا می کند.
فلوشیپ نازایی و آی وی اف در پاسخ به این پرسش که چه افرادی کاندید فریز تخمک هستند؟ اظهار نمود: خانم هایی که مبتلا به سرطان هستند و باید شیمی درمانی یا پرتودرمانی شوند، باید اطلاع داشته باشند که پس از انجام شیمی درمانی ممکنست به سبب کاهش کیفیت تخمک، شانس باروری با تخمک خودرا از دست بدهند و اکیدا سفارش می شود تخمک خودرا پیش از درمان فریز کنند، خانم هایی که به سبب ادامه ی تحصیل، درگیری شغلی، مهاجرت و یا اهداف شخصی، فعلا قصد ازدواج ندارند، خانم هایی که سن آنها رو به افزایش است و هنوز ازدواج نکرده اند، خانم هایی که مبتلا به کیست تخمدان و یا آندومتریوز هستند و طبق صلاحدید پزشک باید جراحی شوند (حین دستکاری تخمدان ممکنست ذخیره ی تخمدان بطور قابل توجهی کاهش یابد).
علیرضایی هم چنین اشاره کرد: آقایانی که مبتلا به سرطان هستند هم حتما پیش از انجام اقدامات درمانی جهت فریز اسپرم مراجعه کنند.
جراح زنان و زایمان با تاکید بر این که فریز و ذخیره سازی تخمک در دوشیزگان هم قابل انجام است درباره بهترین زمان فریز تخمک اظهار داشت: هر چقدر سن خانم پایین تر باشد کیفیت تخمک ها بهتر است و تعداد بیشتری می توان فریز کرد. ممکنست دخترخانم ها پس از ازدواج در صورتیکه سنشان زیاد بالا نباشد بتوانند به طور طبیعی حامله شوند و نیاز به این تخمک های فریز شده نداشته باشند اما انجام این کار آینده دختران را برای مادر شدن تضمین می نماید که هم اکنون هزینه ی خیلی بالایی ندارد.
علیرضایی درباره زمان ماندگاری و نگهداری تخمک های فریز شده اشاره کرد: این تخمک ها حداقل تا ۱۵ سال قابل استفاده هستند.
وی درباره مدت زمان پروسه فریز تخمک و مصرف دارو اظهار نمود: حدودا ۱۲ الی ۱۴ روز آماده سازی و برداشت تخمک زمان نیاز دارد و عملی سرپایی است.
متخصص زنان و زایمان در پاسخ به این پرسش که آیا داروها عارضه خاصی دارند و اثر بدی روی تخمدان و ذخیره تخمدان می گذارند، اشاره کرد: این داروها عارضه خاصی را ایجاد نمی کنند، حدودا ۱۰ تا ۱۲ روز آمپول های خاصی تزریق می شود که نوع تزریق بسیار ساده است و بعد با یک عمل سرپایی تخمک ها خارج می شوند و فرد همان روز مرخص می شود.
وی در پاسخ به این پرسش که فریز جنین چه زمانی به زوج ها پیشنهاد می شود، اظهار داشت: زمانی که زوج قصد مهاجرت دارند، خانم بیماری خاصی دارد و فعلا شرایط جسمی مناسب برای حاملگی ندارد، زوجی که به هر علتی می خواهند حاملگی را تا سن بالاتر به تاخیر بیندازند. جنین ها هم حداقل تا ۱۵ سال فریز می مانند.

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *