وزیر بهداشت: ایران در کنترل همه گیری کرونا تاریخ ساز بود

به گزارش یسکافه وزیر بهداشت ضمن اشاره به اقدامات شکل گرفته در حوزه مدیریت بیماری کرونا در کشور، اشاره کرد: ما طبق آماری که در دنیا وجود دارد در کنترل کرونا جزو کشورهای موفق کنترل بیماری هستیم و با فداکاری جمعی بر یک همه گیری جهانی غلبه کردیم.
به گزارش یسکافه به نقل از ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی در یک برنامه خبری ضمن تبریک میلاد امام رضا(ع)، اظهار داشت: وقتی تاریخ پزشکی را مطالعه می نماییم اتفاقات مهمی در دنیا مانند طاعون، آبله و… رخ داده است. این دفعه در دنیایی که خیلی احساس می کرد همه چیز را می داند، کرونا به وجود آمد که برای همه دنیا شرایط سخت ایجاد کرد. در اینجا کشورها بایستی ماهیت و قدرت خودرا نشان می دادند. در ایران بیماری آمده بود ولی متاسفانه محدودیت ها و تحریم ها هم وجود داشت. در فرهنگ ما وقتی کسی بیمار شود به او رسیدگی می نماییم و بیمار را تحت فشار نمی گذاریم اما اتفاق ناجوانمردانه در این دو سال و خورده ای وجود تحریم ها بود. در جلسات اخیر ژنو هم اعلام کردم که شما می گویید دارو تحریم نیست، اما ما چگونه و از چه بانکی باید پول پرداخت کنیم؟ واکسن ها هم بموقع به ما نرسید و اینجا بود که مردم و کادر سلامت به صحنه آمدند و اینها در تاریخ نوشته می شود.
او اشاره کرد: تاریخ هیچ گاه پاک نمی گردد. ما تاریخ ساز هستیم. ۸ سال دفاع مقدس در تاریخ ماند. تاریخ بیماری کرونا هم لکه ننگی برای کشورهایی است که ما را تحریم کردند و نقطه پیروزی کادر سلامت، رهبری، مردم و… است. هیچ گاه یک اتفاق یکباره صورت نمی گیرد بلکه زنجیره ی اقدامات منجربه پیروزی دلنشین می شود. نکته مهم این است که در کرونا تنها یک وزارتخانه دخیل نبود بلکه همه مانند بانک مرکزی، وزارت راه و… وارد صحنه شدند و کمک کردند. بسیاری از رهبران کشورها شاید خیلی کاری به کرونا نداشتند اما شخص مقام معظم رهبری، ریاست جمهوری و معاون اول ایشان در کنار مردم بودند.
وی اضافه کرد: کادر سلامت مادر یک وظیفه تاریخی خودرا نشان داد. در بعضی کشورها کادر درمان خیلی با همه ی بیماران عجین نمی شدند اما کادر سلامت ما در ایام حساس، پای کار بودند و تا آخرین نفس ایستادند. ما قریب به ۳۰۰ شهید مدافع سلامت هم در این رابطه داشتیم و حتی خانواده هایشان هم مبتلا می شدند. این فداکاری ها در سالیان آینده در کتب دانش آموزان نوشته می شود که با فداکاری جمعی بر یک همه گیری جهانی غلبه کردیم.
او افزود: ما طبق آماری که در دنیا وجود دارد در کنترل کرونا جزو کشورهای موفق هستیم. آقای تدروس_رئیس سازمان جهانی بهداشت به ما اعلام نمودند که نگرانی هایی داشتند اما در دولت مردمی آیت الله رئیسی اتفاقات مثبتی رخ داد. روزهای اول که دولت را تحویل گرفتیم روزانه ۵۰ هزار مبتلا به کرونا، ۱۸ هزارنفر بستری، ۸۰۰۰ نفر مریض بدحال و بالاتر از ۷۰۰ مرگ و میر در روز داشتیم. روزهای اول از بازدید بیمارستان ها وحشت می کردم اما سرعت واکسیناسیون اتفاقات مثبتی رقم زد. حجم زیاد واکسن در یک مدت کوتاه تزریق شد و ایمنی جمعی ایجاد کرد. در طول این مدت از مردم کمک گرفتیم و افراد آمدند برای تزریق واکسن به ما کمک کردند. بارها نیمه شب هم در بازدیدها می دیدیم دانشجویان جوان با شوق و علاقه کار تزریق واکسن را انجام می دادند.
