محققان می گویند؛ اجتناب از مصرف گوشت در جلوگیری از دیابت موثر است

یک مطالعه جدید نشان داده است که خوردن یک رژیم غذایی گیاهی سالم امکان دارد به شما در پیشگیری از دیابت نوع ۲ کمک نماید.

به گزارش یسکافه به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، غذاهای سالم گیاهی شامل میوه ها، سبزیجات، آجیل، قهوه / چای، روغن های گیاهی و حبوبات است. غذاهای گیاهی ناسالم شامل غلات تصفیه شده، آب میوه، سیب زمینی، نوشیدنی های شیرین شده با شکر و شیرینی ها / دسرها هستند.
محققان نوشتند: «یافته های ما از نقش مفید رژیم های غذایی گیاهی سالم در جلوگیری از دیابت حمایت می کند و بینش جدیدی برای تحقیقات آینده عرضه می کند.»
برای این مطالعه، محققان داده های بیشتر از ۱۰۶۰۰ شرکت کننده را در سه مطالعه بلندمدت ایالات متحده تجزیه و تحلیل کردند.
یافته ها نشان داد در مقایسه با شرکت کنندگانی که دیابت نوع ۲ نداشتند، افراد مبتلا به دیابت، غذاهای گیاهی سالم کمتری مصرف می کردند.
بر اساس این گزارش، آنها همینطور میانگین BMI (شاخص توده بدنی) بالاتری داشتند، احتمال ابتلاء به فشار خون و کلسترول بالا، مصرف داروهای فشار خون و کلسترول، فعالیت کمتر و سابقه خانوادگی دیابت هم در آنها بیشتر بود.
شرکت کنندگان همراه با تکمیل پرسش نامه هایی در مورد عادات غذایی خود، نمونه های خونی را عرضه کردند که از نظر متابولیت های در رابطه با رژیم غذایی آنها مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. متابولیت ها زمانی تولید می شوند که بدن غذا، دارو، مواد شیمیایی یا بافت خویش را برای تولید انرژی تجزیه می کند.
«فرانک هو»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه هاروارد، می گوید: «ما دریافتیم متابولیت های تک ناشی از مصرف غذاهای گیاهی غنی از پلی فنول مانند میوه ها، سبزیجات، قهوه و حبوبات همگی با یک رژیم غذایی گیاهی سالم و کاهش خطر ابتلاء به دیابت مرتبط هستند.»
هو و همکارانش به این نتیجه رسیدند: «یافته های ما در مورد متابولیت های میانی هم اکنون جالب است، اما مطالعات بیشتری برای تأیید نقش علت و معلولی آنها در ارتباط با رژیم های غذایی گیاهی و خطر ابتلاء به دیابت نوع ۲ مورد نیاز است.»
به گفته محققان، موارد ابتلاء به دیابت نوع ۲ در بزرگسالان در سرتاسر جهان در کمتر از دو دهه، سه برابر شده است؛ به بیشتر از ۴۵۰ میلیون در سال ۲۰۱۹ از ۱۵۰ میلیون در سال ۲۰۰۰. پیشبینی می شود تا سال ۲۰۴۵، این تعداد به ۷۰۰ میلیون افزایش یابد.
دیابت نوع ۲ می تواند عوارضی مانند بیماری قلبی ایجاد نماید و به کلیه ها، چشم ها و سیستم عصبی صدمه برساند.

منبع:

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.