رییس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت اعلام کرد پنج تولید کننده واکسن کرونا در ایران تا کنون

به گزارش یسکافه رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در ایران پنج تولیدکننده واکسن کرونا، تاییدیه سازمان غذا و دارو را دریافت کرده اند و به زودی واکسن های دیگری هم اضافه خواهند شد، اظهار داشت: بدین سان نقطه قوتی در زمینه واکسن برای ماه ها و سالهای آینده خواهیم داشت.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، اولین نشست هم اندیشی و همفکری در جهت فرزند آوری و اقناع تزریق واکسن روز گذشته، با حضور مهندس محمد هاشمی رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مدیران روابط عمومی های دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور و خبرنگاران استانی به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.
ایران و اندونزی در کشورهای اسلامی قابلیت تولید واکسن دارند
در این نشست دکتر سید محسن زهرایی – رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه واکسن به معنای استفاده از بخشی از میکروارگانیسم عامل بیماری زا بعنوان محرک سیستم ایمنی بدن است که فرد سالم دریافت می کند تا در آینده همچنان سالم بماند، اظهار داشت: به این معنا که اگر در آینده مواجهه پیدا کرد، پیش از این که میکروارگانیسم تکثیر پیدا کند و علایم بیماری ظاهر شود، سیستم ایمنی بدن جلوی آنرا خواهد گرفت. این کار عملا بسیار ارزشمند، بعنوان پیشگیری سطح اولیه در نظر گرفته می شود.
وی افزود: در واقع ما از آب بهداشتی استفاده می نماییم تا این که گرفتار بیماری های گوارشی نشویم که این مورد بعنوان پیشگیری سطح اول شناخته می شود. در مورد واکسن هم در واقع پیشگیری سطح اول است؛ به همین خاطر زمانی که به انسان سالم تزریق می شود باید طی فرایند ساخت و تولید نظارت بسیار دقیقی صورت گیرد. داروها را خیلی از اوقات به علت این که افراد مجبور هستند، استفاده کنند و فرد بیمار است باید پیشگیری سطح دوم صورت گیرد که فرد گرفتار عوارض بیماری نشود؛ در نتیجه امکان دارد گاهی اوقات ساده تر گرفته شود اما در مورد واکسن فرایند خیلی سخت و پیچیده ای اعمال می شود. قابلیت تولید واکسن به همین خاطر در همه کشورها وجود ندارد، در کشورهای اسلامی میتوان گفت عمدتا ایران و اندونزی این توانایی را دارند.
پنج تولید کننده واکسن کرونا در ایران تا کنون
دکتر زهرایی در ادامه به تولید واکسن کرونا در ایران اشاره و اظهار نمود: خوشبختانه در ایران پنج تولیدکننده توانسته اند تاییدیه سازمان غذا و دارو دریافت نمایند، ان شاءالله بزودی شاهد خواهیم بودیم که واکسن های دیگر هم اضافه شوند، از این جهت نقطه قوتی در زمینه واکسن برای ماه ها و سالهای آینده خواهیم داشت.
سرعت عرضه واکسیناسیون ما خوب است
رییس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت افزود: تکنولوژی و توان تولیدی که برای واکسن کووید به کار گرفته شد بطور قطع زیرساخت بسیار خوبی را برای سایر واکسن هایی که نیاز داریم، فراهم نموده است. دسترسی ما به واکسن کمی نسبت به کشورهای توسعه یافته با تاخیر انجام شد، اما به هر حال وقتی دسترسی فراهم گردید، سرعت عرضه خدمات واکسیناسیون ما خوب بود که این نشان دهنده فرهنگ مردم و مشارکت در برنامه واکسیناسیون است. خوشبختانه هم توانایی عرضه سیستم بالا بود و هم مردم مشارکت بسیار خوبی داشتند.