عین االهی درباره ساخت واکسن کرونا در ایران، بیان کرد: متاسفانه در دنیا عدالت وجود ندارد و شاهد ظلم در کشورهای دنیا هستیم. در ابتدای کرونا شاهد بودید که حتی کشورهایی ماسک می دزدیدند. در مورد واکسن هم این اتقاق افتاد و کشورهایی که ادعای پیشرفت داشتند می خواستند واکسن تنها برای خودشان باشد. اگر قرار بود منتظر واکسن باشیم هیچ اتفاقی نمی افتاد. دانشمندان ما کار را شروع کردند و زیرساخت ها به سختی شکل گرفت برای اینکه در این بخش هم به شدت کارشکنی کردند اما دانشمندان واکسن ساز شبانه روز کار کردند.

او اظهار نمود: مفتخرم که اعلام کنم این زیرساخت های مهیا شده برای تولید واکسن دیگر تنها مربوط به مقابله با کرونا نیست بلکه یک کارخانه قوی تولید واکسن است و اکنون هر ویروسی که درون آن بریزید از آن سو واکسن مورد نیاز ایجاد می شود. بدین سبب حالا زیرساخت هایی داریم که نگرانی های ما برای آینده را هم تا حد زیادی برطرف می کند. ایران امروز به علت به وجود آمدن این زیرساخت ها از طرف دانشمندان ایرانی به خود می بالد. حالا ما دارای بیورآکتورهای بسیار پیشرفته ای هستیم که در ساخت انواع واکسن ها موثر خواهد.
وی درباره علت کاهش آمار کرونا در کشور، اشاره کرد: باید بدانیم که ویروس کرونا در دنیا از بین نمی رود و ادامه دارد همانند آنچه در مورد آنفولانزا رخ می دهد مردم بدانند که کرونا با ما خواهد بود و نباید خیالمان خیلی راحت باشد. تاکید ما برای تزریق واکسن از این جهت است که هم اکنون با اهمیت ترین عامل جلوگیری از مبتلاشدن به ویروس کرونا تزریق واکسن است. واکسن می تواند یک ویروس کشته، ضعیف شده و یا یک پروتئین نوترکیب باشد که سیستم ایمنی بدن را قوی می کند بدین سبب خواهش ما از مردم این است که واکسن های کرونا را بموقع تزریق کنند.
او اشاره کرد: هم اکنون تعدادی از مردم که دارای بیماریهای زمینه ای هستند در بعضی از فصل ها و شروع فصل سرما واکسن آنفولانزا تزریق می کنند و ما معتقدیم که در مورد کرونا نیز همین اتفاق خواهد افتاد. البته دولت نیز دراین زمینه کمک خواهدنمود. درواقع مردم باید همیشه این آمادگی را داشته باشند که واکسن های کرونا را تزریق کنند تا سیستم ایمنی خودرا بالا ببرند بدین سبب باید اهتمام نماییم ایمنی مردم همیشه حفظ شود. به همین جهت تزریق دز سوم را به مردم سفارش کردیم هر چند هنوز به آن آماری که مدنظرمان است نرسیده ایم اما همیشه از مردم خواهش می نماییم دز سوم واکسن را تزریق کنند.
وی در ادامه بیان کرد: اگر نمودارهای میزان مبتلاشدن و مرگ و میر کرونا در ایران و دیگر کشورها را مورد بررسی قرار دهید، موفقیت چشم گیر ایران در کنترل و مدیریت این مسئله را شاهد خواهید بود و به این نتیجه می رسید که عوامل مختلفی همچون همکاری مردم دراین زمینه بسیار موثر بوده است.

او با اشاره به این که اقدامات حوزه سلامت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی بسیار عالی بوده است، اشاره کرد: ما در اوایل انقلاب برای خیلی از بیماریهای پیش پا افتاده مجبور بودیم که پزشکان از خارج دعوت و یا مریض را به خارج از کشور اعزام نماییم اما امروزه خیلی از بیماریها در کشور ما توسط متخصصان و فوق تخصصان پزشکی درمان می شود. حالا بزرگترین سرمایه ایران نیروی انسانی متخصص، متعهد و دانشمندان با پشتکار است. بعنوان مثال دانشمندان ایرانی نشان دادند که باوجود همه محدودیت ها از این قابلیت برخوردار می باشند که واکسن بیماریهای مختلف را بسازند. از طرف دیگر امروز در کشور انواع و اقسام مانیتورها، دستگاه های اکسیژن ساز و دستگاه های دیالیز ایجاد می شود و در نمایشگاه (ایران هلث) نمونه ای از این دستاوردها در معرض نمایش قرار گرفت که سبب خرسندی و افتخار بود.
عین اللهی در پاسخ به سوالی درباره ی دیپلماسی بهداشتی در زمان وزارت خود، اظهار داشت: سلامت برای همه مردم دنیا مهمست و یکی از نکاتی که به طور معمول رهبران کشورها دنبال آن هستند، سلامت یک جامعه است. ما باید با کشورهای دیگر نیز ارتباط باشیم یعنی در حقیقت این ارتباط است که می تواند ما و دیگران را تقویت کند. امروز باید در مسئله سلامت در منطقه خاورمیانه بدون توجه به مرزها همکاری و هماهنگی وجود داشته باشد. از طرفی دانشمندان ما باید به آسانی با دانشمندان و متخصصان بهداشتی و درمانی منطقه تبادل نظر داشته باشند. در بحث صنایع دارویی نیز باید همین اتفاق بیفتد بطورمثال در سفری که اخیراً به سوریه داشتیم توافق صورت گرفت ما در بحث تبادل دارو با هم همکاری داشته باشیم.
او اشاره کرد: من معتقد هستم که کشورها می توانند با هم در حوزه های درمانی، پزشکی، بیمارستانی و حتی پژوهشی تبادل داشته باشند و این تبادل هم نباید حالت استعماری و استثماری به خود بگیرد. مباحث پژوهشی زمانی ارزش دارد که بصورت مراکز گوناگون باشد و دانشمندان بتوانند با همدیگر ارتباط بگیرند. در وضعیت امروز جهان، دانشمندان باید بتوانند با هم ارتباط بگیرند چونکه این ارتباطات می تواند موجب رشد دانشِ بشریت شود و ما امیدواریم که بتوانیم در ارتقای این مسائل گام موثر برداریم.
وزیر بهداشت افزود: در مورد کنفرانس ژنو با وجود شعار صلح و سلامت در این کنفرانس اما دیدیم که آقای تدروس آدهانوم دبیرکل سازمان جهانی بهداشت هیچ اشاره ای به مسئله فلسطین نداشتند که با تلاش جمهوری اسلامی بر این نکته تاکید شد که یکی از مسائل مهمی که سلامت جوامع مربوط به خاورمیانه را به خطر می اندازد، مشکل مربوط به فلسطین و رسیدگی به این کشور است که الحمدلله منجر به قطعنامه خیلی خوبی دراین زمینه شد تا مسائل فلسطین مورد بررسی و توجه قرار بگیرد.