وی با تکیه بر این که زمان بسیار مهم و عامل تعیین کننده ای است، اظهار داشت: از آنجاییکه ما واکسیناسیون را دیرتر آغاز کردیم درنتیجه زمان لازم است تا پوشش واکسیناسیون نوبت اول و دومان به میزان کشورهای توسعه یافته برسد اما سرعت عرضه واکسیناسیون ما خوب است. خوشبختانه ما در گروه سنی بالای ۵۰ سال در نوبت اول و دوم پوشش بسیار خوبی داریم؛ یعنی بالای ۹۰ درصد تزریق انجام شده است. از نظر درصد جامعه، بیشترین تعدادی که تابحال دز سوم واکسن را دریافت کرده اند بالای ۵۰ سال است. در یک هفته اخیر گروه سنی بین ۴۰ تا ۵۰ سال بیشترین نوبت دز سوم را دریافت کرده اند و طبیعتاً گروه سنی پایین تر تا ۱۸ سال عقب تر هستند؛ چون که واکسیناسیون آنها دیرتر شروع شده است.
زهرایی ضمن اشاره به معترضان واکسن با اشاره به اینکه این مورد محدود به ایران و یک تا دو کشور نیست، گفت: ۱۰۰ درصد نمی توان اظهار داشت که واکسن معجزه می کند، سویه جدید بوده و امکان دارد تغییراتی داشته باشد به همین خاطر وزارت بهداشت هیچ موقع اعلام نکرده هر که واکسن دریافت کرده در مقابل کووید روئین تن شده است. مبحث مهمی که همواره باید مورد توجه قرار گیرد استفاده از ماسک و رعایت پروتکلهای بهداشتی است. حالا واکسن یکی از ابزارهای قوی است که داریم. مرگ و میر یکی از مهم ترین مسائل در مقابله با کووید است که ما باید بتوانیم شدتش را پایین بیاریم. در حالیکه در یک ماه اخیر میزان بروز بیماری به اندازه زیادی در انگلستان و آلمان بالا رفته اما مرگ ومیر در این کشورها به اندازه پیک های قبلی به هیچ وجه نبوده است. این امر می تواند تا حد بسیار زیادی نشان دهنده اثربخشی واکسیناسیون باشد.
مخالفت با واکسن قدمتی به طولانی بودن تولید واکسن دارد
رییس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: به همین خاطر ما همچنان تاکید داریم که واکسیناسیون انجام و دریافت دز سوم واکسن در اولویت قرار گیرد. از طرفی باید به این نکته هم توجه گردد که اگر واکسن دریافت کردیم نباید خیالمان راحت بوده و در تجمعات شرکت نماییم. در صورتیکه نسبت به رعایت پروتکلهای بهداشتی بی توجه باشیم، امکان دارد با پیک دیگری مواجه شویم. حالا برپایه احتمالات صحبت می کنیم؛ این ویروس بگونه ای است که نمی توان دقیق گفت. فعلاً بر اساس دانش روز و اطلاعاتی که داریم همین نمودارها و مسائل با ما صحبت می کنند. باید از همه ابزارهایی که می توانند به ما کمک کنند استفاده نماییم. یکی از بهترین آنها واکسن است؛ واکسن جایگزین اقدام دیگری نمی شود؛ واکسن جایگاه خود و دیگر پروتکل ها هم جایگاه خویش را دارند.
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، او در آخر با اشاره به اینکه مخالفت با واکسن قدمتی به طولانی بودن تولید واکسن دارد، اظهار داشت: حتی در کشورهای توسعه یافته غربی یا در کشورهای درحال توسعه فقیر آفریقایی هم این بحث وجود دارد. افرادی که واقعا مخالف واکسن هستند دو تا سه درصد بیشتر نیستند، اما پیام آنها بگونه ای است که گویا ۲۰ تا ۳۰ درصد جامعه را تحت تأثیر قرار داده اند. علیرغم این مخالت ها برآورد ما این است که برنامه واکسیناسیون در ایران جلو خواهد رفت.

منبع:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.