وی درباره سفرهای اخیر خود به سوریه و عراق، توضیح داد: در عراق گفتگوهایی با رییس جمهور و نخست وزیر عراق داشتیم و همانگونه که مقامات کشور ما نیز در بحث سلامت موثر هستند، مسئولین آنها نیز به این مساله توجه داشتند. مسئولان کشورهای عراق و سوریه قول دادند که مشکلات بروکراسی ها مرتفع شود و به آسانی شرکتها بتوانند تجهیزات و داروها را تبادل کنند.
او در مورد مذاکرات خود در کنفرانس ژنو با مقامات سازمان بهداشت جهانی و دیگر کشورها، اظهار نمود: ما در این کنفرانس با معاون رییس جمهور سوئیس بعنوان کشور میزبان، آقای تدروس آدهانوم_ دبیرکل سازمان جهانی بهداشت، رییس منطقه ای سازمان بهداشت جهانی و ۹ وزیر بهداشت درمان کشورهای مختلف دیدار و گفت و گو داشتیم.
وی با اشاره به مذاکرات خود با مقامات بهداشتی کشور ونزوئلا در کنفرانس ژنو، اظهار داشت: با وجود این که ما به ونزوئلا واکسن فرستاده ایم آنها در این دیدار باردیگر درخواست داشتند که برای آنان واکسن بفرستیم.

او ضمن اشاره به خودکفایی ایران در تولید واکسن کرونا، بیان کرد: ایران امروز در بحث واکسن نه فقط به خودکفایی رسیده، بلکه واکسن های تولید شده بیش از نیاز داخل است. هم اکنون ۴ میلیون دز واکسن آماده کرده ایم که به کشورهای آفریقایی ارسال نماییم و این افتخار جمهوری اسلامی ایران است که برخلاف کشورهایی که به دیگران کمک نمی کنند، ما این آمادگی را داریم که واکسن ارسال نماییم.
وی از مذاکرات با کشور پاکستان، هند، سوریه، لبنان، عراق، آذربایجان و قطر در مورد ارسال و صادرات واکسن به این کشورها آگاهی داد و اظهار داشت: کشور قطر به علت میزبانی جام جهانی دراین زمینه از ما درخواست همکاری داشت که ما آمادگی خودرا برای ارائه خدمات بیمارستانی اعلام کردیم. قطر به خوبی می داند که ایران در حوزه پزشکی و درمانی توانایی های بسیار بالایی دارد و و حتی کشور قطر درخواست داشت که ما در زمان برگزاری جام جهانی، متخصصان بهداشتی و درمانی به این کشور اعزام نماییم که البته مذاکرات ما همچنان ادامه دارد و می تواند به تفاهم نامه منتهی شود. کشور عمان نیز در حوزه پزشکی و درمانی از ایران درخواست هایی دارد و ما امیدواریم بتوانیم یک همبستگی علمی، درمانی و بهداشتی منطقه ای ایجاد نماییم.

او در قسمتی از صحبت هایش در مورد اقدامات انجام شده در حوزه بیمه همگانی توضیحاتی ارائه کرد و اظهار داشت: بیمه همگانی به طور گسترده جاری خواهد شد. در گام اول ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر با کد ملی بیمه شدند و دهک های پایین از این پس می توانند بصورت رایگان خدمات رایگان بهداشتی و درمانی دریافت نمایند. امیدوار هستیم که تا آخر سال همه مردم را بیمه نماییم و مردم از این خدمات پزشکی و درمانی استفاده کنند. نباید هیچ کسی در جمهوری اسلامی ایران به خاطر فقر از خدمات درمانی و سلامت محروم شود. چونکه مقام معظم رهبری نیز بارها تاکید فرمودند که اگر کسی بیمار می شود باید وضعیت به شکلی باشد که تمام دغدغه او فقط بیماری باشد نه تامین مخارج برای درمان.
عین االهی با اشاره به مصوبه های مجلس در حوزه ارائه خدمات بهداشتی و درمانی بهتر در بحث سلامت و بهداشت جامعه، اظهار داشت: مجلس انقلابی در حوزه بودجه سلامت اقدامات بسیار خوبی صورت داده است. به عبارتی میزان بودجه بیمه همگانی مردم محروم کشور را به ۶ هزار میلیارد تومان افزایش داده است.
وی ادامه داد: برای نخستین بار میزان بدهی های بیمه سلامت تا فروردین ماه تسویه شده است که وزیر کار دراین زمینه گزارشی را ارائه خواهند داد.
بگفته وزیر بهداشت یک اتفاق خیلی خوب دیگر که با تصویب نمایندگان مجلس انقلابی انجام شده این است که برای بیماریهای خاص و نادر مبلغی بیش از ۵ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.
او افزود: ما تلاش خواهیم کرد به هر کسی که به بیماری نادر همچون سرطان و… مبتلا شد، خدمات خوبی ارائه دهیم.
وی درباره راهبرد وزارت بهداشت برای کاهش دوره مراجعه و درمان ناباروری در تهران و سایر استانها، اظهار داشت: وزارت بهداشت در مورد این مسئله قرارگاهی عمل خواهدنمود یعنی همه دانشمندان و مسئولان، کمیته علمی و بهداشت را با مسئولیت وزیر در یک مجموعه گرد آوردیم و الان نزدیک به سه ماه است که قرارگاه جوانی جمعیت با سرپرستی وزیر بهداشت تشکیل شده است. در این قرارگاه همه افرادی که در جمعیت موثر هستند که شامل مسئول بیمه، بهداشت، درمان، آموزش و حتی از نمایندگان مجلس حضور خواهند داشت و مشکلات و راهکار ها گفته و تصویب می شود که الزام آور نیز خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه در بحث نازایی نیازمند نیروی انسانی هستیم که کمک کنند، اظهار داشت: راهکار نخست دراز مدت است و آن این که ما فلوشیپ تربیت نماییم که آن زمان بر است بدین سبب تلاش می نماییم با بسته های خدمتی کوتاه مدت، متخصصان زنان و زایمان خودرا کاملا آموزش داده و مراکز نازایی خودرا افزایش دهیم. بدین سبب هر دانشگاه موظف است که چندین مرکز نازایی بوجود آورد و پوشش بیمه آنها را بالا ببرد و ۹۰ درصد از هزینه ها را تقبل کند که این درحال ساماندهی است و ما امیدواریم بتوانیم به عزیزانی که نابارور هستند خدمات ارائه دهیم.
وی با تاکید بر این که در بحث جمعیت مولفه های مختلفی دخیل هستند، اشاره کرد: با اهمیت ترین موضوعات در بحث جمعیت مباحث فرهنگی است بدین سبب باید خانواده ها را به سمت فرزندآوری ببریم در همین راستا مراکز بهداشت و درمانی را تشویق کردیم که علاوه بر ارائه خدمات بهداشتی دراین زمینه کارهای فرهنگی صورت دهند.

او در پاسخ به این پرسش که وزارت بهداشت درمان در مورد خدمات مربوط به دندانپزشکی چه برنامه هایی دارد؟، اظهار داشت: در بحث دندانپزشکی باید به اندازه زیرساخت های مان آموزش بدهیم. آموزش خارج از زیرساخت ها سبب کاهش کیفیت می شود و ما نباید کیفیت را فدای کمیت نماییم. مشکل اساسی ما در بحث خدمات مربوط به دندان پزشکی، توزیع نیروی انسانی است. باید اهتمام نماییم دراین زمینه به سمت بومی گزینی حرکت نماییم.
او در مورد چشم پزشکی نیز اشاره کرد: دراین زمینه نیاز به این داریم که آموزش بیشتری به مردم بدهیم چونکه خیلی از بیماریها به علت بهداشت چشم ایجاد می شود.
او درباره توفیقات دولت در حوزه نسخه الکترونیک، اظهار داشت: پیشرفت خوبی انجام شده و به بالای ۹۰ درصد رسیده و به زودی خبرهای بهتری دراین زمینه به مردم عزیز مخابره خواهیم کرد.

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *